Čas vresov je tu: Takto vám vydržia krásne celé roky+najjednoduchší spôsob, ako ich rozmnožiť!

Vresy a vresovce– ich jemná krása nás verne sprevádza celé mesiace. Neotrasie nimi horko ani tuhé mrazy a sneh. Práve v tomto období prichádza čas vresov, ktoré sú ozdobou našich záhrad aj dávno potom, ako sme zazimovali muškáty a pripravili na zimný odpočinok aj ďalšie rastliny. Poradíme vám, ako sa o vresy a vresovce starať tak, aby v celej kráse prečkali zimu a tešili nás aj dlho po tom, ako sa roztopí posledný sneh. Navyše, ukážeme vám najjednoduchší spôsob, ako si ich rozmnožiť.

news_b0a0e89730_n

Vedeli ste, že existuje viac ako 700 rôznych druhov vresov a vresovcov? Najlepšie ich môžeme odlíšiť na základe farby – od jemných zelených až po veľmi výrazné ohnivé odtiene červenej a oranžovej. Vresy a vresovce však farbu drobných zvončekov menia aj počas kvitnutia. Najlepšie to môžeme vidieť v zimných mesiacoch.

Vresy a vresovce sa takmer vo všetkých kútoch sveta tešia veľkej popularite, dokážu totiž zvládnuť extrémne vrtochy počasia, ktoré iné druhy neprežijú. Sú krásnou ozdobou balkónov, terás a dotvárajú romantickú atmosféru záhrad ako živý lem chodníkov. Krásne tiež vyniknú, ak ich kombinujete s ihličnanmi či inými drevinami.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Vresy – kvitnú drobnými zvončekmi od konca leta až do neskorej jesene. Po zvyšok roka sú ich listy naďalej tmavozelené a neopadávajú. V zime menia farbu na bronzovú až fialovú. Sú preto veľmi obľúbené aj v období, keď nekvitnú.

Vresovce – večne zelené kríky, ktoré sa prebúdzajú ku kvitnutiu. Kvitnú v zime a niektoré dokonca začínajú kvitnúť až v januári. Vresy a vresovce sú veľmi podobné a v podstate pochádzajú z jednej rodiny.

Ako sa o vresy a vresovce starať

heather-6

Vresy sú veľmi nenáročné na starostlivosť a mnohí pestovatelia hovoria, že najlepšie sa im darí, keď si ich vôbec nevšímate. V týchto podmienkach sa im darí najlepšie:

Pôda: Vresy a vresovce obľubujú kyslejšiu pôdu s hodnotami pH okolo 4,5-5,5 (ideálne je však pH do 5). Niektoré sa dokážu adaptovať aj na alkalickú zeminu (napríklad Vresovec Írsky Erica Erige). Iné odrody však budú mať v takejto pôde problém.

Dostatočné odvodnenie: Podobne ako levanduľa, aj vresy potrebujú dobre odvodnenú pôdu. Ideálna pôda pre vresy a vresovce je zmes rašeliny alebo kompostovanej drevenej kôry, ornice a piesku. Ďalšou možnosťou je substrát pre rododendrony, ktorý má ideálne pH.

Dodržiavajte rozostupy: Jednotlivé vresy saďte v dostatočných rozostupoch. Tie mali byť také veľké, ako je veľkosť dospelej rastliny (rastú do šírky 40 cm). Zabezpečíte tak dostatočnú cirkuláciu vzduchu, ktorá je rast vresov dôležitá. V dospelosti sa vresy navzájom budú dotýkať a vytvoria tak krásny jednotný záhon.

p1220228

Nároky na svetelnosť: Ideálne je  miesto, na ktoré dopadujú slnečné lúče aspoň 6 hodín denne. Vtedy sú vresy a vresovce najkrajšie. Červené odrody doslova volajú po južných stanovištiach v záhrade. Zelené vresovce lepšie znášajú aj menej svetla počas dňa. Nezabudnite preto najfarebnejším odrodám dopriať dostatok svetla, inak sa neprirodzene vytiahnu a nebudú ani zďaleka také pekné.

Chlad a dokonca aj snehovú perinu znášajú vresy veľmi dobre. Horšie je to príliš otvorených veterným stanoviskom. A takýchto miestach je častým problémom extrémne vysušená pôda.

Nároky na živiny: Vresy a vresovce sú výnimočné v tom, že lepšie sa im darí v pôde chudobnej na živiny a preto je časté hnojenie skôr prekážkou ako výhodou. Hnojiť sa odporúča len raz – po vysadení, hnojivom pre vresoviskové rastliny. Omnoho dôležitejšie ako hnojenie je pravidelné prerezávanie vždy po odkvitnutí. Vtedy budú vresy a vresovce najkrajšie. Výhonky vresov skracujeme koncom októbra alebo v novembri (na neskorú jeseň). Vresovce režeme koncom jari a vždy skracujeme približne o tretinu.

callunavelvetfascinationanddarkbeauty_thumb

Prestrihávanie: Jedenkrát do roka na jar, skôr ako rastliny vyženú nové púčiky, alebo v zime, potom ako kvety odkvitnú.

Zalievanie: Dospelé vresy a vresovce zalievame len raz za mesiac, v zime však nikdy nezalievajte vtedy, keď mrzne.

Nové priesady: Nové priesady by sa mali prestrihať na podporu rýchlejšie rastu (začiatkom jari alebo jesene). Po zasadení do pôdy mladé rastliny zalievajte dvakrát do týždňa tak, aby bola pôda a nie preliata. Tiež sa odporúča mladé vresy a vresovce mulčovať – zvolte kyslý mulč (borovicové ihličie, rašelinu, lístie..). Po dvoch rokoch sú vresy natoľko sebestačné a odolné, že môžete na ne takmer celkom zabudnúť.

Rozmnožovanie odrezkami

Rozmnožovanie vresov je veľmi jednoduché. Stačí, ak získate zdravé odrezky s dĺžkou približne 5 cm.

heather_cuttings-1

Odreky očistíme (približne do jednej tretiny), ošetríme stimulátorom zakoreňovania a zapichneme do do pôdy očistenou časťou.

heather_cuttings-3

Použijeme substrát na vresoviskové rastliny. Odrezky zapichneme do väčšieho črepníka v dostatočných rozostupoch alebo do samostatných črepníkov. Zavlažujte tak, aby bol substrát bol mierne vlhký. Keď odrezky zakorenia, presadíme ich do pôdy v záhrade. Ideálny čas je na jar.

heather_cuttings-4

heather_cuttings-5

Dnes najobľúbenejšie