Cesnakový čaj: Pradávna medicína na respiračné choroby, choroby srdca a podporu imunity!

Cesnakový čaj je už od pradávna dobre známym prírodným liekom na respiračné choroby, choroby srdca a podporu imunity. Cesnak sa používa na liečebné účely už tisícky rokov. Posledné štúdie ukázali, že má imunomodulačné, protizápalové, antimikrobiálne a kardiovaskulárne vlastnosti. Napríklad alicín, ktorý je v ňom obsiahnutý, pomáha znižovať hladinu cholesterolu, krvný tlak a zmierňuje aterosklerózu. 

Zároveň potláča tvorbu karcinogénov. Hoci sa odporúča konzumovať ho v surovom stave, podávanie vo forme čaju môže byť užitočné počas chrípky, prechladnutia alebo infekcie.

Cesnakový čaj je populárny liečivý nápoj, ktorý pochádza z čias starovekých Grékov. Má posilňujúce a upokojujúce účinky na dýchací systém a stimuluje imunitu. Zvlášť účinný je v prípade kašľa, najmä tohoto dusivého.

Vďaka obsahu antibakteriálnych a protiplesňových látok, ako je napríklad alicín, môže cesnakový čaj chrániť telo pred širokou škálou infekčných patogénov. Štúdie spájajú účinné látky v cesnaku so znížením krvného tlaku a cholesterolu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Môže znížiť riziko aterosklerózy, srdcového infarktu, mozgovej príhody a koronárnych srdcových chorôb. Šálka cesnakového čaju môže pomôcť zbaviť sa dýchacích ťažkostí a zmierniť zápal v dýchacích cestách.

Tento liek je účinný pri kašli, prechladnutí, bolestiach hrdla, aj upchatom nose. Zároveň urýchľuje proces hojenia a eliminuje infekciu.

Vzhľadom k jeho účinkom na metabolizmus, cesnakový čaj môže pomôcť aj pri redukcii hmotnosti, pretože pomáha spaľovať tuky a potláča chuť do jedla. Šálka cesnakového čaju vypitého ráno môže navyše dodať telu energiu na celý deň.

Príprava cesnakového čaju

Potrebujeme

4 strúčiky cesnaku

3 šálky vody

1/2 šálky citrónovej šťavy

2 PL medu

Postup

Cesnak si ošúpte, prelisujte a dajte do hrnca s vodou.

Keď začne vrieť, niekoľko minút ho povarte a vypnite ohrev.

Po vychladnutí preceďte čaj, pridajte čerstvo vylisovanú citrónovú šťavu a med. Počas prechladnutia alebo choroby môžete konzumovať 1 – 2 šálky čaju denne.

Kontraindikácie

Cesnakový čaj môže po konzumácii väčšieho množstva, ako je odporúčané, spôsobiť pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie a žalúdočné ťažkosti.

Vyhnúť by sa mu mali ľudia s citlivým žalúdkom a alergiou na cesnak. Ak užívate antikoagulanciá 10 dní pred operáciou, vyhnite sa cesnaku.

Zdroj: lataifas.ro

 

 

Foto: youtube
Foto: tjn