Chcete vedieť maľovať ako naozajstný umelec? Skúste to podľa čísel a ešte sa aj zbavíte stresu

Aby ste vedeli pekne maľovať nemusíte chodiť na kurzy alebo študovať náročné postupy, skúste túto techniku.

Povedali ste si niekedy, že by ste chceli vedieť maľovať? Že by ste chceli vlastnoručne namaľovaný obraz darovať priateľom alebo ho jednoducho mať doma? A hľadali ste návody na internete? Samozrejme, videí s návodmi nájdete mnoho, existuje však aj jednoduchšia cesta, vďaka ktorej okrem krásnych obrazov získate aj mnoho benefitov. Predstavujeme vám maľovanie podľa čísel.

Technika maľovania

Maľovanie podľa čísel je vlastne jednoduché maľovanie so šablónou. Áno, niekomu to môže pripomínať omaľovánky, aké poznáme z detstva, no nie je to úplne to isté. Miesto farebného vzoru, ktorý by ste mali obkresliť, dostanete len plátno s očíslovanými plôškami. Každé číslo zodpovedá konkrétnej farbe, ktorú použijete na vyfarbenie danej plôšky.

Viete teda nielen to, akú farbu presne použiť, ale tiež kde presne ju použiť. Ste presne vedení číslami, ktorým sú priradené jednotlivé farby až do výsledku, kedy vznikne obraz podľa predlohy, ktorú ste si vybrali.

Maľovanie podľa čísel

Zohnať akúkoľvek reprodukciu slávneho diela renesančných maliarov je dnes jednoduché. Avšak vyhlásiť o obraze Vincenta Van Gogha: „Toto som namaľoval ja“, je nielen jednoduché, ale aj príjemné.

A keď už sme pri tomto umelcovi, vedeli ste, že bol pravdepodobne najlepším príkladom maliarskeho samouka? V skutočnosti sa mu totiž na začiatku vemi nedarilo a bol považovaný za osobu bez prirodzeného talentu. Van Gogh sa však nevzdal a zručnosť si doslova vypiloval. Najskôr vytváral obrazy tak, že kopíroval existujúce umelecké diela svojej doby, a práve skúšanie rôznych techník, aj keď podľa existujúcich obrazov, mu pomohlo sa zdokonaliť a potom už tvoriť vlastné diela.

A to isté môžete aj vy.

Pre začiatočníkov i pokročilých. Maľovanie podľa čísel je aj pre deti

Či už ste začiatočníci alebo maliari pokročilých úrovní, mali by ste vedieť, že celé tajomstvo maľovania je o farebnom tónovaní. Ak rozumiete tónovaniu, ste na polceste. Sada čísel s pridruženými farbami vám pomôže naučiť ako fungujú farebné tóny a ako pomáhajú dokopy vytvárať obraz.

A báť sa toho nemusia ani deti. Začať maľovať je pre dieťa rovnako veľká výzva ako pre dospelých. Nechajte ich maľovať číslami a naštartujte ich. Akonáhle obraz ožije, uvidíte, že sa vaše deti budú cítiť emocionálne silné a šikovné a budú majú pocit úspechu. Tento proces ich môže aj do budúcnosti naučiť ako pracovať so svojím zmyslom pre tvorivosť, bez toho aby ich to frustrovalo.

Okrem toho je maľovanie podľa čísel pre deti nápomocné aj pre rozvíjanie ich jemných motorických schopností, umožňuje im precvičovať si koordináciu rúk a očí. Držanie štetca, krúživé miešanie farieb a pokus o stabilné maľovanie v rámci riadkov – to všetko pomáha deťom tieto zručnosti zdokonaľovať. Lepšia koordinácia ruka-oko tiež zvyšuje produktivitu dieťaťa. Deti sa tak učia trpezlivosť aj práci podľa pokynov. Ak teda budú veriť nielen svojej predstavivosti, ale aj rukám, otvorí sa im more možností.

Maľovanie podľa čísel proti stresu

Ide vlastne o dobrodružstvo, keď z pôvodne bezfarebného plátna s nejakými čiarami a číslami vznikne trpezlivým úsilím naozajstný obraz, ktorý sa nebudete hanbiť zavesiť doma. A práve trpezlivosť je jedna z vlastností, ktorú môžete pri maľovaní pestovať. Okrem toho sa pri tejto činnosti aj zrelaxujete.

Už niekoľko štúdií totiž ukázalo, že maľovanie má niekoľko výhod – jednou z nich je zníženie stresu. Je podobné ako meditácia, pomáha vám odpútať vašu myseľ od každodenných bojov a pomáha udržiavať balans, a tým zdravie srdca, dobrý krvný tlak a správnu rýchlosť dýchania.

Rozvíjanie kreativity a experimentovanie je tiež prospešné pre vaše neurologické zdravie, pomáha stimulovať nové mozgové synapsie. S každou novou umeleckou činnosťou vytvárate nové synapsie pre neurálnu aktivitu. Tieto nové synapsie umožňujú cítiť vďačnosť za to, že ste videli krásu vo svete okolo vás. Preto tak kreatívna práca všeobecne vplýva na upokojenie a zmiernenie stresu. Stačí si len vybrať tú správnu náročnosť.

Maľovanie môže byť skvelou činnosťou s vašimi priateľmi, pri ktorých budete tiež cítiť, ako sa stres rozplýva. Tak, a na čo ešte čakáte? Maľba nám pomáha upokojiť sa a vidieť veci v novom svetle. Umožňuje nám to spojiť sa so sebou aj s ostatnými na hlbšej úrovni. Tvorivý proces maľby pomáha vytvárať vzťahy, ale aj rozvíjať existujúce a zároveň zlepšovať vaše zdravie.

Vyberte si jeden z mnohých predlôh na zuty.cz a postite sa do toho. Môžete kresliť od malých formátov až po veľkoplošné obrazy a takisto sa postupne môžete prepracovať od zvieratiek a postáv, až po krajinky, abstrakcie či spomínané diela veľkých umelcov. A už za pár dní vám môže na stene visieť aj samotný Van Gogh.