Mastnota a špina z kuchynskej linky miznú doslova pred očami: Chyžná ukázala perfektný trik, ako vyčistiť aj veľmi zanedbanú linku behom chvíle!

Čistenie vybavenia v nájomných bytoch môže byť niekedy poriadna fuška. Svoje o tom vie aj chyžná Paola, ktorá sa neraz stretáva s hotovou spúšťou. Našťastie pre nás, našla si niekoľko skvelých vychytávok, ktoré pri využijete aj vy.

Čistenie vybavenia v nájomných bytoch môže byť niekedy poriadna fuška.

 

 

Svoje o tom vie aj chyžná Paola, ktorá sa neraz stretáva s hotovou spúšťou.

Našťastie pre nás, našla si niekoľko skvelých vychytávok, ktoré pri čistení využijete aj vy.

Tento jej nápad vám napríklad pomôže pri čistení veľmi znečistenej kuchynskej linky, ktorá je doslova potiahnutá mastnotou.

Neuveríte, ako jednoducho si môžete s týmto problémom poradiť.

Takto vyzerala kuchynská linka predtým

 

 

Na čistenie celej kuchynskej linky použila:

Jedlá sóda (200 – 300 g)

3 lyžice saponátu na riad alebo tekutého mydla

2 lyžice oleja

60 ml octu

2 vytlačené citróny

Postup:

Všetko zmiešame a výsledkom by mala takáto tekuté zmes.

 

 

Zmes nanesieme na zamastený povrch kuchynskej linky.

Necháme 5 minút pôsobiť.

 

 

Potom pomocou hubky vyčistíme.

 

 

Teraz stačí už len zotrieť – rozdiel by ste mali vidieť hneď.

 

 

S mastnotou v rohoch si poradíte pomocou špáradla.

 

 

To je všetko, linka je teraz krásne čistá, bez mastnoty a usadených nečistôt.

Ďalšie triky, ktoré sa oplatí poznať

Okná v kuchyni vydržia bezchybne čisté omnoho dlhšie!

 

Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip.

Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu.

Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!

Na čistenie podlahy, proti myšiam a pavúkom v kuchyni

 

Dve hrste týchto šupiek zalejte octom a nechajte odstáť: To, čo po dvoch týždňoch z tejto kombinácie vznikne, vyvážite v domácnosti zlatom!

 

Mnohé gazdinky ho používajú ako univerzálny čistič na všetky povrchy v kuchyni.

Okrem toho, že skvele vyčistí, odoženie z vášho bytu myši, pavúky a ďalších škodcov, ktorí radi pochutia na potravinách v kuchyni.

Dá sa používať na všetko, okrem povrchov z pravého dreva, mramoru a prírodného kameňa.

Stačí, ak pomarančové alebo mandarínkové šupky nabudúce jednoducho zalejte octom a necháte 10 dní až 2 týždne lúhovať na chladnom mieste. 

Potom sceďte a máte pomocníka do domácnosti, akého v obchode určite nekúpite!

Čistá mriežka z digestora

 

Potrebujeme:

Vriacu vodu

½ šálky jedlej sódy

Postup:

Do väčšieho hrnca (do ktorého sa zmestí filter) nalejeme vodu a privedieme do varu. Do vriacej vody pridáme sódu a rozmiešame. Zložíme z plameňa a do vriacej vody pohoríme filter. Necháme 15 -20 minút odmočiť.

Potom filter prepláchneme pod tečúcou vodou.

Ak je filter znečistený veľmi silným nánosom nečistôt, postup zopakujte, prípadne nechajte máčať dlhšiu dobu.

Sporák čistý v jednom kroku

Potrebujeme:

+ kotúč kuchynského papiera,
+ peroxid vodíka
+ jedlú sódu.

Ako na to?

Naplňte pol šálky jedlou sódou a pridajte peroxid vodíka (3%). Pridajte tak, aby ste vytvorili konzistenciu pasty. Naneste na škvrny a na znečistený povrch a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho zotrite kuchynským obrúskom – spolu s pastou vezmete aj škvrnu. Pasta je výborná aj na čistenie vnútra rúry. Všetko máte čisté jedným ťahom a bez námahy.

