Zasaďte CESNAK medzi priesady rajčín a zapamätajte si túto radu na každú sezónu: Najväčšia pomoc pre každého záhradkára!

Ukazuje sa, že obyčajný cesnak, bez ohľadu na jeho odrodu, ovplyvňuje úrodu v celej záhrade. Musíte len vedieť, čo, ako a kde sadiť.

Skúsení záhradkári vedia, že práve cesnak je najväčší prírodný nepriateľ záhradných škodcov a hniloby. Poradíme vám, ako vám túto sezónu pomôže ochrániť znásobiť vašu úrodu.

Tichý pomocník

Ľudia už odpradávna jedia cesnak, pretože vedia, že ide o antibakteriálny a profylaktický prostriedok. Rastliny v záhrade „používajú“ cesnak na rovnaké účely. Cesnak pôsobí ako významný činiteľ proti chorobám a škodcom, babička mi vždy vravela, že keby rastliny vedeli rozprávať, poďakovali by sa vám, že ste cesnak vysadili v ich blízkosti.

Moja starká bola vášnivá pestovateľka ruží a vždy bola presvedčená, že za jej nádherné ružové záhony bez jedinej vošky môže práve cesnak, ktorý vysádzala do ich blízkosti.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tento produkt má:

fungicídne vlastnosti

obsahuje fytoncídy, ktoré ničia patogénnu mikroflóru

dezinfekčné vlastnosti

 Tieto rastliny by mali mať cesnak na blízku

Paradajky budú prosperovať najlepšie, ak k nim zasadíte cesnak. Nie však na jednom riadku, ale na vzdialenosť 0,5 metra. To sa dá urobiť v skleníku aj vonku.

Cesnak ochráni paradajky pred plesňou. Produkt bude navyše chrániť pred voškami, bielymi muchami a inými škodcami.

Podľa niektorých záhradkárov tiež ochráni uhorky pred voškami a chorobami, ako je bakterióza.

Niektorí záhradkári sa domnievajú, že je nezmyselné sadiť cesnak na dosah uhoriek, pretože iba spomalí ich rast. V tomto smere treba dodržať opäť uvedenú vzdialenosť a nemusíte sa ničoho obávať.

Môžete vysadiť jarný cesnak spolu s kapustou. Cesnak ochráni kapustu pred škodcami a pomáha zvyšovať imunitu kapusty.

Vďačná za cesnak bude aj mrkva. Cesnak je v tomto smere prvý pomocník v boji proti mrkvovej muške, krídlatke a voškám. Mimochodom, mrkva nezostáva cesnaku nič dlžná, pomôže to zdravému rastu cesnaku a látky, ktoré vylučuje, udrží hlávky cesnaku dlhšie šťavnaté.

Zemiaky zabudnú, čo je to zemiakový chrobák – pásavka zemiaková – ak zasadíte cesnak medzi riadky.

Zelené bylinky a cesnak sú najlepší priatelia! Cesnak navyše poskytuje oveľa viac vitamínu C, ako obsahoval predtým.

O cesnaku a bobuľovinách

Vysaďte si cesnak vedľa ríbezlí, malín a záhradných jahôd a na problémy s týmito bobuľami zabudnete. Kríky ríbezlí budú chránené pred voškami a roztočmi, ako aj pred chrobákmi a mravcami. Pokiaľ ide o jahody (záhradné jahody), cesnak rastúci pol metra od neho chráni pred roztočmi, larvami chrobákov. A tiež sa výrazne zníži pravdepodobnosť infikovania bobúľ sivou hnilobou.

Záver:

Kým to neskúsite, nedávajte pozor, či vedľa týchto rastlín vysadiť aj cesnak. Jediné, ktoré sa do tohto zoznamu nezmestia, sú strukoviny, s cesnakom sa nekamarátia.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay