Chcete, aby orchidea v zime rozkvitla do krásy? 7 jednoduchých krokov, ktoré prinesú výsledok!

7 jednoduchých krokov, vďaka ktorým vaša orchidea čoskoro zakvitne do krásy.

Orchidea je ozdobou našich príbytkov. Keď zakvitnú, krásou by sa im ťažko rovnali iné izbové rastliny. Práve jesenné a zimné mesiace vám prinášajú perfektnú možnosť, ako si krásu kvitnúcej orchidey vychutnať naplno. Aby ste si však boli istí, že skutočne zakvitnú, pomôžu jednoduché kroky, ktoré im v tom výrazne pomôžu. Neváhajte a vyskúšajte ich!

2

1. Orchideám zabezpečte chladnejšie prostredie. Teploty by sa mali pohybovať počas dňa maximálne do výšky 19 stupňov a počas noci maximálne 13 stupňov Celzia.

2. Obmedzte hnojenie dusíkom. Ak chcete rastlinu prihnojiť pred obdobím kvitnutia, siahnite po hnojive s vyšším obsahom fosforu, ktorý proces kvitnutia stimuluje.

3. Rastliny potrebujú pred obdobím kvitnutia menej svetla ako počas kvitnutia. Prirodzene vám v tom pomôžu kratšie jesenné dni. Ďalšou radou, ktorú používajú pestovatelia, je rastlinám v popoludňajších hodinách – kedy svetlo ostrejšie dopadá do miestnosti, prostredie mierne zatieniť – kým nevyženú puky.

4. Zvlhčujte vzduch okolo rastliny skôr, ako v samotnom kvetináči. Ak máte v miestnosti príliš suchý vzduch, rastlinke sa dlhodobo nebude dariť. Dobrou radou je postaviť okolo rastliny misky s vodou. Občas tiež môžete v miestnosti rozprášiť trochu vody.

...

5. Vyskúšajte terapiu šokom. Na 5 dní preložte orchideu na tmavé miesto. Po 3 týždňoch by sa na rastline mali objaviť púčiky (tento postup však použite len v prípade dospelých, zdravých rastlín).

thumb-1

6. Namiesto zalievania dajte do kvetináča niekoľko kociek ľadu. Ľad zvlhčí vzduch a zároveň si rastlina vezme toľko vlahy, koľko potrebuje.  Tento postup podporuje rýchlejšie zakvitnutie rastliny. Ak napríklad stimulujete rastlinu v správnom čase takouto formou, už o pár dní vás bude v kvetináči čakať krásne rozkvitnuté prekvapenie.

7. Rastlinku pozorne sledujte a keď vyženie puky, zabezpečte jej dostatok svetla – ak ste zatieňovali priestor, je čas s tým prestať, inak sa môže stať, že puky odpadnú. Rovnako si dávajte pozor na prítomnosť zrelého ovocia v blízkosti orchidey, ktorá vyhnala puky. Etylén, ktorý sa z rastliny uvoľňuje môže rovnako spôsobiť odpadnutie pukov.