Chyba, ktorú robí väčšina šoférov pri používaní klimatizácie. Vyvarujte sa jej v záujme zdravia!

Medzi nastúpením a vystúpením z vozidla robíme viacero automatických úkonov, ktorých význam by sme rozhodne nemali ignorovať. Jedným z nich je používanie klimatizácie.

Každý deň sa prejavujeme automobilmi, pretože ide o pohodlný spôsob transportu. Jednoducho naštartujeme a bezpečne sa dopravíme tam, kam potrebujeme. Medzi nastúpením a vystúpením z auta však robíme viacero automatických úkonov, ktorých význam by sme rozhodne nemali ignorovať. Jedným z nich je používanie klimatizácie.

Pozor na to, kedy klímu zapnete!

Zistilo sa, že keď auto odparkujeme a stojí viac ako 6 hodín, hromadí sa v ňom benzén. Pokiaľ ho odparkujete v tieni – pri teplote približne 16 stupňov, úroveň benzénu v ňom dosiahne hodnotu 400-800 mg. Ak ho ale necháte na slnku (pri teplote nad 20 stupňov), úroveň benzénu v ňom môže narásť až na hodnoty 2000-4000 mg, čo je 40x viac ako je povolená úroveň tohto plynu.

Ak vstúpite do auta, necháte celú dobu zatvorené okná a nastavíte klimatizáciu na takzvaný – vnútorný okruh – benzén – dokonca jeho hodnota môže narastať – v aute neustále cirkuluje a vy a vaši spolusediaci ho počas celej cesty dýchate.

Čo robiť vždy pred nástupom do auta!

Bez ohľadu na teplotu vzduchu vonku, vždy auto dôkladne vyvetrajte a niekoľko minút šoférujte s pootvorenými oknami, aby sa vzduch vo vnútri vozidla prečistil. Obeh vzduchu nastavte pri vstupe do vozidla na funkciu vonkajšieho obehu – tak, aby vzduch prúdil do auta zvonku.

Až keď je dôkladne vyvetrané, zapnite klimatizáciu. Najskôr však nechajte nastavený vonkajší okruh a až neskôr ho nastavte na okruh vnútorný – nezabúdajte však, že vnútorný okruh by nemal byť zapnutý príliš dlhú dobu – po určitej dobe by ste mali opäť aspoň na chvíľu otvoriť okná a prečistiť vzduch.

Pozor: Na začiatku spustenia klimatizácie by mali byť otvorené aj okná. Je dokázané, že v momente, kedy klimatizáciu zapnete, začne nasávať vzduchu, ktorý už bol vo vozidle spolu s benzénom (nezabúdajte na vzduch v klimatizačnom systéme vozidla, ktorý otvorením okien nevyvetráte). 

Benzén je vo vyšších koncentráciách pre naše zdravie škodlivý – spôsobuje a prispieva k celej rade respiračných, imunitných a srdcovo-cievnych ochorení. Obzvlášť škodlivý je pre malé deti a ľudí trpiacich respiračnými ochoreniami. Nezabúdajte na tento fakt vždy, keď sadnete do vášho automobilu.

zdroj: justnaturallife

Dnes najobľúbenejšie