Chcete, aby vám orchidea z obchodu kvitla čo najdlhšie? Toto vám chcú povedať ostrieľaný pestovatelia!

Orchidea – obľúbený kvet mnohých žien v domácnosti. Niektoré ženy sú v jej pestovaní skutoční majstri a dokážu zariadiť, aby im orchidea kvitla tak často, ako sa dá. Niekto kupuje účinné hnojivo, niekto iný podrobí kvetinu „šokovej terapii“, keď ju na čas premiestni do tmavej miestnosti a potom po premiestnení na svetlo začne kvetina kvitnúť.

Trikov je naozaj neúrekom, nie všetky však fungujú aj na orchidei zakúpené vo veľkých marketoch. Redakcia servera To je nápad! preto pre vás zozbierala niekoľko jednoduchých trikov od skúsených pestovateľov, ktoré vám pomôžu „donútiť“ orchideu z obchodu, aby kvitla takmer po celý rok.

Ako sa starať o kupovanú orchideu

1. Skontrolujte vek rastliny

Ak ste zakúpili rastlinu, ktorá nie a nie rozkvitnúť, je pravdepodobné, že je orchidea ešte príliš mladá. Ak chcete určiť jej vek, spočítajte počet výhonkov. Dospelá rastlina, ktorá je pripravená na kvitnutie, by ich mala mať od 5 od 8.

 

2. Nepohybujte rastlinou

Vyberte pre kvetinu vhodné miesto na parapete okna a dbajte na to, aby rastlina zotrvala na tomto mieste čo najdlhšie. Pre orchidei je skutočným stresom, ak sa s ňou pohybuje a mení sa miesto jej pobytu.

Orchidea reaguje veľmi citlivo na svetlo, takže ak je zmena polohy nevyhnutná, dbajte aspoň na to, aby bola rastlina nasmerovaná k slnku rovnakou stranou aj po premiestnení.

 

3. Monitorujte stav koreňového systému

Všetci milovníci orchideí vedia, že korene tejto rastliny zohrávajú významnú úlohu v procese fotosyntézy. Preto je dôležité zasadiť rastlinu do prievzdušného a čistého črepníka.

 

4. Dbajte na osvetlenie

Slnečné slnko je jedným z dôležitých faktorov, ktoré majú vplyv na kvitnutie orchidey. Bez prirodzeného svetla v trvaní 10-12 hodín denne nebude táto rastlina kvitnúť. Z tohto dôvodu je v zime, kedy sú dni kratšie, potrebné poskytnúť rastline aspoň umelé svetlo a to pomocou špeciálnych žiaroviek.

Ak si ich nemôžete dovoliť kúpiť, môžete použiť aj bežne dostupné úsporné žiarovky s bielym svetlom. Je dôležité, aby žiarovka produkovala biele, nie žlté svetlo a to preto, že sa takýto typ žiarovky nezahrieva a teda môže byť umiestnená veľmi blízko k listom, čo je inak veľmi potrebné. Vzdialenosť by nemala byť väčšia ako zopár centimetrov.

 

5. Zabezpečte minimálne teplotné rozdiely

Podnetom ku kvitnutiu orchidey môže byť aj stála okolitá teplota vzduchu. Preto je vhodné zabezpečiť, aby teploty v okolí rastliny nekolísali. Nočná teplota by od dennej nemala byť nižšia ako 5-6 °C.

Samozrejme, že v zime je pomerne ťažké to zabezpečiť a preto je vhodné rastlinu uchovávať v interiéry. Od skorej jari do začiatku jesene však rastlinke pokiaľ možno doprajte pobyt na čerstvom vzduchu. Ak je v zime rastlina v interiéri, často vetrajte. Buďte však veľmi opatrní, pretože orchidea veľmi citlivo reaguje na prievan. Od toho ju držte čo najďalej.

 

6. Zalievajte orchidei správne

Zalievanie orchideí je skutočný rituál. Ak chcete, aby sa rastlinka cítila dobre, mala by byť polievaná iba vtedy, ak je pôda celkom suchá. V ideálnom prípade by mala byť orchidea zavlažovaná dažďovou vodou, ale môžete použiť aj vodu z vodovodu. Radšej ju však najskôr prevarte a potom nechajte vychladnúť pri izbovej teplote.

V žiadnom prípade nemožno zalievať rastlinu vodou priamo z kohútika! Chlór, ktorý je obsiahnutý v takejto vode, by spálil korene rastliny.

Máte svoje osvedčené tipy a postupy? Podeľte sa o ne v diskusii nižšie!

Dnes najobľúbenejšie