6

Ak na sporák vykypelo mlieko, posypte ho soľou a prikryte ho navlhčenou papierovou utierkou. Zápach sa nebude šíriť po miestnosti a o ľahko vyčistíte aj veľmi  znečistený povrch.

Čistá kuchynská linka

Ako odstrániť z kuchynskej linky mastný povlak? Pomôže vám jedna prekvapivá vec!

Potrebujeme:

1 diel rastlinného oleja

2 diely jedlej sódy

Postup:

Obe ingrediencie jednoducho zmiešame – mala by nám vzniknúť konzistencia pasty. Pastu nanesieme handričkou na znečistený povrch. Na zárezy a škáry môžeme použiť starú zubnú kefku. Hmota do seba absorbuje všetky nečistoty a mastnotu. Vám už ostáva len tešiť sa z perfektne čistej linky.

kitchen-gunk-remover-14

Kachličky na stene kuchynskej linky

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Varešky a drevený riad

Do lavóra alebo umývadla nalejte vodu, pridajte ocot a nechajte v tomto kúpeli namočené 2-3 hodiny. Drevený riad bude ako nový. Túto procedúru je pre životnosť dreveného riadu dobré opakovať raz za mesiac.

 

Rúra

Ak máte pripálené zvyšky vo vnúti rúry, je dobré dať na spodok misku s vodou a pár lyžičkami sódy, octu, alebo pár kvapkami citrónovej šťavy a nechať zahriať, aby usadeniny zmäkli.

Zmes pre dokonalú čistotu, na ktorý nedám dopustiť

Vezmite 2-3 bal. prášku do pečiva a zmiešajte ho s vodou tak, aby sme vytvorili konzistenciu pasty – ja zvyknem miešať redšiu hmotu, ktorá sa ľahšie rozotiera.

Teraz jednoducho rozotrieme po vnútri rúry a necháme pôsobiť ideálne cez noc – minimálne 3 hodiny. Potom zmyjeme mokrou hubkou – pasta do seba nasaje nečistoty a mastnotu, rúra je po čistením ako nová. Funguje to aj na čistenie plechov.

Sklo lesklé ako nové

1

Chcete, aby sa vaše sklenené poháre a nádoby leskli ako nové? Zmiešajte trochu teplej vody s octom a soľou. Týmto roztokom umyte sklo a následne jednoducho opláchnite vodu. Výsledok je kryštálovo čisté sklo.

V momente sa zbavíte zápachu

Ak potrebujete rýchlo naplniť miestnosť príjemnou vôňou, vložte do mikrovonky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

 

Čisté panvice

2

Hliníkové panvice budú opäť žiariť, ak v nich povaríte vodu spolu so zemiakovými alebo jablkovými šupkami. Skvelé výsledky dosiahnete aj s rebarborou alebo obyčajným octom.

3

Smaltované panvice môžu časom stmavnúť a ak sa navyše na dne prichytia zvyšky jedla, vyčistiť takýto riad nie ej vôbec jednoduché. Na čistenie použite 1 lyžičku jedlej sódy zmiešanú s akýkoľvek prostriedkom na umývanie riadu. Vytvorte zmes konzistencie pasty a vyčistte s ňou nádobu. Potom stačí dôkladne opláchnuť čistou vodou. Aby ste zabránili hnednutiu smaltovaného riadu, prevarte v ňom aspoň raz za mesiac roztok vody a octu.

Chladnička bez zápachu

4

Ak chcete vnútro chladničky dokonale vyčistiť a zbaviť ho zápachu, najlepším riešením je opäť staviť na jedlú sódu. Zmiešajte 4 lyžice sódy s 1 litrom vody, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte do vnútra chladničky. Zmes nechajte chvíľu pôsobiť a potom jednoducho zotrite. Chladnička bude hygienicky čistá a bez zápachu.

Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie