S cibuľou pracujete každý deň. Nikdy by vám nenapadlo, že s ňou môžete robiť aj tieto veci!

Cibuľa je neodmysliteľnou ingredienciou, bez ktorej by sa v kuchyni nezaobišla žiadna gazdinka. Všetci vieme, že jedlám dodá vôňu, chuť aj farbu. Málokto však tuší, ako sa dá cibuľa využiť aj mimo kuchyne. A budete naozaj prekvapení!

Vyskúšajte tieto úžasné triky a cibuľa sa stane vaším obľúbeným pomocníkom nielen v kuchyni!

1. Cibuľa dokonale odstraňuje karbónové usadeniny z hrncov, panvíc či grilov! Ak sa chcete zbaviť nečistôt, očistite ich čerstvo rozkrojenou cibuľou a miesto dôkladne opláchnite vodou a prostriedkom na umývanie riadu. Cibuľová šťava neutralizuje vôňu horenia a vyčistí povrch! Nič nepokazíte, ak navyše pridáte aj trochu soli, ktorá účinok podporí.

cibula-gril

2. Cibuľová šťava je schopná odstrániť škvrny od potu z oblečenia! Naneste šťavu na škvrnu, nechajte chvíľu pôsobiť a potom oblečenie operte ako obvykle.

3. Cibuľa je mocný nástroj aj v boji proti komárom, mravcom a inému hmyzu. Nalejte do misky vodu a vložte do nej krúžky cibule. Hmyz sa bude od tohto miesta držať ďaleko.

...

cibula-miska-hmyz

4. Cibuľa pomôže aj pri čistení povrchu topánok. Môžete ňou čistiť topánky z jemnej tkaniny, i kožené topánky. Cibuľa si poradí aj s odolnými škvrnami od trávy.

cibula-topanky

5. Vzhľadom k svojim antibakteriálnym vlastnostiam cibuľa pomáha pri bodnutí hmyzom a zmierňuje podráždenie či zápal kože po bodnutí.

cibula-bodnutie

6. Odvar z cibuľových šupiek zmierňuje bolesti v hrdle a opuchy. Môžete ho piť s medom, ktorý vývar osladí ale aj zvýrazní jeho účinky.

cibula-supky

7. Liečivé vlastnosti cibule sú nespočetné! Z cibuľovej kaše môžete vyrobiť masku na mastnú pleť, ale funguje naopak aj pri liečbe suchej alebo zapálenej pleti. Vynikajúca je cibuľa aj pri ošetrovaní pokožky na hlave: odstraňuje lupiny a dodáva vlasom objem, či posilňuje ich rast.

cibula2

Extra tip: O liečivých vlastnostiach cibule vedia všetci, avšak niektorí sa jej konzumácii vyhýbajú pre nepríjemný zápach v ústach, ktorý po sebe cibuľa či cesnak zanechávajú. Aj na to však existuje recept: cibuľu konzumujte spolu s vlašskými alebo píniovými orieškami, ktoré zápach zneutralizujú.