Ryžu varím skoro každý deň, ale toto by mi nenapadlo ani vo sne: Nikdy nevylievajte túto vodu – dokáže úžasné veci a to celkom zdarma!

Voda z namáčania či oplachovania surovej ryže je nabitá živinami, ktoré môžete perfektne zužitkovať. Okrem živín má však táto voda ďalšie fantastické možnosti využitia, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť aj vy. Všetko, čo musíte urobiť je vodu jednoducho nevyliať do odtoku, ale takto využiť. Okrem toho môžete vynikajúco využiť aj vodu z varenia ryže.

Kúzelná voda na orchideu a ďalšie izbovky

Nejde o nič iné, ako o obyčajnú vodu po namáčaní ryže. Tá voda, ktorú mnohí z nás vylievajú do odtoku je plná vitamínov a živín, ktoré rastlinky potrebujú hlavne v období kvitnutia a rastu. Voda z ryže obsahuje množstvo látok, ktoré nachádzame v kupovaných hnojivách pre rastliny. Sú v nej vitamíny skupiny B (najmä B1 a B2),  „NPK“ prvky (dusík, fosfor, draslík). škroby, tuky, sacharidy, ale aj komplexné živiny, ktoré rastlinka premení na energiu, silu a odolnosť voči škodcom. Vodu môžete pokojne odložiť do chladničky a použiť kedy potrebujete. Orchideu a ďalšie rastlinky zalievame raz za 15-20 dní. Nikdy však nezalievajte so studenou vodou, je potrebné, aby voda mala izbovú teplotu!

Príprava je jednoduchá – ryžu stačí namočiť do vody, nechať chvíľu vylúhovať a následne scediť.

...

Domáce koncentrované hnojivo (namiesto tyčiniek z obchodu)

Potrebujete: vodu z varenia ryže, melasu, mlieko, použité čajové vrecúško zeleného čaju, drvené kosti z kuraťa

Možno to znie ako babská mágia ale v skutočnosti ide o výživovú bombu. Sušené a podrvené kosti z kuraťa sú výborným zdrojom vápnika a horčíka. Stačí, ak ich necháte obschnúť na slnku 2 až 3 dni a potom ich rozpučíte na nie úplne jemný prášok. 

Postup

1. Vyprázdnite obsah použitých čajových vrecúšok do malej misky. Nepoužívajte však urologické čaje, pretože obsahujú látky, ktoré rastlina nepríjme.

2. Rozdrvte niekoľko kuracích kostí do podoby múčky. Uistite sa, že kosti sú jemne rozdrvené do malých zŕn tak, aby mal výsledný produkt konzistenciu piesku. Nedrvte však kosti na prach, pretože veľmi malé častice môžu poškodiť rastlinu. Kostná múčka poskytne rastline vápnik a horčík, ale tiež zníži kyslosť pôdy, takže s množstvom múčky opatrne.

3. Zmiešajte čaj a drvené kuracie kosti v miske, zalejte mliekom a pridajte nie viac ako lyžičku melasy. Dôkladne premiešajte, kým kvapalina nezíska hnedú farbu. Mlieko pridávame preto, lebo obsahuje dôležité živiny ako dusík, draslík či fosfor.

4. Sceďte vodu z varenia ryže a nechajte ju vychladnúť pri izbovej teplote. Po tom, ako sa voda ochladí, zmiešajte ju s hnedou zmesou. Ryža voda obsahuje niacín, riboflavín, tiamín a ďalšie stopové prvky, ktoré orchidey vyžadujú.

Upozornenie:

Túto zmes možno použiť len raz (maximálne 2x) za mesiac počas vegetačného obdobia naliatím na pôdu. Dajte si však pozor na prehnojenie: známkou prílišného hnojenia je biely povlak na pôde a zhnednuté či dokonca vysušené listy rastliny.

V domácnosti

Ryžová voda pohlcuje pachy a dodáva povrchom špeciálny lesk – skúste ňou pretrieť umývadlo, alebo ju použite na umývanie plastových dóz, z ktorých potrebujete dostať zápach. Ryžová voda sa v Japonsku a Číne používa aj na potieranie povrchov zo skla, dodá im nielen lesk bez šmúh,a le škrob zároveň zabezpečí, že okná ostanú dlho v bezchybnom stave.

Dávny liek pre zdravie

Recept z dávnej minulosti

Už v dávnych časoch sa hovorilo o pestrých účinkoch tejto vody nielen na zdravie. Na jej prípravu potrebujeme iba ryžu a vodu. Postupuje sa tak, ako keby ste ju išli variť. Vody však pridajte o niečo viac ako obvykle. Ak zmes zovrie, odlejte ryžovú vodu a použite na pite.

Čo dokáže?

Tento nápoj sa môže piť aj teplý aj studený. Toto sú účinky:

Zlepšuje krvný tlak,

Zvyšuje koncentráciu zdraviu prospešných sacharidov v tele,

Potláča pocit hladu,

Hojí gastroenteritídu,

Upokojuje trávenie,

Prečisťuje pokožku,

Pomáha proti pórom na tvári,

Prospešná je pre vlasy – sú zdravšie a lesklejšie,

Lepšia ako drahé kozmetické prípravky

Voda z ryže je vynikajúcim pomocníkom v oblasti starostlivosti o vlasy a pleti. Po bežnom umytí vlasov si vodou z ryže vlasy prepláchnite. Ryžová voda obsahuje množstvo minerálov a živín, ktoré vlasom dodajú prirodzené zdravie, lesk a pružnosť. Rovnako blahodárne pôsobí voda z ryže aj na pokožku, ktorú zanecháva jemnú a hladkú. Okrem toho je to najúčinnejšie prírodné tonikum, pomáha uvoľňovať póry a pokožku prirodzene zjemňuje. Tí, ktorí ju používajú pravidelne sa zhodujú, že je účinnejšia ako drahé kozmetické prípravky z obchodu.

Ryžová voda na pleť a vlasy

Potrebujeme:

½ šálky nevarenej ryže

Vodu

Postup:

Ryžu najskôr prepláchneme s 1 šálkou vody, aby sme odstránili nečistoty. Potom ryžu preložíme do misky a zalejeme vodou. Premiešame rukami, aby sa voda zakalila (to pomôžeme vitamínom a minerálom, aby sa rýchlejšie uvolnili do vody) a necháme 10-15 minút odstáť.

Vodu následne scedíme a zachytíme do samostatnej nádoby. Môžeme okamžite používať na opláchnutie vlasov alebo pokožky.