Chcete mať najkrajšie petúnie široko-ďaleko? Urobte s nimi čo najskôr túto vec a začnú rásť ako divé!

Petúnie sú jedným za najobľúbenejších balkónových kvetov. Ak chcete, aby vám ich tento rok obdivovali všetci susedia, nezabudnite urobiť toto!

Petúnie sú jedným za najobľúbenejších balkónových kvetov a ak viete, ako sa o ne správne starať, odvďačia sa vám záplavou kvetov úžasných farieb. Na začiatok je nutné povedať, že vypestovať petúnie zo semien je pomerne náročné, zdĺhavé a nie každému sa jeho snaha vydarí. Aj preto je najjednoduchšou možnosťou zakúpiť si sadenice týchto krásnych kvetov.

Jednoduchý trik, ako stimulovať rast sadeníc

Všetko, čo musíte urobiť je mladé sadenice zaštipovať. To znamená odstrániť vrcholové lístky. Rastlina v reakcii na zaštipnutie začne veľmi rýchlo produkovať postranné výhonky, naberie energiu a začne rásť hustejšie a bohatšie. Nové výhonky prinesú množstvo nových púčikov a neskôr aj kvetov. Ak vrcholové časti neodstránite riskujete, že rastlina nevyužije svoj potenciál aj napriek starostlivosti a správnemu hnojeniu. Tiež sa môže nepekne vytiahnuť jedným smerom a po stranách bude riedka.

Prvé zaštipnutie:

Urobíme na sedenici vo fáze 4-5 listov. Najvrchnejšiu časť rastlinky (vrchné očko) jednoducho odštipneme pomocou dvoch prstov. týmto jednoduchým spôsobom nakrátko zabrzdíme rast do výšky, no na druhej stimulujeme rozrastanie postranných výhonkov a rast petúnie do krásneho objemu.

...

Druhé zaštipnutie:

To nastupuje až potom, ako je sadenica presadená do exteriéru, aklimatizuje sa a zosilnie. Sadenica by v tomto období mala mať viacero výhonkov, ktoré sa začínajú ťahať do výšky. Na každom výhonku, vezmeme vrchol, napočítame 3-5 lístov a celú túto vrchnú časť odstránime. Petúnia sa tak začne opäť sústrediť na produkovanie a rast bočných výhonkov, získa hustotu, objem a teda aj krásu.

Nezabúdajte pravidelne odstraňovať odumreté listy a kvety. Tie nielenže kazia vzhľad celej rastliny ale zabraňujú produkovaniu nových kvetov – rastlina sa zbytočne vyčerpáva.
Zaštipovať petúnie môžeme aj v priebehu kvitnutia. Vďaka tomu sa rozkonária, ale aj omladia.

Ako zaštipnúť väčšie sadenice petúnií