Byť správne oblečený v lese s poľovníckym psom

Mnohé psie plemená boli pôvodne vyšľachtené na to, aby lovili, stopovali alebo zaháňali zver v lese. Dnes sú z mnohých poľovníckych plemien domáci spoločníci, ktorých jedinou úlohou je ležať pri nohách svojho pána a raz za čas aportovať. Nezabúdajme však na to, že pes nie je človek a potrebuje ešte oveľa viac pohybu než my.

Medzi známe poľovnícke plemená patrí napríklad Maďarský stavač (vyžla), Nemecký krátkosrstý stavač, Bavorský farbiar alebo menšie plemená psov ako duriče, teriéry alebo známy Český fúzač. Ak máte doma jedno z týchto plemien alebo aj iné – poľovnícke, mali by ste sa prispôsobiť potrebám vášho psa.

Vyčerpaný pes je šťastný pes

Tento výrok sa nehovorí nadarmo. Pes je najšťastnejší vtedy, keď niečo robí. Nemusí to byť nijako zložitá aktivita, jemu stačí, keď sa poriadne vybehá. Práve poľovné psy potrebujú výbehu naozaj dosť. Nestačí im vaša veľká záhrada alebo pár izieb v byte.

Ak máte možnosť ísť so psom do lesa, určite ju využite. Môže to byť les vo vašom qaokolí, môžete však zájsť aj ďalej, ak máte auto.

Myslite aj na seba

Ak chodievate bežne do lesa na prechádzky či dlhšie túry, určite viete, že v obyčajnom oblečení vám môže byť dosť nepohodlne. Skúste preto zvážiť, či neprišiel ten správny čas na to, aby ste si kúpili poľovnícke oblečenie.

Hoci vám pri slovnom spojení „poľovnícke oblečenie“ napadnú ľudia v tmavozelených veciach a s puškou v ruke, takýto typ oblečenia sa dá využiť na oveľa viac príležitostí než na poľovačku. Prečo by ste si mali zohnať poľovnícke oblečenie hoci len na pravidelné prechádzky v lese?

  • poľovnícke nohavice

Poľovnícke nohavice sú bežne vyrábané z nepremokavého materiálu, odolného voči tŕňom či bodliakom, čo sa v lese určite hodí. V oblasti kolien a zadku sú zväčša z hrubšieho materiálu, ktorý zabezpečuje väčšie pohodlie v rôznych situáciách. Vybavené sú malými aj väčšími vreckami, čo ocenia najmä tí, ktorí nosia do lesa malé veci.

  • poľovnícke termoprádlo

Poľovnícke termoprádlo je vyrobené z materiálu, ktorý zabezpečuje udržania tepla v chladnejších dňoch. V teplejších dňoch zase slúži ako odvod tepla. Materiál je príjemný a priedušný. Jeho výhodou je aj to, že je rýchloschnúci. Väčšinou býva elastický, vďaka čomu sedí na každej postave.

  • poľovnícka mikina

Poľovnícke mikiny môžu mať aj niekoľko vrstiev, záleží od ročného obdobia. Mikiny bývajú z príjemného hrejivého materiálu, ktorý vás zahreje najmä v studenších mesiacoch. Vrecká na mikine sú samozrejmosťou, ktorá nemôže chýbať.

Ak si na dlhé prechádzky so psom zvolíte poľovnícke oblečenie, uvidíte, že nebudete ľutovať a kráčať sa vám bude oveľa lepšie, pretože nebude musieť riešiť, či je vám teplo alebo zima.

Nezabudni však ani na kvalitnú športovú obuv, ktorá je v lese viac než potrebná. Nikdy neviete, na aký kameň či konár stúpite. Ak by ste mali na nohách obyčajné tenisky, môže sa stať, že sa vám noha pošmykne a vy prídete k úrazu. Nezabúdajte, že správna obuv je základ akejkoľvek aktivity!

Nočné prechádzky

Ak uprednostňuejte prechádzky v lese v čase, kedy v ňom je ozaj málokto, nezabúdajte, že je to tiež čas, kedy sa mnohé lesné zvieratá prebúdzajú k životu. Pre vaše bezpečie a aj pre bezpečie vášho psa si so sebou môžete zobrať do lesa termovíziu. Tá slúži ako kamera na nočné videnie. Vďaka infračervenému svetlu uvidíte teplotné rozdiely, ktoré vám ukážu, či je vo vašej blízkosti nejaké zviera alebo človek.

Ak budete spokojní vy, bude spokojný aj váš pes! Nezabudnite, že poľovnícky pes nie je len domácim spoločníkom, ale skutočným lovcom, ktorý sa potrebuje vybehať a unaviť. Vy si len dopomôžete tým, že budete vhodne oblečení.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie