Čistenie špinavých gombíkov na plynovom sporáku za menej ako 5 minút: Efektívne a bez námahy!

Najjednoduchšia údržba sporáku je pravidelné čistenie. V tom prípade sa vyhnete zájdenej mastnej špine. Problematické však bývajú práve gombíky na sporáku a ak sa vám náhodou stalo, že vám vykypelo z hrnca a špina stihla zaschnúť, tieto rady vám určite prídu vhod. Uľahčia vám aj bežné čistenie, ktoré sa stane hračkou a zvládnete ho bez zbytočnej námahy a drhnutia za pár minút. Túto skvelú vec mi poradila moja suseda.

Potrebujeme:

Kryštalickú sódu

amoniak

čistiaci prípravok na sklo

Postup:

Do vody nasypeme kryštalickú sódu a primerané množstvo amoniaku. Dáme dolu gombíky zo sporáka a ponoríme ich do tohto roztoku. Necháme 5 minút namočené a budú dokonale čisté (prípadne dočistite problematické miesta zubnou kefkou). Medzitým si umyjeme sporák bez gombíkov pomocou čistiaceho prípravku na sklo. Môžete použiť váš obľúbený prípravok ľubovoľnej značky. Jednoducho nastriekate na hubku a špinu umyjete. Aj zaschnutá špina mizne behom sekundy. Takto môžete vyčistiť aj sklenené dvierka na rúre.

Podrobný návod aj s výsledkami nájdete v priloženom videu.

Ďalšie triky, ktoré vám fungujú

Prvý spôsob:

Vezmite si zubnú kefku, vatové tyčinky do uší a kvapky anízu a amoniaku. Sú lacné, dostupné a používajú sa hlavne na liečbu kašľa.

Vatovú tyčinku namočte do roztoku a potrite všetky zájdené povrchy. Tyčinkou sa dobre dostanete aj tam, kde rukou nie, ak nemáte tyčinku, poslúži aj jemná kefka.

Skvelý návod, ktorý navyše funguje na 100%! Hneď cez víkend sa idem pustiť do dôkladného upratovania.

Druhý spôsob:

Potrebujete:

Vatové tyčinky

Amoniak (čpavkovú vodu) – dá sa jednoducho zakúpiť v drogérii

Vatové tyčinky

Starú zubnú kefku

Postup:

S amoniakom vždy pracujte v rukaviciach. Vatové tyčinky namočíme v amoniaku a jednoducho predchádzame po znečistených miestach tak, aby sa amoniak dostal na ich povrch. Potom vezmeme zubnú kefku a jednoducho vyčistíme. Sami sa môžete presvedčiť, ako jednoducho a rýchlo to pôjde. Nakoniec zotrieme navlhčenou handričkou a je to. Sporák bude ako nový!

Gombíky, ktoré sa dajú vybrať, namáčam do zmesi vody, saponátu a rozpustených tabliet do umývačky (dá sa použiť aj prášok na pranie). Nechám odmočiť a potom jednoducho vyčistím.

Funguje to aj na latinové horáky a mriežku!

Potrebujete len amoniak a igelitové vrecko. Vezmite si plastový uzatvárateľný sáčok a pridajte doň 5 lyžíc amoniaku. Potom do neho vložte mriežku či horák, uzavrite ho a nechajte pôsobiť 12 hodín. Nakoniec stačí jednoducho zotrieť handričkou a máte hotovo. Pri tejto práci ale použite rukavice.

ĎALŠIE ČISTIACE PROSTRIEDKY NA RÚRY

Bežná sóda na pečenie, kyselina citrónová alebo prášok do pečiva pomáhajú odstraňovať nečistoty zo stien a skla na dvierkach rúry.

Navlhčite vnútro rúry vodou, potom na steny a sklo naneste namočenú sódu alebo kyselinu citrónovú. Nechajte 15 minút pôsobiť a potom opatrne zmes zotrite pomocou papierovej utierky. Opláchnite rúru čistou vodou a odstráňte zvyšky nečistôt.

ako čistiť kachle z nehrdzavejúcej ocele

© DepositPhotos

Voda a ocot pomôžu odstrániť malé nečistoty v pomere 1: 1. Steny rúry umyte ocotovou vodou, zapnite rúru na 50 stupňov a po 15 minútach opláchnite čistou vodou.

ako vyčistiť sporák v kuchyni

 

Tiež môžete vyrobiť pastu na čistenie vnútra rúry. Zmiešajte v rovnakom pomere soľ, sódu a vodu. Výslednú pastu naneste na kontaminovaný povrch a nechajte cez noc pôsobiť. Do rána čistiaci prášok jednoducho opláchnite vodou.

ako vyčistiť kachle od usadenín uhlíka

Toto dá do gruntu aj ten najšpinavší sporák – rada od Lindy

„Ak niečo nenávidím, tak drhnutie vecí, ktoré som nikdy nepoužívala a predsa som ich našla v žalostnom stave“, hovorí Linda, ktorá si spolu s manželom Davidom kúpila malú chatu pri lese a chceli si užiť leto v príjemnom tichom prostredí. Keď však vstúpili dnu, prvé, čo Linde udrelo do očí bol sporák, neuveriteľne špinavý a celý pokrytý čiernymi pripálenými zvyškami. Linda si povedala, že náladu si pokaziť nenechá a hoci sa jej chcelo najskôr pustiť do plaču a nie do upratovania, nakoniec si vyhrnula rukávy a rozhodla sa, že svoj postupu zdokumentuje krok za krokom aj pre nás ostatných. Použila len prostriedky, ktoré ostali na chate po predošlých majiteľoch. Keď uvidíte ten výsledok, nebudete veriť, že predtým vyzeral sporák takto!

zdroj: sossolteiros

Čo použila:

1 bal. prášku do pečiva

3 lyžice jablčného octu (môžete nahradiť alkoholom)

2 lyžice čistiaceho prášku

Saponát

¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku (na značke nezáleží)

Postup:

Do hrnca nalejem vodu (stačí aj 6 cm) a pridáme jablčný ocot. Do tohto roztoku dáme horáky, zapneme plameň a necháme 10 minút variť. Potom zložíme z plameňa a necháme vo vode, kým nevychladne, Následne si na jemnú drôtenku dáme trochu saponátu a jednoducho vyčistíme, špina ide krásne dole.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Tlačidlá na sporáku jednoducho vytiahneme. Do misky napustíme teplú vodu, dáme 2 lyžice prášku, ¼ šálky univerzálneho čistiaceho prostriedku a 2 lyžice saponátu. Namočíme a necháme máčať len 5 minút. Potom jednoducho vyčistíme hubkou.

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

zdroj: sossolteiros

Náš tip: Ak potrebujete tiež vyčistiť aj mriežky na horákoch, jednoducho ich vložte do kúpeľa s octom a vodou (pomer 1:1).

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie