Čierne korenie: Bežná korenina v kuchyni, ktorá dokáže zázraky s vašim zdravím!

Čierne koreni, ktoré je doslova neodmysliteľné na dochucovanie vývarov, omáčok a našich obľúbených jedál je aj neskutočne zdravé a môže vám poslúžiť v celej rade problémov a zdravotných komplikácií. Musíte len vedieť, ako ho správne použiť!

Aké má účinky?

– pomôže vám schudnúť,

– posiľňuje imunitný systém,

protizápalové a antibakteriálne účinky,

– má antiseptické účinky,

...

– alkaloid piperín výrazne zvyšuje vstrebávanie a využitie niektorých výživových doplnkov.

– chráni bunky pre poškodeným voľnými radikálmi – pôsobí ako prevencia vzniku rakoviny

– detoxikuje a čistí organizmus,

stimuluje trávenie, metabolizmus a odstraňuje nadúvanie a plynatosť,

upokojuje nervový systém, prírodné antidepresívum – zvyšuje hladinu serotonínu, neurotransmiteru, ktorý je dôležitý pri dobrej nálade

pôsobí blahodárne na dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ a hlieny,

prečistuje močové cesty, pomáha pri zavodnenom organizme,

bojuje proti migréne,

Mali by ste tiež vedieť, že čierne mierne zvyšuje tlak a ak trpíte vyšším tlakom, konzumujte ho s mierou. Tiež sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Zmiešajte ho s medom a máte bombu na chudnutie

Pár kilogramov vám pomôže zhodiť tento jednoduchý recept. Za jeho účinok môže najmä zložka piperín, ktorá stimuluje metabolizmus. Najlepšie túto látku aktivujete, ak čierne korenie spojíte s medom. Stačí, ak do pohára teplej vody dajte dve lyžice medu, dve lyžice šťavy z citróna a 1/4 lyžičky čierneho korenia. Zmiešajte a máte bombu na chudnutie.

Čaj na nevoľnosť a proti chrípke

Do 200 ml vriacej vody zamiešajte jednu lyžičku mletého čierneho korenia a pomiešajte. Tento odvar Vás zbaví bolesti, plynatosti, kašľa a prospieva aj pri migréne, kŕčoch a pri zápale močových ciest.

Zázrak na boľavé zuby

Ak práve nemáte možnosť zabehnúť k zubárovi, stavte na starý babský recept. Nameľte si ½ lyžičky čierneho korenia a 1/2 lyžičky klinčeka. Touto zmesou potrite boľavé zuby a uľaví sa vám.

Liek na bolesť hrdla

Do pohára teplej vody nasypte ½ lyžičky čierneho korenia, pridajte lyžicu čerstvej citrónovej šťavy a 1 lyžičku morskej soli. Zmiešajte a pite niekoľkokrát do dňa. Pôsobí proti zápalu hrdla a tiež pri nachladnutí.

Liečivý olej z čierneho korenia!

Čierne korenie je súčasťou mnohých receptov, ale vedeli ste o tom, že sa vyrába aj olej z čierneho korenia, ktorý je veľmi prospešný pre zdravie? Odstraňuje kyselinu močovú, zbavuje úzkosti, chuti na cigarety a pomôže aj pri artritíde. Tieto zdravotné výhody sú vedecky potvrdené a olej z čierneho korenia je dostupný aj u nás. Tento olej je bežne využívaný ako súčasť prírodnej liečby, pretože dokáže liečiť problémy nervového a žalúdočného systému, stimuluje krvný obeh a tiež zvyšuje emočnú rovnováhu.

health benefits of black pepper oil

Na čo všetko olej pomáha

Uľavuje od bolesti

Ak intenzívne masírujete postihnutú bolestivú oblasť zriedeným olejom z čierneho korenia, zvyšuje to krvný obeh a odplaví látky, ktoré spôsobujú bolesti. Linalool – zlúčenina, ktorá je prítomná v éterickom oleji z čierneho korenia, má analgetické vlastnosti. Beta-karyofylén, má zase anestetický účinok a zmierňuje bolesť.

Znižuje začervenanie a opuch

Výskum potvrdil, že olej z čierneho korenia bojuje aj proti zápalu. Bolesť, opuch, sčervenanie a zvýšená teplota sú príznaky zápalu. Keď na zápalenú oblasť aplikujete zriedený olej z čierneho korenia, zmiernite bolesť. Pomáha prirodzene zmierňovať bolesti kĺbov, ako je artritída a reumatizmus.

Prevencia proti žalúdočným vredom

Esenciálny olej z čierneho korenia má protivredové vlastnosti.

