CITRÓNOVÁ VODA: Čo ste o nej nevedeli a kto by sa jej mal oblúkom vyhnúť?

Citrónová voda neprestáva prekvapovať svojimi účinkami na ľudský organizmus. Čo všetko dokáže a kto by sa jej mal vyhýbať?

Mnohí ľudia si každé ráno doprajú na lačný žalúdok vodu zmiešanú s citrónovou čťavou a na tento každodenný rituál nedajú dopustiť. Prečo citrónová voda prospieva nášmu zdraviu a aké zmeny spôsobuje v našom tele z dlhodobého hľadiska? Prečítajte si, čo ste o citrónovej vody možno nevedeli!

Citrónová šťava je sama o sebe veľmi zdravá. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a je bohatým zdrojom draslíka, fosforu, horčíka, vápnika a tiamínu. Sama o sebe je však už na prvý kontakt až príliš kyslá a rozhodne by je každodenné prijímanie v koncentrovanom stave neprospelo ani našej sklovine. Po zriedení z vodou sa z nej však stáva super zdravý životobudič, ktorý vás naštartuje, nabije energiou a namiesto únavy sa budete zobúdzať s úsmevom na tvári.

Potrava pre mozog

Citrónová voda je bohatá na obsah draslíka, ktorý je dôležitý pre mozog a nervovú sústavu. Draslík tiež dokáže predchádzať problémom s krvným tlakom a zabraňuje jeho kolísaniu, ktoré sa najčastejšie prejavuje práve ráno. Draslík je obzvlášť dôležitý aj pre správnu funkciu srdca a minerály a vitamíny obsiahnuté v citrónovej šťave prospievajú cievam a správnej činnosti obehovej sústavy

Pre čisté dýchanie

Citrónová voda vám prekvapivo rýchlo pomôže prečistiť dýchacie cesty. Odbúrava hlieny a preto je vynikajúca ako podporná terapia pri liečbe astmy a ďalších respiračných ochorení.

Prospieva kráse

Vysoký obsah vitamínu C je dôležitý nielen pre imunitu, ale aj pre našu krásu. Pomáha predchádzať poškodeniu pleti voľnými radikálmi, eliminuje výskyt vrások a pôsobí proti vzniku akné. Vďaka antibakteriálnym účinkom odstraňuje z tela toxíny a napomáha rýchlej obnove buniek. Citrónová voda tiež pomáha zabraňovať nadmernému vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov. Vďaka tomu, že podporuje prekrvenie pokožky, v kombinácii so zdravým pohybom je skvelá aj pre odstránenie celulitídy.

Pomáha bojovať proti závislosti na kofeíne

Tento druh závislosti, ktorý spôsobuje nadmerné „kávičkovanie“ počas dňa, môže mať vážne zdravotné následky. Podľa posledných zistení pomáha práve citrónová voda znižovať nadmernú potrebu kofeínu a závislosť od obľúbeného tmavého životabudiča tak pomôže udržať na uzde.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pre zdravé chudnutie

Vďaka obsahu špeciálnych pektínových vlákien pomáha citrónová voda korigovať aj naše chute. Podľa výsledkov viacerých štúdií mali jedinci, ktorí každý deň pili vodu s citrónom menší príjem kalórií počas dňa a to aj bez pocitu hladu. Navyše citrónová voda podporuje trávenie a pomáha odbúravať chemické prímesy, ktorá sa nachádzajú v niektorých potravinách.

Na „opicu“ je lepšia ako vývar

Aby ste sa prebrali s nepríjemnými následkami prežúrovanej noci, použite namiesto klasických metód citrónovú vodu. Ak sa cítite obzvlášť zle, vyskúšajte túto nezvyčajnú, ale overenú metódu, ktorá vás postaví na nohy. Citrón dobre umyte, prekrojte na polovicu, osoľte a zjedzte čo najskôr po prebudení. Osolený citrón pôsobí ako okamžitý detox a životabudič, ktorý vás rýchlo zbaví následkov nadmerného popíjania.

Urýchľuje hojenie

Kyselina askorbová obsiahnutá v citrónovej šťave pomáha pri hojení rán, pomáha udržať zdravé kosti a chrupavky. Citrónová voda sa tiež odporúča v procese rekonvalescencie po operácii alebo úraze.

Prospieva aj psychike

Citrónová voda tiež pomáha zlepšovať náladu a celkové psychické rozpoloženie. Tiež sa odporúča ako osvedčená prírodná kúra v boji proti stresu, nervozite a nadmernému vypätiu.

Na bolesť hrdla a kašeľ

Ak vás trápi kašeľ, pociťujete bolesti hrdla a nepomáhajú ani liečivé „cukríky“ z lekárne, vyskúšajte teplú vodu s citrónovou šťavou. Poskytuje okamžitú úľavu a pri dlhodobejšom užívaní pôsobí ako prevencia proti infekciám dýchacích ciest.

POZOR! V prípade citrónovej vody tiež platí, že ju treba prijímať s mierou. Nadmerné pitie tejto vody sa môže odraziť napríklad v podobe pálenia záhy, zubnej erózii, nadmernom močení a dehydratácií (aj napriek pocitu dostatočnej hydratácie). Pitiu citrónovej vody by sa mali vyhýbať ľudia s veľmi citlivou sliznicou žalúdka, pažeráka, citlivou sklovinou, alebo závažnými zdravotnými komplikáciami. Ak máte pochybnosti o prospešnosti každodenného pitia citrónovej vody, poraďte sa so svojím lekárom.

zdroj: health

foto: reprofoto laughinglatte