Toto je úžasný dôvod, prečo mať poruke vždy 1 balík mletej škorice: S rastlinami to dokáže hotové zázraky!

Kedysi bola neodmysliteľnou súčasťou nápojov lásky a voňaviek cisárov a kráľovien. Dnes ju dostupná ako celkom bežná surovina, ktorú požívame ako prísadu do najmä do sladkých dezertov a nápojov. Teraz by ste však mali vedieť aj niečo o tom, čo dokáže obyčajná korenina – škorica s vašimi rastlinami!

Pre rastliny predstavuje elixír života

Vedeli ste, že škoricou môžete nahradiť napríklad drahé stimulátory zakoreňovania, fungicídne prípravky a ďalšiu chémiu? Prinášame vám 8 tipov, ako toto voňavé korenie využiť v záhrade, ale aj pre izbové rastlinky.

Škorica a jej využitie pre rastlinky doma aj v záhrade

Najlepší prírodný fungicíd

Škoricový prášok môže byť použitý na riešenie rôznych problémov v záhrade. Jeho aplikácia prináša úžasné výsledky a môžete ich vidieť veľmi skoro. Škoricový prášok môžeme použiť ako prírodný fungicíd.  Škorica ničí huby, vydesí hmyz, chráni sadenice a podporuje hojenie drobných poranení. Okrem toho je 100% prírodná, zdravé a navyše aj neporovnateľne lacnejšia ako kupované fungicídy.

Odoženie hmyz

Škorica je veľmi obľúbená u ľudí, ale o hmyze to neplatí. Takže ak máte na záhrade mravce alebo húsenice, nezúfajte: len malé množstvo tohto korenia ich pomôže odstrániť. Ak chcete udržať škodcov pod kontrolou, stačí nasypať škoricu na zem okolo rastliny alebo tam, kde sa chcete nechceného hmyzu zbaviť.

Zlikviduje pleseň v pôde aj na rastline

Ak pleseň vyrastie na samotnej rastline, nasypte na ňu škoricový prášok, aby ste zastavili rast tohto nežiaduceho úkazu. Rovnako môžete posypať substrát so škoricou – to stačí na obnovenie zdravia vašich rastliniek a sadeníc.

Lieči choroby

Keď pestujeme ovocie alebo zeleninu, posledná vec, ktorú chceme vidieť, je choroba sadeníc. V dôsledku choroby zelenina nebude klíčiť a nebudeme mať ani zdravé a krásne ovocie. Semená alebo sadenice môžu byť napadnuté chorobou. Jedná sa o celý rad problémov, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi typmi húb alebo zlými  podmienkami v pôde. Aby ste sa vyhli škodlivým vplyvom, pridajte škoricu do svojho bežného hnojiva alebo priamo do pôdy, v ktorej vaše rastliny rastú už od semienka či priesady.

Neprekonateľná na odrezky

Keď rastlinu rozmnožujete odrezkami, nemusíte používať chemikálie na stimuláciu ich zakorenenie – stačí len reznú časť vložiť do mletej škorice a následne zapichnúť do substrátu a nechať rásť. Odrezok je ošetrený a bude rásť rýchlejšie.

Tajná zbraň pre každého záhradkára – recept ktorý zaberie vždy

Škorica je perfektné riešenie pre každého záhradkára a tiež vám pomáha šetriť peniaze, pretože nemusíte kupovať drahé výrobky z obchodu. Keď budete začiatkom jari pestovať priesady, zapamätajte si výborný recept, ktorý je jednak vynikajúcim fungicídom a tiež urýchľuje rast!

Potrebujeme:

½ litra vody

2 rozdrvené tablety aspirínu

1 lyžica škoricového prášku (10 g)

Postup:

Vložte všetky prísady do misy. Nechajte zmes stáť 12 hodín. Potom sceďte a prelejte do inej nádoby. Namočte priesady do výslednej kvapaliny na dve hodiny. Ak máte stále nadbytočnú tekutinu, vylejte ju, pretože počas skladovania stráca svoje vlastnosti .

Škorica ošetruje poškodené rastlíny

Ak ste rastlinu poškodili, ale má na povrchu ranu, stačí ak toto miesto posypete mletou škoricou – čo zabráni infekcií, šíreniu ochorenia a urýchli proces hojenia.

Silná dvojka na zakoreňovanie!

Čo potrebujeme?

  • škorica,
  • med,
  • sklenený pohár s výsevným substrátom,
  • plastové vrecko.

Postup:

Základom je získať mladé a zdravé odrezky – spoznáte ich podľa zelenej farby a silných listov. Takéto odrezky majú najviac sily na zakorenenie. Ak je listov na odrezku veľa, môžete ich periediť.

teraz spodok odrezku zapichneme do medu a následne ponoríme do škorice – ak je odrezok príliš široký, tak spodok jednoducho potrieme medom toľko, koľko sa dá. Takto pripravený výhonok zapichneme do výsevného substrátu v sklenenej nádobe. Zavlažíme a celý pohár vložíme do plastového vrecka. Med a škorica zabite škodlivé baktérie a ochráňte koreň pred chorobami, zároveň má vysoko stimulačný efekt. Plastové vrecko spôsobí, že vo vnútri sa vytvori ideálna klíma pre rast koreňov, sklenený pohár zabezpečí dostatok svetla. Toto je podľa mnohých záhradkárov najlepšia a najúčinnejšia metóda na zakorenenie. Po 5 až 10 dňoch rastlina zakorení. Táto metóda je používaná mnohými záhradkármi, vyskúšajte sami.

Dnes najobľúbenejšie