Zbohom popraskané päty a večne suchá koža: Na túto lacnú pomoc sa nechytajú ani drahé krémy, ani jedna prasklinka!

Leto dalo našim nohám a najmä pätám poriadne zabrať. vysušené, tvrdé a popraskané päty nemusia byť vždy len estetickým problémom. Môžu byť veľmi nepríjemné a bolestivé pri každom pohybe. Našli sme pre vás najlepšie spôsoby, ktoré dokážu popraskaným a suchým pätám pomôcť najrýchlejšie. Sú odskúšané a skutočne účinné

Nohy ako zo škatuľky

Máte popraskané päty a cítite sa kvôli tomu nepríjemne? Popraskané päty sa môžu objavovať z mnohých dôvodov. Môžete napríklad nosiť obuv, ktorá nie je úplne vhodná. Objavovať sa môžu mikrobiálne infekcie, starnutie, nedostatok živín a podobne. Bez ohľadu na príčinu, je nutné začať tento problém riešiť.  Vyskúšajte jeden z nižšie uvedených domácich receptov, ktoré môžu pomôcť vašim nohám. Ide to prirodzenou cestou – portál Brightside vybral metódy, ktoré si ľudia chvália najviac!

Listerine a ocot

Ústna voda Listerine obsahuje thymol a alkohol, čo pomáha bojovať aj s nechtovou plesňou. Kombinácia týchto látok tiež pomáha liečiť popraskané päty, upokojuje pokožku a pomáha odstrániť tiež bradavice. Na druhej strane kyseliny prítomné v octe zase napomáhajú zmäkčovať suchú a mŕtvu pokožku, čo uľahčí odstránenie tvrdej a mŕtvej kože. Pripravte si účinnú zmes!

Čo budete potrebovať:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

1 šálka Listerine ústne vody
1 šálka octu
2 šálky vody

Ako postupovať:

Zmiešajte ústnu vodu, ocot a vodu. Vytvorte zmes, do ktorej namočte nohy asi na pätnásť minút. Následne odstráňte z piet odumretú pokožku s pomocou pemzy. Opláchnite čistou vodou, vysušte a túto metódu opakujte každý deň, až kým nie sú vaše päty zahojené.

Ryžová múka, med a ocot

Ryžová múka exfoliuje a remineralizuje pokožku. Med je navyše prírodné antiseptikum, ktoré napomáha okamžite liečiť popraskané päty. Ocot je zase naproti tomu mierna kyselina, ktorá zmäkčuje suchú pokožku a uľahčuje odstránenie odumretej pokožky.

Ako si tento recept pripraviť?

Čo budete potrebovať:

3 čajové lyžičky ryžovej múky
1 čajová lyžička medu
2 – 3 kvapky jablčného octu

Ako postupovať:

Zmiešajte ryžovú múku, med a jablčný ocot. Miešaním vytvárate hustú pastu. Namočte nohy do vlažnej vody a nechajte ich tam desať minút. potom vezmite čistiaci pastu a spolu s ňou jemne čistite pokožku, čo pomáha odstrániť mŕtvu pokožku. Tento postup opakujte 2 – 3 krát týždenne.

Banán

Zrelý banán je jedným tých z najlacnejších domácich prostriedkov, ktoré pomôžu účinne liečiť suché a popraskané päty. Má skvelé hydratačné vlastnosti, obsahuje vitamíny A, C a B6. To všetko pomáha udržiavať pokožku pružnú a skvele hydratovaná.

Čo budete potrebovať:

2 zrelé banány

Ako postupovať:

Vyberajte naozaj zrelé banány, ktoré roztlačíte a vymiešajte do hladkej pasty. Pozor na banány nezrelé, pretože tie obsahujú naopak kyselinu, ktorá pre vašu pokožku nie je vôbec upokojujúca. Naneste túto banánovou pastu na päty a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút. Pokožka z tejto zmesi absorbuje prirodzenú výživu. Potom opláchnite nohy čistou vodou. Tento postup opakujte pred spaním noc čo noc, zhruba dva týždne, kým neuvidíte zmeny.

Med

Med je prírodný zvlhčovadlo, čo znamená, že pomáha telu čerpať vodu z vnútorných tkanív do vonkajších vrstiev kože. Tento proces pomáha liečiť vonkajšiu pokožku.

Čo budete potrebovať:

1 šálka medu
teplú vodu

Ako postupovať:

Rozmiešajte med v teplej vode, namočte nohy do tejto zmesi a nechajte 15 – 20 minút pôsobiť. Následne odlupujte pokožku jemne s pomocou pemzy. Na nohy potom naneste krém. Robte to pravidelne pred spaním.

Rastlinný olej

Rôzne rastlinné oleje sa možno použiť na liečenie a prevenciu popraskaných nôh. Olivový olej, sezamový olej, kokosový olej alebo akýkoľvek iný rastlinný olej môže fungovať rovnako, ako drahé krémy z lekárne. Väčšina rastlinných olejov obsahuje vitamíny A, D, a provitamín E, ktoré všetky pomáhajú vyživovať pokožku a tvoriť tak nové bunky.

Čo budete potrebovať:

Silnú vrstvu rastlinného oleja
Niekoľko párov čistých a pohodlných ponožiek

Ako postupovať:

Starostlivo umyte svoje nohy (s pomocou mydla) a vysušte ich s pomocou uteráka. Následne použite silnú vrstvu rastlinného oleja na päty a prsty. Nasaďte si pár pohodlných ponožiek a nechajte ich pôsobiť cez noc. Tento postup opakujte niekoľko dní, kým sa trhliny v pätách nezmenší a neodstránite je.

Jedlá sóda

Čo budeme potrebovať:

  1. Dajte 3 lyžice sódy do pohára s teplou vodou, miešajte, kým sa sóda nerozpustí.
  2. Máčajte nohy v tejto zmesi 15 minút.
  3. Vyberte nohy a jemne vyčistite päty pemzou.
  4. Opláchnite a osušte.

Opakujte 2x do týždňa.

Prečo to funguje: Sóda je exofilant – odstraňuje mŕtve bunky a napomáha obnove pokožky. 

Aloe vera gél

Čo budete potrebovať:

Namočte nohy do teplej vody a vyčistite pomocou pemzy na odstránenie mŕtvej kože.
Vysušte a naneste silnú vrstvu aloe vera gélu na nohy.
Obujte si bavlnené ponožky a ľahnite si do postele.
Umyte nohy ráno vlažnou vodou.
Ako často: opakujte to každú noc po dobu 4-5 dní, a uvidíte výsledky.

Prečo to funguje: Aloe vera obsahuje vitamíny A (beta-karotén), C a E. Tieto majú antioxidačné vlastnosti, zatiaľ čo β-sitosterol a lupeol  majú protizápalové vlastnosti. Lupeol tiež pôsobí ako antiseptikum a analgetikum. Auxíny a gibberilíny prítomné v aloe vera pomáhajú pri hojení rán a obnove pokožky.

Vazelína a citrónová šťava

Čo budete potrebovať:

Nasajte nohy do teplej vody asi 20 minút. Opláchnite a vysušte.
Pridajte 3-4 kvapky čerstvo stlačenej citrónovej šťavy na jednu lyžičku vazelíny. Dobre premiešajte.
Naneste túto zmes na päty a iné prasknuté časti nôh.
Obujte si ponožky a nechajte cez noc pôsobiť.
Ráno umyte teplou vodou.

Ako často: Pravidelne pred spaním.

Prečo to funguje: vazelína pôsobí ako zvlhčovač a kyselina citrónová v podporuje odlupovanie starej kože a obnovu nových kožných buniek.