Táto nenápadná rastlina je záchranou pre pľúca a kašeľ likviduje na počkanie: Dajte si ju do záhonov aj kvetináčov, má ohromnú silu!

Nenápadná rastlinka s modrastými kvietkami je v skutočnosti zázrakom pre naše zdravie. Liečivo pôsobí na pľúca a choroby dýchacích ciet, ale aj mnohé dalšie zdravotné ťažkosti. Jej vynikajúce liečivé účinky sú v ľudovom liečiteľstve oddávna známe.

Účinky pľúcnika na zdravie:

Fantastická pomoc pri ochoreniach pľúc a dýchacích ciet

Zdroj živín a dôležitých vitamínov

Posilňuje imunitu

Zmierňuje kašeľ

...

Pôsobí protizápalovo

Močopudný účinok

Znižuje horúčku – vyvoláva potenie

Pomáha pri chorobách močových ciet

Na vonkajšie použitie pri liečbe rán, vredov a ekzémov

Zázrak pre imunitu a pľúcne choroby

Okrem toho, že pľúcnik  obsahuje pre organizmus dôležité minerálne látky ako železo, vápnik a iné, obsahuje aj látky, ktoré pôsobia protizápalovo pri chorobách pľúc a zažívacieho traktu, podporuje vykašliavanie a regeneruje nie-len sliznice dýchacích ciest, ale aj sliznice žalúdka a čriev. Má mierny močopudný účinok. Snáď najväčším jeho prínosom je, že pozitívne pôsobí na lymfatický (miazgový) systém, takže posilňuje imunitu.

Kvitnutie a zber

Pľúcnik kvitne od marca do mája. Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len bieloškvrnité prízemné lístky. Sušíme pri teplote do 40 stupňov.

Liečivý čaj z pľúcnika lekárskeho

Výborný pri recpiračných problémoch, chrípke, prechladnutí a na posilnenie zdravia.

Potrebujeme:

1 lyžicu bylinky

250 ml vriacej vody

Postup:

Bylinku zalejeme vodou a necháme štvrť hodiny lúhovať. Potom scedíme a pijeme po malých dúškoch. Podľa chuti môžeme dosladiť medom. Čaj môžeme aj inhalovať. Dospelým sa odporúča piť 3x denne cca 70 ml, maximálne podobu 3 týždňov, nie dlhšie. Čaj z pľúcnika sa môže používať na kloktanie a vyplachovanie dutiny ústnej a na omývanie rán. Jeho účinok sa v tomto prípade zvyšuje pridaním nechtíka, šalvie alebo repíka.

Pľúcnik nie je vhodný pre tehotné ženy, kojace matky a malé deti.

Ako ho pestovať?

Pľúcnik je výborným doplnkom vašich domácih bylinkových zánov. Semienka vysievajte na jar priamo do zánov. Rastlina sa pestuje celkom jednoducho, nie je náročná na pôdu a na jeseň si ju môžete ľahko rozmnožiť delením alebo rozsádzaním koreňov.