Na pripálený plech nepotrebujete agresívne chemikálie: Vďaka tomuto jednoduchému postupu ho vyčistíte raz dva aj bez nich!

Potrebujete vyčistiť mastný alebo pripálený plech?

Predtým, ako siahnete po agresívnej chémii si prečítajte tento jednoduchý návod, ako ho umyť veľmi jednoducho aj bez nej.

Bezpečná metóda, ktorá neškodí zdraviu a pomôže bez námahy vyčistiť aj pripálenú mastnotu!

 

 

Návod zverejnila jedna vynaliezavá gazdinka na svojom youtube kanáli a určite stojí za to vyskúšať ho.

Potrebujeme:

vriacu vodu

horčičný prášok – ak nemáte, získate ho zomletím horčicového semienka

kyselinu citrónovú alebo ocot

mäkkú hubku

Postup:

Nasypte 3 polievkové lyžice horčičného prášku na znečistené miesta, pridajte 2 – 3 lyžičky kyseliny citrónovej alebo 5 lyžíc octu. 

 

 

Teraz zalejte vriacou vodou tak, aby boli ponorené všetky nečistoty.

 

 

Následne pomocou drevenej paličky na sushi alebo pomocou varechy premiešajte všetky zložky.

Zmes nechajte 1 hodinu pôsobiť. 

Z času na čas môžete paličkou alebo varechou opäť premiešať. 

Po uplynutí tohto času jednoducho odstránite aj tie najodolnejšie usadeniny.

Ľahko ich umyjete bežným prostriedkom na umývanie riadu, pričom použite mäkkú hubku.

 

 

Na záver stačí riad už len opláchnuť a po usadenej mastnote nie je ani stopy. 

 

 

Veľa šťastia!

Ďalšie triky

Ukážeme vám, ako očistiť pripálené hrnce, panvice či plechy na pečenie rýchlo, jednoducho a bez zdĺhavého odmáčania.

 

1.

Potrebujeme:

Vodu

Ocot

Postup:

Zmes vody a octu nalejme do pripáleného hrnca, preložíme na plameň a po uplynutí niekoľkých minút môžeme vidieť, že pripálené zvyšky sa zo stien postupne začínajú uvoľňovať. Vezmeme drevenú varešku a zvyšky ľahko odstránime. Následne hrniec klasicky umyjeme saponátom.

2.

Tento spôsob je veľmi účinný aj v prípade starších alebo veľmi odolných pripálených povrchov. Množstvo octu a jedlej sódy môže variovať v závislosti od veľkosti pripálenej plochy.

Potrebujeme:

Ocot

Jedlú sódu

Vodu

Postup:

Do hrnca nalejeme vodu tak, aby pokrývala pripálenú plochu. Pridáme šálku octu. Hrniec preložíme na plameň a privedieme k varu. Po chvíli sa pripálené zvyšky začnú uvoľňovať.

Hrniec zložíme z plameňa a do octovej zmesi pridáme 2-3 lyžice sódy. Necháme pôsobiť niekoľko minút a potom celú zmes z hrnca vylejeme.

Vezmeme hubku a hrniec vydrhneme drsnejšou stranou hubky (30-45 sekúnd by malo celkom stačiť). Ak sa škvrny ani teraz nedajú ľahko odstrániť, môžeme znečistený povrch posypať ešte trochou jedlej sódy, ktorá nám čistenie uľahčí. Hrniec dôkladne opláchneme a môžeme vidieť, že je čistý a žiarivý ako nový!

3.

Tento spôsob je vskutku netradičný, ale ako uvidíte na videu, funguje skutočne výborne. Všetko, čo naň potrebujete je trocha vody a niekoľko kociek cukru, ktorými znečistený povrch „vydrhnete“ Výsledok stojí za to, ale nie je vhodný napríklad na teflónové povrchy.

4.

Tento postup je vynikajúci na čistenie pripálených zvyškov z nerezových povrchov.

Potrebujeme:

1-2 lyžice saponátu

Jedlú sódu

Vodu

Postup:

Do pripálenej panvice alebo hrnca nalejeme saponát a povrch posypeme jednou sódou – tak, aby pokrývala pripálenú plochu.

Do panvice napustíme vodu a preložíme na plameň. Privedieme k varu a necháme variť niekoľko minút. Zložíme z plameňa a tekutinu vylejeme. Panvicu opláchneme a zvyšky vyčistíme drsnejšou stranou hubky.

5.

Ak nemáte poruke prípravky na čistenie z obchodu  nezúfajte. S pripálenými zvyškami vám môže pomôcť aj obyčajný citrón.

Potrebujeme:

2-3 citróny

Vodu

Plastovú alebo drevenú varešku

Postup:

Do pripálenej panvice alebo hrnca napustíme vodu. Citróny rozkrojíme na polovice a vložíme ich do panvice. Preložíme na plameň a privedieme k varu. Zmes necháme niekoľko minút variť, potom zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. Pripálené zvyšky potom jednoducho odstránime vareškou a umyjeme.

6.

Plechy na pečenie častým používaním strácajú lesk. Okrem toho nás vedia poriadne potrápiť aj pripálené zvyšky dobrôt, ktoré sa dajú len veľmi ťažko odstrániť a často pri snahe vyčistiť ich, poškodíme aj povrch plechu.

Tomu je koniec. Stačí zmiešať ¼ šálky jedlej sódy a trochu peroxidu vodíka tak, aby vznikla konzistencia pasty. Pastu nanášame kruhovitými pohybmi na povrch plechu. Necháme pôsobiť 2-3 hodiny a opláchneme. Plech je opäť ako nový!

Poznámka: ak nechcete použiť peroxid vodíka, môžete ho nahradiť obyčajnou vodou.

Ďalšie skvelé triky v kuchyni, ktoré vám uľahčia život, nájdete TU!

7.

 

Vedeli ste, že obľúbený nápoj nemusí byť len na osvieženie, ale perfektne sa hodí aj na čistenie pripálených riadov? Tento postup je síce o niečo dlhší, ale skutočne funguje. Ak teda nemáte po ruke žiadnu inú metódu, môžete použiť práve túto.

Potrebujeme:

Coca-Colu

Drevenú varešku

Postup:

Coca-Colu nalejeme na pripálenú povrch a necháme pôsobiť, kým sa pripálené zvyšky nezačnú uvoľňovať. Potom zvyšky jemne zoškrábeme vareškou a klasicky umyjeme.

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: unsplash
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie