Je jedno, či máte kaktus alebo orchideu – platí to na všetky: Tajomstvo krásnych izboviek máte rovno pod nosom – mnohých milo prekvapí!

Čo robiť s našimi obľúbenými izbovými rastlinami, aby boli po celý rok zelené, krásne a prekvitali do krásy? Tajomstvo luxusnej kvetinovej záhrady v našich bytoch je triviálne jednoduché: je potrebné, aby ste rastliny dobre kŕmili. My ľudia musíme jesť niekoľkokrát denne, aby sa nám darilo. Rastliny nie sú síce tak náročné, no aj oni potrebnú dobrú výživu. Výživu pre kvety nemusíte kupovať v obchode, poradíme vám, ako si tieto elixíry krásy a sily pre naše rastlinky, ľahko vyrobiť aj doma.

Kedy a ako sa rastliny kŕmia

Najprv musíte pochopiť všeobecné pravidlá, ako a kedy dávkovať výživu pre kvety.

Kedy kŕmiť rastliny

Ak sa vaša rastlina vytiahla, stonky sa stenčili, alebo sa rast zastavil či spomalil, listy zbledli, sú na nich jasné škvrny,alebo rastlina odmieta kvitnúť, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nemá dostatok výživy. ľahko ich môžete pomôcť správnou výživou. Rovnako tak správnou výživou takýmto stavom predídete.

Už v marci, keď sa slnko začína čoraz častejšie pozerať do okien a kvety začínajú rýchlejšie rásť, mali by ste im podávať výživu raz za dva týždne. A pokračujte v tomto režime až do októbra.

Od októbra do februára majú rastliny zvyčajne obdobie odpočinku, ktoré súvisí s krátkymi dňami počas týchto mesiacov. Ak máte naopak rastliny, ktoré zvyknú kvitnú ť práve v zime, potom je potrebné vyživovať ich práve počas tohoto obdobia.

Ako správne podávať výživu?

Je dôležité v žiadnom prípade nepodávať výživu vtedy, keď je substrát suchý – môžete poškodiť a spáliť korene.  Najprv teda kvety vždy zalejeme a potom ako uhasia smäd (deň po zalievaní), ich nakŕmime.

Výživa sa podáva ako klasická zálievka (v tekutej forme) alebo v suchej forme – nasypeme sa na substrát a zaleje sa. Voda musí byť vždy odstáta a nie z kohútika.

Niekedy sa hnojenie používa aj vo forme sprejov – najmä pokiaľ ide o výživu pre listy.

Top výživa pre izbové rastliny z našej kuchyne

Najrôznejšie zloženie vitamínov a stopových prvkov výživy možno nájsť v našej kuchyni. Domáce prostriedky nie sú o nič slabšie, ako hnojivá z obchodu – sú ale úplne prírodné a pritom veľmi účinné.Takže už nevyhadujte bez rozmyslu cibuľové šupky šupky, vaječné škrupiny, šupky z pomarančov a banánov, kávové usadeniny.

  • droždie

Pravdepodobne najznámejším, najobľúbenejším a najúčinnejším hnojivom pre kvety sú kvasnice. Koniec koncov, obsahujú veľa užitočných látok, vrátane fytohormónov, vitamínov B a ďalších látok stimulujúcich rast, silu a odolnosť.

Výživa z droždia sa rovná plnému minerálnemu hnojivu.

Má pozitívny vplyv na koreňový systém, spôsobuje rýchlejší rast a kvitnutie a tiež zlepšuje mikroflóru substrátu. Vaše kvety budú rásť míľovými krokmi!

recept:

Ak máte čerstvé droždie, vezmite 10 gramov, zamiešajte do jedného litra teplej vody a pridajte lyžičku cukru.

Suché droždie by sa malo užívať 1 gram na liter vody + 1 lyžičku cukru.

Necháme odstáť po dobu 2-3 hodín.

Pred podávaním takejto výživy musí byť ešte zriedená s vodou v pomere 1: 5 (1 šálka výživy na 5 pohárov vody).

