Má najkrajšie petúnie široko-ďaleko a môže za to nezvyčajná rada, ktorú pred rokmi dostala od susedky: pridajte to do črepníka aj vy!

Petúnie patria medzi jedny z najobľúbenejších letničiek a o prvenstvo sa striedavo delia s nemenej populárnymi muškátmi a surfíniami.

Petúnie patria medzi jedny z najobľúbenejších letničiek a o prvenstvo sa striedavo delia s nemenej populárnymi muškátmi a surfíniami. Petúnie vyzerajú krásne, sú pomerne nenáročné a im dáte to, čo potrebujú, počas celého leta vás budú tešiť krásnymi kvetmi, kroté sa doslova stelú ako pestrofarebný vodopád.

Zopakujme si najdôležitejšie zásady pestovania:

Stanovisko: Slnečné a bez vetra s dostatočnou ochranou pred silným dažďom, ktorý kvety ľahko poškodí. Petúnie zvládnu dokonca aj priame ostré slnko. Pri teplotách nad 30-33 stupňov je potrebné počas obeda zatieňovanie.

Odstraňovanie odkvitnutých či poškodených častí: Rastlina sa nebude vyčerpávať a bude investovať energiu do tvorby ďalších kvetov. Odstraňujeme odkvitnutý kvet aj kúsok stopky pod ním.

Pravidelná zálievka – skoro ráno, alebo večer po západe slnka. Hnojenie počas sezóny raz za 2 týždne.

Tip od pani Ivetky

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Moje petúnky sú každý rok krásne, ale to až posledné roky odkedy som využila túto radu. Predtým mi nikdy nekvitli tak ako susede. Tiež ich trápilo žltnutie listov a niekedy im naraz odkvitli kvety a už som ich nedokázala vzpružiť. Susedka mi poradila tip od jej mamičky, ktorá bola tiež široko-ďaleko známa krásnymi muškátmi, petúnkami aj surfíniami, ľudia jej ich dokonca chodili obdivovať zďaleka. Jej heslo bolo – na dno každého črpeníka ide lopatka ovčieho hnoja. Susedka už bohužiaľ nie je medzi nami, no za túto radu som jej dodnes vďačná!

Hnojivo musí byť dobre vyzreté, kompostované a ideálne aj vysušené, zomleté a osiate. Ja ho beriem priamo z malého salaša od známych – jeden balík mi vystačí na celé leto – a to mám kvetiniek veru požehnane. Dajú sa však kúpiť aj granulky alebo tyčinky v bežných záhradkárstvach, aj na internete – jednoducho vtlačte do pôdy a máte hotovo. Pôda je perfektne vyživovaná a teda aj rastlinky, s týmto hnojivom pôdu nikdy nemôžete prehnojiť a zároveň je to aj skvelá ochrana proti plesniam a ďalším pliagam.  Pre mňa ide o najlepšie hnojivo, aké existuje – navyše je celkom prírodné a vonia ako salaš a ovečky. :-)