Tento kameň by mal mať doma každý: Neuveríte, akú úžasnú službu pre vás bude robiť celé roky!

Bude vaším neoceniteľným pomocníkom celé roky!

Poznáte zeolit? Nenápadná drobivá hornina sa v posledných rokoch stále viac dostáva do povedomia verejnosti. Môžu za to jeho úžasné účinky, pre ktoré by ste ho mali aj vy privítať u vás doma s otvorenou náručou.

Nie je to len dekoračný štrk!

Hoci sa často používa ako dekoračný štrk, ide o horninu, ktorá dokáže veľmi účinne absorbovať pachy a dokonca aj škodlivé plyny a látky z ovzdušia, ktoré dýchame. Bežne sa s ním stretávame napríklad v dezodorantoch, pracích práškoch alebo osviežovačoch vzduchu. Na rozdiel od nich, je však samotný kameň celkom bezpečný.

Prečo je taký prospešný?

Nejde o žiadne kúzlo, ale o zloženie týchto hornín. Obsahujú mikroporézne hlinitokremičitanové minerály, kroté dokážu vo svojej štruktúre uzamknúť plyny a látky, ktoré sa v prostredí nachádzajú. Môžeme ich teda považovať za akési „molekulové sitá“ ktorá lovia škodlivé a zapáchajúce látky zo vzduchu. Čo je však najzaujímavejšie, kamene môžete po čase „oživiť“ alebo „dobiť“, aby boli naďalej schopné vykonávať svoju prácu čističky vzduchu na 100%. Nižšie sa dočítate, ako na to.

Čo dokáže?

Vyčistí vám doma vzduch

Zeolit je Do svojej jedinečnej štruktúry je schopný adsorbovať rôzne toxíny a ťažké kovy. Vynikajúci je do zafajčených priestorov, kde pomáha nielen očistiť vzduch od nepríjemného zápachu, ale aj škodlivých splodín, ktoré sa za nim ukrývajú. Navyše, pomôže aj s veľmi napáchnutými kobercami, záclonami alebo čalúneným nábytkom. Dobrou radou je zeolit vložiť do sieťky a zavesiť do priestoru.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Proti zápachu po domácich miláčikoch

Pár kúskov v pelechu vašich miláčikov dokáže absorbovať zápach moču a výkalov. Položte misku zeolitu do blízkosti miesta, ktoré je pôvodcom zápachu a on vám pomôže zápach absorbovať.

Zápach z koša

Stačí, ak vložíte pár kúskov na dno koša. Pomôže to eliminovať vlhkosť a pachy, ktoré sa šíria po vašej kuchyni.

Zápach z topánok

Majte sieťku so zeolitom poruje aj v botníku. Likviduje pachy a pohlcuje vlhkosť, ktorá je pôvodcom zápachu. Prípadne, môžete vrecko vložiť do konkrétneho páru topánok, aby ste ich rýchlo zbavili zápachu.

Ovocie vydrží dlhšie čerstvé

Ak chcete, aby vaša úroda ovocia vydržala čerstvá čo najdlhšie a nemuseli ste sa potýkať s plesnivými plodmi, vložte do debničiek s jablkami a hruškami hrsť zeolitu. Ten dokáže absorbovať plyny, ktoré urýchľujú dozrievanie plodov. Zeolit je úplne bezpečný, takže pre konzumáciou stačí len zmyť z ovocia prach, ktorý po tejto drobivej hornine ostáva.

Tam kde je pleseň

Zeolit je vynikajúci aj do priestorov, v ktorých je problém s nadmernou vlhkosťou. Zaveste ho do priestoru, alebo k miestam, kde nadmerná vlhkosť spôsobuje problémy napríklad v podobe plesní.

Ako ich oživiť?

Zeolit môžete používať donekonečna, avšak musíte naučiť, ako ho znovu oživiť a nabiť. V skutočnosti je to veľmi jednouché, stačí, ak počas letných dní uložíte na tácku a vyložíte na čerstvý vzduch, na slnečné miesto – zeolit „vypustí“ plyny a látky, ktoré absorboval. Stačí pár dní a bude opäť pripravený robiť si svoju prácu. Táto procedúra by sa mala opakovať približne každé 3 mesiace.

Kde kupovať?

Zeolit je bežne dostupný v kamenárstvach aj na internete. Nájdete ho napríklad TU, sme si však istí, že aj v mnohých iných eshopoch.

zdroj: zeoliteuse/amazon