Chystáte sa do prírody? TAKTO sa ochránite pred kliešťami!

Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Ako sa pred nimi chrániť a čo robiť v prípade, že nemáte očkovanie ani repelent z lekárne?

Ak sa cez víkend chystáte do prírody, pripravte sa na stretnutie s nebezpečným parazitom – kliešťom. Všetci vieme, aké nebezpečenstvo môže pre človeka tento drobný živočích predstavovať v prípade, že je infikovaný. Najlepší a najúčinnejší spôsob, ako nepríjemným zdravotným problémom predchádzať je jedine účinná prevencia.

Ako sa chrániť, keď nemáte očkovania ani repelent z lekárne?

Najúčinnejšia ochrana pred kliešťom je očkovanie. Tiež sa môžete chrániť pomocou repelentov a insekticídov, ktoré dostať v lekárni, alebo obchodoch. Ak sa však chystáte do prírody a nemáte poruke žiadnu inú ochranu, máme pre vás tip, ako sa pred kliešťami chrániť. Vyskúšajte recepty na domáce repelenty.

Recept č. 1:

Potrebujeme:

1 vrecúško rozmarínu
1 liter vody
1 lyžicu bieleho vínneho octu

Postup:

Vodu priveďte do varu a potom do nej dajte lúhovať vrecko rozmarínu, až kým voda nevychladne. Následne odvar sceďte a pridajte 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Prelejte ho do nádoby s rozprašovačom a uchovajte v chladničke. Pred výletom do prírody nasprejujte na odhalené časti tela.

...

Recept č. 2:

Potrebujeme:

1 lyžičku mandľového oleja
20 kvapiek ružového oleja (olej z ruže pelargónie)
1 hrnček destilovanej vody

Postup:

Všetko premiešajte a pred pobytom v prírode nastriekajte na odhalené časti tela.

Recept č. 3

Pozor, tento recept je založený na cesnaku, ktorý kliešte veľmi odpudzuje, ale na vašom tele zanechá prenikavú vôňu. Ak ho chcete použiť, poraďte sa pre istotu aj s ostatnými účastníkmi výletu. :-)

Potrebujeme:

Pivovarské kvasnice
3 strúčiky cesnaku
2 lyžice lanového oleja
1-2 vetvičky rozmarínu

Postup:

Roztlačte ingrediencie v mažiari a zalejte olejom. Nechajte lúhovať 3 dni a potom preceďte cez plátno. Natrite na odhalené miesta na pokožke.

Recept č. 4

Potrebujeme:

10 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
7 kvapiek škoricového esenciálneho oleja
3 kvapky esenciálneho oleja z cédrového dreva
2 lyžice sladkého mandľový oleja

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešame a pred vychádzkou do prírody si potrieme odhalené a rizikové miesta na pokožke – zápästia, lítka, členky, chrbát, krk …

Čo je dobré vedieť pred odchodom do prírody:

Oblečte si dlhé nohavice a stavte na svetlejšie farby na ktorých kliešťa rýchlejšie uvidíte.

Vyhýbajte sa ležaniu alebo dlhému vysedávaniu v tráve.

Ak si kliešťa na tele nájdete v žiadnom prípade ho nevytláčajte alebo nevytŕhajte (odstránite len telo bez hlavičky). Kliešťa neodstraňujte pokiaľ si nie ste istý správnym postupom a nemáte so sebou dezinfekciu.

Pozor na hlavu – kliešť sa vám môže nepozorovane prichytiť na lebku a vo vlasoch ho len ťažko nájdete. Noste pokrývku hlavy a po príchode domov nezabudnite prezrieť aj vlasy.

Oblečenie, ktoré ste na sebe mali nechajte niekoľko hodín zavesené na slnku. Slnečné lúče kliešte zlikvidujú. Špeciálny pozor si dajte na záhyby a švy v oblečení.

Dôkladne si prezrite telo a ak ste na vychádze mali aj domáceho miláčika, tiež ho dôkladne prezrite.

Nezabúdajte, že najúčinnejší spôsob ochrany je očkovanie a repelnty či insekticídy z lekárne. Domáce recepty využívajte len v prípade, keď skutočne nemáte poruke iné riešenie.

Ak ste kliešťa odstránili doma a máte istotu, či ste postupovali správne, alebo sa vám rana po kliešťovi začervená – neváhajte vyhľadať lekára.

Prečítajte si aj:

Jedniný správny spôsob, ako odstrániť kliešťa