zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Na jeseň dávala starká tieto kvietky do pohára s octom: Radím to každému – väčšia sila ako penicilín a máte ich pod nosom!

Mňa o tejto rastlinke učila moja starká. Ja ju zberám pravidelne a využívam pre celú rodinu. Verím, že o jej účinkoch by mal vedieť každý.

Mňa o tejto rastlinke učila moja starká. Ja ju zberám pravidelne a využívam pre celú rodinu. Verím, že o jej účinkoch by mal vedieť každý.

Mirka C.

Nenápadná rastlinka kapucínka sa považuje za „náhradu penicilínu so širokospektrálnou účinnosťou“, ktorá je síce slabšia, ale na rozdiel od penicilínu nevytvára rezistenciu a nespôsobuje alergie, ani nemá vedľajšie účinky.

Neuveriteľne silné a široké využitie

Toto dokáže:

  • antibiotické účinky – môže vás ušetriť pojedania syntetických antibiotík ,
  • pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia,
  • lieči ochorenia močových a dýchacích ciest,
  • 10 g kapucínky dodáva moču bakteriostatické vlastnosti,
  • posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu,
  • rýchlo účinkuje proti salmonelóze alebo streptokokom,
  • podporuje celkové zdravie a skracuje liečbu chorôb (dôležité je začať s užívaním s počiatkoch choroby),
  • pôsobí tiež ako prevencia, prípadne na doliečenie zápalov s hrozbou recidívy,
  • čerstvá šťava alebo obklady z rozdrvených listov majú okamžitý dezinfekčný účinok,
  • ohľaduplná k telu, na rozdiel od antibiotík neničí sliznicu,
  • lieči pokožku,
  • pomáha proti vypadávaniu vlasov či tvorbe lupín.

Ako ju využiť?

Kapucínka má liečivé kvety, listy, plody. Kapucínka sa dá takmer celá zjesť – listy, kvety aj semená. Listy a kvety sa najčastejšie pridávajú do zeleninových a ovocných šalátov, tvarohových a vajcových nátierok, polievok či omáčok, ktorým dodávajú korenistú príchuť. Kvetmi môžete ozdobiť jednohubky.

Veľmi liečivý je aj čaj z kapucínky. Dve šálky  denne posilňujú organizmus po dlhotrvajúcich chorobách. Stačí do dvoch deci horúcej vody vsypať lyžicu posekaných listov, kvetov a semien. Listy na prípravu čaju sa dajú sušiť do zásoby. V lekárni bežne dostaneme tinktúry a tablety s výťažkom kapucínky, nielen pre ľudí, ale i pre zvieratá. Doma si môžeme pripraviť kúpeľ, ktorý pomáha ženám pri nepravidelnej menštruácii. Dve hrste posekanej rastlinky – kvety, listy aj semienka pridáme do sedacieho kúpeľa. Ako čistiaca kúra nám poslúži kapucínka raz, alebo najlepšie dvakrát do roka, kedy pomocou tinktúry zbavíme naše telo baktérií, vírusov, plesní a ďalších choroboplodných zárodkov a potvoriek, ktoré sa v našom organizme usadili.

Tinktúra

Na jeseň všetky listy, všetky kvietky, ktoré ešte zostali naložíme do pohára, zalejeme bielym alkoholom a nechá sa trošku odležať. 2-3 týždne  stačí na to, aby vznikla kvalitná tinktúra.

Použijeme trošku viac ako ½ kila čerstvej kapucínky, zalejeme roztokom vody a bieleho alkoholu v pomere 25 % alkoholu a 75 % vody. Túto tinktúru potom užívame v tých zimných mesiacoch zhruba od toho decembra do konca februára 1-2 lyžičky denne. Lyžičku ráno, lyžičku večer je úplne ideálny stav, naozaj udrží telo vo veľmi dobrom stave a bacily takmer na nás nelezú.

Nie každý však môže užívať tinktúru s alkoholom. V tom prípade stačí, ak 5 ml tinktúry nalejete do 50 ml horúcej vody a necháte vychladnúť. Alkohol vyprchá a vy to môžete vypiť. Zajtra si dáme kapucínku na chleba s maslom a pridáme k tomu aj cesnak.

Zalejte ju octom

Pozor pri sušení stráca kapucínka svoju liečivú silu a korenistú arómu, keď sa však zmieša s octom alebo maslom, jej chuť sa dobre zakonzervuje.

Zrezávať môžete všetky nadzemné časti od mája do októbra, majú pikantnú a ostrú chuť, stonka pripomína pažítku.

Najlepšie tipy pre zdravie