Jedna rada pre tých, ktorí už zberajú maliny: Toto musíte urobiť hneď po zbere, aby vám bohato zarodili aj o rok!

Maliny sú stále vzácnejšie. Ak pestujete na svojom pozemku, mali by ste vedieť, ako sa o ne postarať aj potom, ako vám priniesli úrodu. Mnohí záhradkári si neuvedomujú, aký dôležitý je v prípade malín letný rez po zbere úrody. Bez neho kríky zostarnú, vyčerpajú sa a dokonca sa môžu celkom „udusiť“ a prestať rodiť. Rez vám zaberie len chvíľu času, ale jeho výsledky vás budú tešiť bohatou úrodou na budúci rok. Netreba tiež zabúdať, že okrem vyššieho výnosu šťavnatých plodov ide aj o najjednoduchší spôsob, ako maliny ochrániť pred chorobami a škodcami.

Ako na to?

Minuloročné prúty – teda tie, ktoré rodili tento rok- je potrebné zrezať radikálne tesne nad zemou. Teraz si všimnite nové prúty – výhonky, ktoré vám prinesú úrodu na budúci rok. Tie treba vyrezať len vtedy, ak rastú príliš nahusto a navzájom si prekážajú. Platí pravidlo, že na jednom metri štvorcovom riadku by ste mali ponechať maximálne 12 najsilnejších zdravých výhonkov – ostatné odstráňte. Dobrou radou je výhonky upevniť – priviazať jednotlivo na drôt.

Maliny rodiace dvakrát za rok!

Ide o takzvané remontujúce odrody, ktoré prinesú úrodu plodov ešte na jeseň a to v hornej tretine prútov. Tieto odrody je potrebné rezať po jesennej úrode o jednu tretinu (teda odstránime časti, ktoré v jeseni zarodili). Prípadne ich môžeme zrezať radikálne – tesne nad zemou a na jar vyženú nové výhonky. Tie však zarodia len raz – na leto.

zdroj: gardeningknowhow

Dnes najobľúbenejšie