  • Kávová usadenina

Káva má veľa dusíka a ten je pre rastliny veľmi potrebný, hlavne po zime. A tento domáci liek tiež robí zeminu kyprejšou a mäkkou.

Po príprave a vypití ranného nápoja vysušíme zvyšky kávovej usadeniny a zbierame ich do pohára, za pár dní bude v pohári dosť veľká hmotnosť postačujúca pre všetky vaše kvety.

Rozsypeme niekoľko čajových lyžičiek suchej usadeniny pozdĺž okrajov hrnca, zalejeme vodu. Je to jednoduché!

  • čajové vrecká

Suché čajové vrecká sa rovnako ako v predchádzajúcom recepte uloží na substrát a zaleje, bude to hnojivo pre domáce kvety.

A môžete tiež poliať rastliny zvyšným čajom, dokonca aj keď je zľahka osladený.

Ale nepreháňajte to a používajte takéto obliekanie len zriedka, pretože čaj milujú aj drobné mušky.

  • cukor

Top výživa pre rastliny spočíva v obyčajnom cukri. Dodáva energiu, preto takmer všetky rastliny milujú sladkú vodu a kaktusy zo všetkého najviac.

V litri vody, rozpustte jednu čajovú lyžičku cukru a zalejte kvety. Toto je výborný prostriedok pre všetky izbovky – od kaktusu až po orchideu.

  • cibuľa

Cibuľová šupka je pre nás užitočná nielen na farbenie vajíčok, ale aj preto, že je z nej úžasné hnojivo pre naše kvietky!

Budeme musieť urobiť odvar.

Na panvicu nasypte plnú hrsť šupiek, nalejte dva litre horúcej vody a varte 5 minút na malom ohni.

Potom nechajte odvar odstáť niekoľko hodín. Vodu scedíme a používame na  postrekovanie kvetov.

Tento odvar nevydrží dlho, preto zužitkujte celý objem. Opakovať takéto hnojenie môžeme raz za mesiac.

  • Škrupina od vajec

Škrupina  je bohatá na vápnik, ktorý je nevyhnutný aj pre naše izbovky.

Preto sa škrupiny z ošúpaných varených vajec (môžete použiť aj surové) vysuší, rozomelie na prach a používa rovnakým spôsobom, ako kávová usadenina.

A môžete sa tiež rozriediť vo vode (lyžičku rozdrvených škrupín na liter vody) a použiť na zavlažovanie.

Niekedy pri výsadbe rastlín je dobré do jamky nasypať hrsť škrupín, ktoré dlhú dobu živia a obohacujú zem.

  • banán

Draslík obsiahnutý v banánoch je veľmi potrebný pre kvitnúce rastliny. Pomáha tiež listom dosiahnúť šťavnatosť a jas.

Banánový dresing je pripravený jednoducho: je potrebné dôkladne rozmixovať celý ošúpaný banán, naliať pohár vody a miešať, až kýmnevznikne homogénna kašovitá hmota. S touto zmesou kŕmime kvitnúce izbovky.

Ale my sami milujeme jesť banány, častejšie používame aj banánovú šupku.

Ako variť:

  1. Banánová šupka sa vysuší.
  2. Jemne nakrája nožom a mixérom rozomelie na prášok.
  3. Dáme do pohára – približne do polovice objemu.
  4. Naplňte horúcou prevarenou vodou.
  5. Zatvorte veko a nechajte jeden deň odstáť.
  6. Scedíme.
  7. Nádobu opäť doplníme vodou do plna.
  8. Zalejte rastliny.
  • citrus

Výživa pre izbové rastliny sa tiež získa zo sušenej citrusovej kôry. Pripravte a aplikujte ho rovnakým spôsobom ako banánovú šupku.

  • Aloe vera

Ak pestujete aloe doma, môžete ju použiť na kŕmenie kvetov, alebo skôr aloe šťavu. Dobre stimuluje rast rastlín.

Narezané listy rozmixujeme a na 1,5 litra vody použijeme 1 lyžičku.

 

Dnes najobľúbenejšie