Čo sa deje v tele po nanesení laku na nechty? Budete prekvapení, aký vplyv to má na vaše zdravie

Farbičky, či už na tvári, alebo na nechtoch sú pre mnohé ženy veľmi príťažlivé a ani si nevedia predstaviť, že by nemali nalakované nechty. No viete, čo to vlastne spôsobuje vášmu organizmu?

Laky na nechty sú síce krásne, dodajú žene šmrnc a neustále prechádzajú modernými vylepšeniami, no stále je to chemikália. A aj keď si myslíte, že s vami príde do kontaktu v minimálnej miere, opak je pravdou. Chemické látky obsiahnuté v lakoch totiž naozaj môžu pôsobiť na celkový zdravotný stav.

Mladé slečny sa musia mať na pozore

Vážne prepojenie ľudského organizmu a laku na nechty zistila štúdia z Duke University v Severnej Karolíne v Spojených štátoch. Tá naznačuje, že pri každom nanášaní laku na nechtu môžete absorbovať aspoň jednu chemickú látku, ktorá potenciálne ovplyvňuje hormóny.

Pri testovaní 24 žien sa zistilo, že ešte 10 hodín po nanesení laku vykazovali v 100 percent prípadoch známky trifenyl fosfátu. Pri testovaní 10 lakov na látku trifenyl fosfát sa zistila jej prítomnosť až v 8 z nich. Nebezpečné chemikálie pritom ani nemusia byť zverejnené na obale laku na nechty. A ako uvádza web Healthy Holistic Living, pri tejto látke panujú obavy z narušenia endokrinného systému, ktorý riadi všetky naše hormóny.

Foto: wikimedia

 

Vedúca výskumu Heather Stapletonová vyjadrila svoje obavy z toho, že trifenyl fosfátu môže ovplyvniť metabolizmus, reprodukciu i vývin. Používanie lakov na nechty by mali preto obmedziť hlavne mladé dievčatá, respektíve, nemali by laky používať pravidelne. Zdravý hormonálny vývoj je totiž dôležitou súčasťou rastu. Pre ľudské zdravie nie je vhodný ani dibutyl ftalátu, pri ktorom sa skloňuje pojem hormonálna porucha.

Skrášľovať sa však ženy neprestanú, no v súčastnosti sa už dajú zohnať aj neškodné alternatívy, ktoré vám tiež vyčaria na nechtoch krásne farby. Laky na nechty ponúkajú v desiatkach odtieňoch a tie obsahujú napríklad skvelý argánový olej. Prírodných lakov na nechty je plný internet, ten svoj si môžete vyhľadať za pár sekúnd.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.