Černice: čierny zázrak z lesov, na ktorý netreba zabúdať!

Hovorí sa, že černice ukrývajú silu a pokoj hlbokých lesov. Prečítajte si, prečo by ste na ne rozhodne nemali zabúdať.

Práve v tomto období dozrievajú v lesoch, aj v našich záhradách. Toto čierne ovocie ospevovali už v starovekom grécku a je staré – a možno aj staršie – ako samotné ľudstvo. V posledných rokoch sa však na černice zabúda a do popredia sa dostávajú skôr ich populárnejší príbuzní z lesa – čučoriedky a brusnice. Na černice by sa však rozhodne nemalo zabúdať.

Ukrývajú pokoj a silu zlených lesov

3686199_d4544305

Černice dokážu rásť vo veľmi náročnom prostredí a jedinou zbraňou, ktorou sa dokážu brániť sú ostré tŕne. Výsledkom ich sily a húževnatosti sú čierne plody, ktoré v sebe ukrývajú tajomstvo zdravia, sily a duševného pokoja.

Nabité živinami

Kto by bol povedal, že toto ovocie obsahuje takú jedinečnú kombináciu vitamínov a živín, s ktorou sa v rovnakej podobe nestretneme v žiadnom inom plode? Sú doslova nabité vápnikom, vitamínmi skupiny B, C, vitamínom K a E.

Bojujú proti vzniku rakoviny

Cenné flavonoidy pôsobia ako silný antioxidant, ktorý zbavuje telo škodlivých látok. Dokonca, ukázalo sa, že černice dokážu výrazne znižovať riziko vzniku nádorových bunkových štruktúr a znižujú tiež negatívne následky chemoterapie.

blackberry-214754_960_720

...

Pre kĺby a svaly

Jadierka černíc obsahujú oleje a salicláty – tie sa používajú pri liečbe zápalov a reumy. Černice prospievajú celkovému zdraviu kĺbov, svalov a šliach, obzvlášť vhodné sú pre aktívnych športovcov a ľudí trpiacich ochoreniami a častými zápalmi pohybového aparátu.

Prevencia proti cukrovke

Vďaka kyseline ellagovej dokážu černice ovplyvňovať hladinu cukru v krvi tak, že ju udržiavajú v rovnováhe a predchádzajú tak vzniku a zhoršovaniu príznakov cukrovky.

Elixír mladosti

Už v Antickom Grécku ospevovali ženy černice ako zdroj krásy a mladosti. Dnes vieme, že za tieto účinky môže najmä vysoký obsah horčíka, vitamíny A a C a už spomínaná kyselina ellagová. Tieto látky zabezpečujú pevnosť pokožky, vlasov aj nechtov. Navyše, zabezpečujú výživu pokožky zvnútra a preto pôsobia lepšie ako drahé krémy z obchodov.

Pomôžu vám schudnúť

Černice na rozdiel od iného ovocia obsahujú minimum cukru. Okrem toho dokážu doslova naštartovať metabolizmus a pomôžu vám tak k zdravému chudnutiu.

Pripravte si liečivý čaj proti chorobám

Posilní imunitu a v období chorôb a epidémií pôsobí ako účinná forma prevencie. Navyše, vonia skutočne úžasne.

Potrebujeme:

250 ml (1 šálku vody)

1 lyžicu sušených listov černoce

Postup:

Listy zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať. Scedíme a pijeme na ochranu pred chorobami 1 x denne. Pre rýchlejšie uzdravenie pijeme 3 x denne.

Neváhajte a doprajte v sezóne černíc aspoň hrsť tohto ovocia každý deň. Pridajte si ich do jogurtu, urobte si černicové smoothie, alebo si dajte misku černíc namiesto presladeného dezertu. Pre svoje zdravie urobíte skutočne veľa.

Neváhajte a pridajte si hrsť sušených lístkov aj do kúpeľa. Ich vôňa vám prinesie úľavu do stresu, pokoj a zbaví vás napätia.

zdroj: huffingtonpost

foto: reprofoto lubera