Pár kvapiek do nosa a konečne sa dobre vyspíte: Spreje do nosa nepoužívam, týmto zázrakom nás kurírovala starká už 50 rokov dozadu!

Tento starý elixír ničí baktérie a vírusy a pomáha aj na liečbu zápalov dutín. Nejde pritom o nič špeciálne, je to starý recept a ak by ste sa naň opýtali vašej prababky, možno by si naň ešte dobre spomínala. Pamätám sa, že keď sme boli deti a začala nás trápiť nádcha, zapálené dutiny, alebo jednoducho iné príznaky virózy, stačilo pár kvapiek a dobre sme sa vyspali, choroba postupne ustúpila a od starkej sme chodili domov ako rybičky. Od mojich detských čias prešlo už pekných pár rokov (dokonca desaťročí) a tento starý recept som mala možnosť odskúšať aj na mojich deťoch a samozrejme že ho používam aj dnes, kedykoľvek sa nádcha, plný nos a problém s dutinami objaví.

Všetko, čo potrebujete, máte doma!

Základom tohoto starého predchodcu sprejov do nosa (ktorý je ale oveľa silnejší a nevzniká naň závislosť) je obyčajná cibuľa a voda. Všetkého treba len na kvapky, aby recept fungoval. Takže ako na to?

Kvapku cibuľovej šťavy (naozaj len malé množstvo), zmiešame s 5 kvapkami prevarenej vychladnutej vody a nakvapkáme túto zmes do nosa – ale nie tak, ako klasické kvapky, stačí len 2-3 kvapky, deťom som dokonca dávala len 1 kvapku. Aby cibuľa pustila šťavu, stačí ju očistiť a rozdrviť a následne získať šťavu. Kvapnite jednu až dve kvapky do každej nosovej dierky dieťaťa. Tento postup môžete opakovať 1 až 3x denne. V prípade, že dieťa odmieta prijímať kvapky z kvapkadla, namočte vatový tampón do roztoku a jemne zatlačte do nosa dieťaťa.

Prečo to funguje?

Extrakty z cibule sú bohaté na fenolové komponenty. Fenoly a polyfenoly sa spájajú s antimikrobiálnymi účinkami. Okrem toho je cibuľa najbohatším zdrojom flavonoidov. Tieto kvapky majú perfektný antivírusový účinok, antibakteriálne  a antioxidačné účinky. Bioaktívne zložky cibule tiež ukázali svoje antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Okrem toho je užitočná najme v prevencii zápalových reakcií, ktoré vedú k alergii a astme. Preto sa odporúča najmä osobám trpiacim zápalmi v krku a prieduškách.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.