Nedarí sa vám dopestovať ukážkový trávnik? Vyskúšajte radu profíka: Záhrada bude krásne zelená, bez práce a dlho potom, čo susedom tráva uschne!

Mnohí ľudia bojujú s problémom, ktorým je trávnik. Nech sa snažia akokoľvek – zalievajú, hnoja a dodržiavajú všetky zásady správnej starostlivosti, tráva sa jednoducho neuchytí, uschne, alebo ju napadnú rôzne choroby a škodcovia.

Mnohí ľudia bojujú s problémom, ktorým je trávnik. Nech sa snažia akokoľvek – zalievajú, hnoja a dodržiavajú všetky zásady správnej starostlivosti, tráva sa jednoducho neuchytí, uschne, alebo ju napadnú rôzne choroby a škodcovia. Je to tak – sú miesta, kde krásny trávnik nedopestujete, aj keby ste sa roztrhali!

Zabudnite na trávu, toto je omnoho lepšie, bez kosenia a úplne bez práce!

Čo by ste povedali na záhradu zelenú aj v zime? Áno je to možné a hoci u nás sa tieto riešenia zatiaľ veľmi nevyužívajú, v iných krajinách sú veľmi obľúbené. Profesionálny záhradný architekt radí jednoznačne – namiesto trávy stačí siahnuť po pôdokryvných rastlinách. Pravdepodobne mnohé z  nich už teraz máte v záhrade – na skalke, pri plote alebo na kamennej stene. Keď ich však necháte zarásť prázdnu plochu horizontálne, vytvoria nádherný zelený koberec. Na rozdiel od trávy dokážu prežiť aj v tieni (napr. kopytník, zimozeleň, pachysandra), ale aj veľmi suché a slnečné stanovištia (rozchodník, materinu dúšku , nátržník či zbehovec). V záhradkárstve vám však poriadia druh vhodný na akékoľvek podmienky, ktoré na záhrade máte – tieň, polotieň, slnko, vysoká vlhkosť a aj nadmerné sucho nie sú pre tieto rastlinky problémom. Veľmi obľúbenou alternatívou trávy je napríklad aj brečtan, borievka, skalník, zimozeleň či mach.

Pôda bez buriny

Hoci je pôdokryvné rastliny potrebné vysádzať na povrch zbavený buriny, do takéhoto povrchu sa burina už nedostane. Rastliny sú natoľko husté, že burina pod nimi neprežije. Rastliny sa rozrastú a rýchlo zahatia celú plochu. Vytvoria jednotný koberec, ktorý bude podobný ako v lese. Netreba kosiť, len sem tam, odstrihnúť, aby ste udržali rastliny na mieste, kde ich chcete mať. Tiež sa odporúča rôzne druhy nekombinovať a ponechať priestor jednej rastline. Na jeden meter štvorcový vysádzame 8-14 rastlín. Pri týchto rastlinách platí – čím menej, tým hustejší a krajší povrch!

Zelený koberec celý rok

Áno, aj keď susedom tráva dávno zhnedne, alebo sa celkom vysuší od ostrého slnka, tento koberec bude krásne zelený aj v zime. Podokryvné rastliny sú ideálnym riešením na okraje záhrady, kde je málo svetla, do medzier na chodníku, alebo do predzáhradky, či pod stromy,  kde je nedostatok slnka. 

Pozrite si zopár inšpirácii od ľudí, ktorý nahradili trávu pôdokryvnými rastlinami!

Dnes najobľúbenejšie