Burinu netrhám, toto zlikviduje pliagu na celom dvore bez roboty: Likvidátor buriny ostrieľaných záhradkárov, pár centov a čistá celá záhrada!

Burina je problémom snáď každej jednej záhrady. Ak s ňou nebojujeme, dokáže spoľahlivo zničiť našu úrodu aj okrasné rastliny. Najčastejšie s ňou bojujeme umelými prostriedkami z obchodu, alebo jednoducho tak, že burinu zo zeme pracne vyberáme.

Už naše staré mamy vedeli, že najsilnejších bojovníkov proti burine máme priamo vo svojej kuchyni a to v bežných surovinách, ktoré každý deň používame. Navyše ide o metódy, ktoré môžeme používať bez obáv o naše zdravie, kvalitu rastliniek a ich budúcich plodov. Toto sú oni:

Najlepší likvidátor buriny na chodníku

Zmiešajte 4 litre octu so 250 g soli a 1 lyžičkou saponátu (môžete použiť aj ekologický saponát). Túto zmes zmiešame v nádobe s rozprašovačom a striekame priamo na burinu. Tá po aplikácií tohto roztoku zvädne. Je to jednoduché, ale vyskúšané minulý rok a veľmi účinné – je to výborné aj na burinu a trávu, ktorá vám prerastá chodník či okrasné kamienky. My sme tento problém mali aj na terase a tento prostriedok zlikvidoval burinu hneď. Zvädnuté kusy som len pozberala do vedra.

Noviny

Noviny sú perfektným mulčom a likvidátorom buriny. Stačí ak nimi pokryjete pôdu, na ktorej sa buriny chcete zbaviť. Ide v podstate o rovnaký účinok, aký dosiahnete s kupovanou netkanou texítíliou.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Slama – nepriateľ buriny a perfektná pre ostatné rastliny

Mnohí záhradkári odporúčajú pestovať zeleninu priamo v slame, existuje však aj jednoduchšie riešenie. Stačí, ak zeminu po zasadení zeleniny alebo kvetov posypete slamou. Zastavíte rast buriny a navyše, keď sa rozpadne, prihnojí pôdu.

Vriaca voda – lacné, rýchle a rokmi overené riešenie

Takéto riešenie je vhodné tam, kde chcete zničiť  len burinu, ale nechcete ublížiť iným plodinám. Ideálne je to teda na likvidovanie buriny napríklad v zámkovej dlažbe, či na terase. Stačí, ak nalejete hrniec vriacej vody rovno na burinu. Spoľahlivo ju tak vykynožíte.

Kukuričná múka – tam, kde ju nasypete, burina už nevyrastie

Aj keď ju nepoužívate v kuchyni, keď budete mať najbližšie možnosť kúpiť kukuričnú múku za dobrú cenu, alebo nájdete balíček po záruke, toto je vynikajúci tip, ako ho použiť. Už sme písali o tom, že kukuričná múka je vynikajúca v boji proti slimákom – slizniakom. Dá sa však použiť aj inak, v boji proti burine. Stačí, keď ju rozsypete na miesta, ktoré chcete mať bez buriny. Kukuričný glutén funguje ako organický herbicíd, ale s tým rozdielom, že neobsahuje žiadne toxické chemikálie. Táto možnosť najlepšie funguje ako prevencia. Nasypte ju na miesta, kde ste burinu vytrhali a ďalšia už nenarastie.

Mechanické zábrany

BoxGardenBedForList

Používali sa už pri budovaní záhrad v dávnej histórii. Rastlinkám v podstate vytvoríte lôžko naplnené substrátom, ktoré sa nachádza vyššie ako zem. Od buriny ich tak mechanicky oddelíte.

Jedlá sóda, alebo Borax

Boritá soľ alebo Borax je vynikajúci na likvidáciu buriny, ale nepoužívajte ho v blízkosti kvetov a zeleniny, aby borax nepoškodil aj ich. Borax nasypte priamo na miesta, kde burina rastie. Podobne funguje aj jedlá sóda.

Nedajte jej šancu

DandelionsClose-up

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako oslabiť burinu je vysadiť čo najväčšie množstvo rastlín, ktoré v záhrade chcete mať a obsadiť tak pôdu. Vtedy si prospešné rastliny a burina jednoducho vymenia úlohy – rastlinky začnú burinu dusiť a uberať jej životnú silu.