Tlmí chuť na cigarety

Fajčenie je jedným z najťažších zlozvykov. Fajčiari sa často snažia prestať fajčiť mnohokrát, ale nedokážu sa jednoducho zbaviť chuti na cigaretu. Vdychovanie čierneho korenia z fľaše je však jedným z najjednoduchších a najpohodlnejších spôsobov, ako prestať fajčiť. Pomáha totiž tlmiť chuť na cigarety.

Cigarettes, Ash, Tilt, Smoking, Ashtray, Disgust

Chráni pred bakteriálnymi infekciami

Zatiaľ čo čierne korenie chráni pred respiračnými infekciami, ako je prechladnutie, chrípka a astma, pomáha aj zmierniť vzniknutú infekciu. Ak máte upchatý nos alebo dýchacie ťažkosti, môže vám pomôcť ak vdýchnete arómu oleja priamo z fľaše. Po vdýchnutí intenzívne masírujte hruď zriedeným olejom po dobu niekoľkých minút a mali by ste pocítiť úľavu.

Chráni pred plesňami

Esenciálny olej z čierneho korenia chráni pred plesňovými infekciami, pretože je veľmi účinný proti hubám.

Urýchľuje hojenie rán

Olej z čierneho korenia pomáha remodelácii tkanív (proces, pri ktorom vaše telo premieňa poškodené tkanivá späť na pôvodné zdravé tkanivá.) Nedávna štúdia tiež preukázala, že olej z čierneho korenia môže urýchliť hojenie rán.

https://cdn.pixabay.com/photo/2013/04/22/01/13/wound-106374_960_720.jpg

Pomáha pri redukcii hmotnosti

Esenciálny olej z čierneho korenia môže usmerniť metabolizmus. Keď sa jedlo spotrebuje a strávi, vaše telo ho premení na energiu – tento proces sa nazýva metabolizmus. BMR / Bazálna rýchlosť metabolizmu je jedným z kľúčových faktorov, ktoré rozhodujú o vašej váhe a zdraví. BMR je miera, pri ktorej vaše telo využíva kalórie / energiu na vykonávanie svojich primárnych aktivít, ako je napríklad dýchanie. Ak sa vyskytne problém s metabolizmom, môžu nastať metabolické ochorenia, ako je napríklad cukrovka. Olej z čierneho korenia však pomáha pri korekcii metabolizmu a pomáha pri chudnutí tým, že rozbije tuk uložený v tele.

Artritída

Pri reumatických ťažkostiach a artritíde masírujte postihnuté miesta zriedeným olejom. Masáž by mala byť intenzívna, aby prispela k vylúčeniu kyseliny močovej. Už po krátkej masáži by ste mali pocítiť úľavu.

Ako používať olej z čierneho korenia?

how to use black pepper oil

1. Inhalácia: Olej z čierneho korenia môžete vdýchnuť priamo z fľaše, aby ste uvoľnili upchatý nos. Priame vdýchnutie oleja môže tiež zlepšiť vašu náladu, zvýšiť vašu duševnú výdrž a dodať energiu. Táto forma je tiež veľmi účinná, ak sa snažíte prestať fajčiť.

2. Masáž: Zmiešajte 2 až 3 kvapky oleja z čierneho korenia s prírodným olejom, ako je kokosový alebo olivový. Naneste túto zmes na váš hrudník a masírujte. Treba si uvedomiť, že každý éterický olej je silný. Preto sa nemôže aplikovať priamo na pokožku. Najprv je potrebné ho zriediť.

3. Požitie: Olej z čierneho korenia sa neodporúča na priamu konzumáciu, pokiaľ Vám to nepredpíše odborník.

4. Bolesť svalov: Zmiešajte niekoľko kvapiek oleja s akýmkoľvek prírodným olejom a silno vmasírujte na bolestivé miesta. Bolesť by mala postupne ustúpiť.

5. Aróma: Na zvýraznenie chuti polievky do nej pridajte jednu až dve kvapky oleja z čierneho korenia.

6. Trávenie: Na zmiernenie tráviacich ťažkostí, ako je napríklad zápcha, pridajte do obľúbeného smoothie, alebo do polievky niekoľko kvapiek tohto oleja.

Vedľajšie účinky

Podráždenie: Ak je vaša pokožka citlivá, môže ju tento olej ešte zhoršiť. Zrieďte ho prírodným olejom, napríklad kokosovým, aby pokožku nepodráždil. Ak olej z čierneho korenia používate prvýkrát, oplatí sa urobiť  kožný test.

Kožný test: Na predlaktie naneste malé množstvo zriedeného oleja pomocou bavlneného tampónu. Ak v mieste aplikácie nedochádza k začervenaniu alebo podráždeniu, do desiatich minút viete, že nie ste alergický na olej z čierneho korenia.

Zdroj: organichomeremedies.com