Chirurg ukázal najjednoduchší spôsob, ako pomôcť chrbtici – a zabralo to: Keby to vedel každý, bolo by oveľa menej operácií!

Veľká časť populácie má problémy s chrbticou a mnohí sa obávajú toho, že dospejú až do štádia, kedy bude operácia nevyhnutná. Chirurg ukazuje, ako sa tomu môžete vyhnúť tak, aby operácia vôbec nebola potrebná. V mojom prípade sa operácie len odsunula, ale ako sa ukázalo, o pol roka (a spomzrejme po viacerých kontrolách) sa ukázalo, že ju nepotrebujem. Stav chrbtice sa zlepšil, bolestili ustúpili.

Jednoduché pohyby namiesto operácie

Niektorí ľudia majú problémy s deformáciou chrbtice alebo s medzistavcovými platničkami, čo im spôsobuje nepríjemné bolesti. Možnými príčinami problémov môže byť sedavý spôsob života, namáhavá fyzická práca, nadmerné zaťažovanie chrbtice, ale aj oslabenie chrbtových svalov, čo môže viesť až k problémom s pohybom. Istý chirurg preto názorne predviedol zopár jednoduchých pohybov, ktoré vám pomôžu. Sú vhodné nielen pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbtice alebo majú vyskočenú platničku, ale aj ako prevencia pred problémami s chrbticou.

Prevencia nad zlato

Ľahnite si na chrbát, relaxujte a začnite striedavo krčiť kolená. Potom narovnajte nohy a striedavo ich dvíhajte. Všetky pohyby robte pokojne, netreba sa pri nich ponáhľať. Následne môžete pokrčiť kolená a jednu nohu vykladajte na koleno druhej nohy. Potom nohy opäť pokrčte a natáčajte telo do strán, pričom sa chrbtica bude napínať.

Pohyby, ktoré sú záchranou pre chrbticu – mal by ich poznať každý!

Lež na chrbte. Ohýbajte kolená jeden po druhom (8 krát).

...

Zodvihnite nohy jednu po druhej (8-krát). Snažíme sa mať nohy čo naj-rovnejšie.

Ohnite nohy v kolenách a striedavo ťahajte chodidlá ku kolenám (8-krát).

 

Ohnite nohy v kolenách a striedavo ťahajte na pravú a na ľavú stranu – skúste sa dotýkať podlahy (8 krát).

Spolu vytiahnite kolená k hrudníku (8-krát).

Ťahajte obe kolená na hrudníku naraz (8-krát).

Roztiahnite ruky, otočte celé telo doprava a doľava tak, aby sa dlane spojili, ale nohy ostali rovno a na podlahe (8 krát).

V polohe na kolenách striedavo vystrieme jednu a druhú nohu (8-krát).

Teraz pridajte opačnú ruku k nohe, natiahnite celé telo (8 krát).

A posledný cvik je známy mačací chrbát: ohyb dychu, výdych – ohyb (8 krát).