Čítala som, že takto kŕmia rajčiny v Maďarsku, aby hojne zarodili a mali lepšiu chuť: Skúsila som minulý rok a naozaj to funguje!

Napísala nám pani Milka zo Záhoria, ktorá by sa rada podelila o svoju skúsenosť s pestovaním paradajok bez chémie. Tento tip možno využijete aj vy, je celkom zadarmo a podľa skúsenosti pani Milky veľmi účinný!

„Dočítala som sa, že v Maďarsku polievajú aj skleníkové paradajky zákvasom z kostihoja. Údajne to zlepšuje chuť a dodáva paradajkám živiny a tiež to pomáha rastline získať dostatok energie na to, aby pekne rodila celú sezónu. Ja pestujem paradajky doma na balkóne a ešte na chalupe. Zelené časti kostihoja obsahujú dostatok draslíka, je účinný ale zároveň sa uvoľňuje postupne a pri ‚výrobe‘ ani to príliš nezapácha.

Tak som sa snažila urobiť zákvas z kostihojových listov a to tak, že som čerstvé a neskôr aj sušené listy jednoducho dala do nádoby, zaliala vodou a nechala asi 12 dní na slnečnom mieste kvasiť. Potom som zriedený zákvas používala na zalievanie paradajok prakticky od malých priesad až kým som nezobrala posledné plody. Paradajky boli naozaj veľmi chutné a hlavne zdravé – bez akejkoľvek chémie. Opýtala som sa aj pána záhradkára a poradil mi, ako docieliť pozvoľné zásobovanie živín počas celej sezóny. Stačí , ak zelené časti rastlín rozmiestnite do blízkosti koreňov rastlín.

Funguje to tak, že žihľava funguje veľmi rýchlo, zatiaľ čo účinok kostihoja je pomalší, ale zato dlhodobejší. Tieto dve buriny sa preto dokonale dopĺňajú. Musím povedať, že naozaj to funguje – paradajkám sa darí úžasne a to som si myslela, že ich pred viac ako mesiacom zničilo krupobitie! Krásne sa pozviechali a už sa ukazuje prvý náznak úrody.

Ešte by som chcela doplniť, že výluh zo žihľavy síce poriadne zapácha, ale ak máte kdekoľvek v záhrade problém s voškami, tento výluh na ne funguje najlepšie.

Dnes najobľúbenejšie