Konečne viem, prečo mala moja orchidea zvädnuté listy a nekvitla: Odkedy poznám túto radu, darí sa jej ako nikdy

Orchidea si vyžaduje viac starostlivosti ako iné kvety a občas veľmi citlivo reaguje, ak sa jej nepáčia podmienky, v ktorých ju pestujete. Dôležité je predovšetkým správne polievanie. Od toho sa odvíja celkové zdravie vašej rastlinky. Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa pri orchideách môžete stretnúť, je vädnutie listov. Zdravá orchidea má krásne pevné zelené listy, ktoré sa lesknú a pôsobia sviežo. Ak však spozorujete, že listy začali vädnúť, strácajú pružnosť a svojim vzhľadom pripomínajú ovisnutú látku, je nevyhnutné problém riešiť čo najskôr.

Čo zapríčiňuje vädnutie listov

Faktorov, kvôli ktorým rastlinka stráca vlhkosť a listy vädnú, je viacero. Najčastejšie príčiny sú však tieto:

– nadmerne suchá pôda

– úpadok koreňového systému

– nadmerné hnojenie

– príliš vysoká teplota v miestnosti

– príliš tesný kvetináč

Ak zvädlo a uschlo len pár lístočkov zospodu, nemusíte sa znepokojovať. To je prirodzený proces. Orchidea sa zbavuje starých listov a vlahu využije pre nové. Ak však vädnú všetky listy, skúste podniknúť tieto kroky na jej záchranu.

Odhalenie problému

Aby ste mohli vašej rastlinke pomôcť, musíte najskôr správne identifikovať problém a zistiť jeho príčinu.

Nadmerne suchá pôda

V prípade, že je pôda príliš presušená, treba rastlinke vrátiť vlhkosť. Môžete použiť rozprašovač a zvlhčovať listy. Najmä však treba zvlhčiť pôdu a preto určite vyskúšajte tento jednoduchý životabudič. Do litra vody nasypte 1 ČL cukru, rozmiešajte a do tohto roztoku ponorte kvetináč s orchideou cca na 9 hodín. Potom ju vyberte a ešte na hodinu položte do odstátej vody. Neváhajte pridať lyžičku cukru sem-tam do vody aj inokedy. Hlavne pred a počas kvitnutia.

Úpadok koreňového systému

Ak mala orchidea dostatočnú vlahu, no napriek tomu sú jej listy zvädnuté, môže ísť o rozpad koreňového systému. V tom prípade bude nevyhnutné opatrne vybrať rastlinu z kvetináča, odstrániť zhnité korene a preložiť ju do čerstvého substrátu. Nie je potrebné ostrihať všetky korene, ak sú medzi nimi aj zdravé. Odstráňte len tie poškodené, ktoré ľahko nájdete podľa toho, že sú buď mäkké, alebo suché.

Nadmerné hnojenie

Orchideu netreba hnojiť príliš často. Stačí, ak s hnojením začnete až na jeseň a cez zimu, prípadne, ak sa objaví nová stonka. V lete jej postačí len čistá voda. Ideálne je použiť na hnojenie ekologické hnojivo, ktoré si vyrobíte doma.

Na jeho prípravu budete potrebovať len vodu a zemiakové šupky. Budeme potrebovať šupky približne z 3-6 zemiakov na 1 liter vody. Voda, ktorú takto vytvoríte je totižto plná minerálov a živín v ľahko vstrebateľnej forme, ktoré dodajú vašim rastlinám okamžitý impulz pre rast a kvitnutie.

Zemiaky ošúpeme a šupky nakrájame na menšie kúsky.

Preložíme na plameň, privedieme do varu a necháme prevariť.

Potom necháme vychladnúť prikryté a následne scedíme. 

Vodu používame na zalievanie vždy raz za 15 dní. Stačí naozaj trocha elixíru do každého črepníka. Tekutinu môžete uchovávať v chladničke 15-20 dní.

Príliš vysoká teplota v miestnosti

Vädnutie listov môže spôsobiť aj príliš vysoká teplota v miestnosti. Nezabúdajte na to najmä v letnom období. Optimálna teplota je 25 stupňov celzia. Avšak ak je v lete orchidea priamo na okne v blízkosti skla, listy často vädnú z dôvodu prehriatia. Je potrebné preložiť ich na chladnejšie miesto.

Príliš tesný kvetináč

Keď si všimnete, že má vaša orchidea príliš natlačené korene, ktoré už presahujú von z kvetináča, je najvyšší čas orchideu presadiť do väčšieho. Presádzajte ju však len vtedy, keď nekvitne! Orchidea by sa mala presádzať pravidelne asi každé 2 roky. Nie je potrebné, aby bol črepník priesvitný. Výhodou priesvitného črepníka je však to, že fotosyntéza prebieha priamo v koreňoch.

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie