Starká mala vždy v záhrade pár strúčikov cesnaku navyše: Nechystala sa ich však zasadiť, tento starý trik vyvážite zlatom aj dnes!

Cesnakové strúčiky sa oplatí mať v záhrade vždy poruke, nie však kvôli upírom a poverám:-D ale preto, že vám môžu byť veľmi nápomocné. Kedysi totiž neboli k dispozícií všetky tie postreky a prostriedky zo záhradkárstva. Museli si teda poradiť, ako vedeli. Jednou z ich najsilnejších zbraní bol pritom obyčajný cesnak – jeho silu v záhrade skvele využijete.

Strúčiky cesnaku k muškátom

Moja babička vždy vedela zapichnúť pár strúčikov do pôdy k muškátom. Nikdy nemala problém s voškami a muškáty mala vždy tie najkrajšie z celej ulice.

Rýchla pomoc na mušky v pôde a okolo kvetináčov

4 strúčiky cesnaku pretlačíme a zalejeme vriacou vodou. Necháme úplne vychladnúť a zalejeme s touto zálievkou napadnuté rastliny.

Proti škodcom v záhrade

2 strúčiky cesnaku roztlačíme a pridáme 2 šálky vody. Necháme stáť 1 deň, potom scedíme a zriedime s ďalšími 12 šálkami vody. Používame ako postrek na listy napadnuté škodcami a rozprášime aj okolo rastlín, to odplaší ďalších hladných zvedavcov.

Proti plesniam v pôde

Ak sa na rastlinkách a v pôde objavovali stopy plesne – biele fľaky a povlak, používala sa zálievka z cesnaku. 6-7 strúčikov sa roztlačilo a pridalo do vedra s vodou. Výluh sa nechal odstáť asi 1 deň a potom sa použil na zálievku takto poškodených rastlín. cesnak má totiž výrazné antibakteriálne účinky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Extra účinný postrek proti hávedi – na celú sezónu

Extrakt z cesnaku sa dá použiť tam, kde nám nebude vadiť, že sa cesnaková vôňa udrží na rastlinách dlhšiu dobu. Je veľmi účinný proti strapkám, roztočcom,  húseniciam, voškám a moliciam.

Pripravíme ho nasledovne – 100 g nahrubo pomletých strúčikov cesnaku zmiešame s 50 ml rastlinného oleja a za občasného pretrepania necháme lúhovať 24 hodín. Potom pridáme 950 ml vody a 10 ml tekutého mydla. Zmes poriadne premiešame a uschováme najlepšie vo fľaši z tmavého skla.

Postrek si nasledovne pripravíme tak, že precedenú zmes rozriedime s vodou v pomere 1 : 19 (napr. 50 ml pripravenej emulzie a 950 ml vody). Roztok nalejeme do postrekovača a pri pravidelnom pretrepávaní postrekujeme, kým nie sú ošetrované plochy úplne mokré. Postrek je najlepšie robiť večer alebo skoro ráno. Odporúčam najprv si na nejakej časti ošetrovanej rastliny odskúšať znášalivosť .

Osy si na váš už netrúfnu

Naše babičky to robili tak, že zjedli 1 strúčik dvakrát denne. Vtedy mohli pokojne vykročiť na pole či do záhrady. Osy si na ne netrúfli.

Dajte ho pod stromy

Strúčiky cesnaku zasadené pod ovocné stromy vám môžu urobiť veľkú službu. Pritiahnu užitočný hmyz a naopak odplašia škodcov, ktorí sa vedia usídliť v kôre stromov. Ďalšou metódou bolo rozprášiť okolo stromov zriedenú zálievku z vylúhovaného cesnaku.

Ruže sa vám poďakujú

Zasaďte pár strúčikov cesnaku do blízkosti ruží. Cesnak ruže ochráni pred chorobami, odplaší vošky, mravce a udrží v dostatočnej vzdialenosti aj slimáky. Navyše, záhradkári hovoria, že ružiam sa blízko cesnaku lepšie darí.