Budete mať pokoj celú sezónu: Najjednoduchší spôsob, ako držať komáre, muchy a otravný hmyz ďaleko od vášho domu!

Na svete azda niet človeka, ktorý by sa rád delil o svoj príbytok s nechcenými návštevníkmi zo sveta hmyzu. A to najmä preto, že sa živia našou krvou alebo našimi potravinami, ktoré často intoxikujú a rozmnožujú sa rýchlejšie ako čokoľvek iné na svete.

Mravce, šváby, blchy žijúce na domácich zvieratách… Na všetky tieto nevítané tvory predsa musí existovať riešenie, vďaka ktorému sa našim obydliam vyhnú oblúkom a to bez toho, aby sme museli siahnuť po toxických chemikáliách.

Skúste tieto domáce recepty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu i vašej peňaženke…

Mravce

Sú malé a takmer neškodné, ale keď začnú vo veľkom pochodovať po vašej kuchyni akoby im patrila, je to problém. V závislosti od vašich preferencií ich môžete buď zabiť alebo odpudiť. Máme obe riešenia.

Repelenty na odpudenie

 • Citrónová šťava: nasprejujte alebo nastriekajte citrónovú šťavu na miesta, odkiaľ mravce prichádzajú (praskliny v omietke, otvory v stenách…). Táto vôňa ich zaručene odradí.
 • Krieda: Znie to smiešne, ale ľudia tvrdia, že tým, že kreslia čiary kriedou na vstupných miestach do bytov, mravce sa cez ne nedostanú dnu. Vápnik v kriede pôsobí ako repelent a záhradkári, ktorí posypú kriedou pozemok, by o jej účinkoch vedeli hovoriť tiež.
 • Škorica a klinčeky: Jeden z najobľúbenejších receptov našich babičiek. Tietodve ingrediencie stačí spojiť dohromady a rozsypať okolo domu.
 • Kukuričná múka: Použitie kukuričnú v interiéri alebo exteriéri, funguje to rovnako ako škorica a klinčeky.
 • Ocot: Rozprašte roztok ½ vody, ½ octa a táto vôňa mravce odradí.

Likvidátory mravcov

 • Borax: zmiešajte ho s cukrom, vodou a prostriedkom na umývanie riadu a aplikujte rozprašovačom. Tento recept je pre mravce hotová katastrofa.
 • Paprika: Kajenské korenie aplikujte do otvorov, cez ktoré mravce prichádzajú alebo do mraveniska.

Blchy

Hryzú domácich miláčikov, ale dokonca aj ľudí. Ak sa chcete zbaviť týchto malých upírov, vyskúšajte nasledujúce metódy:

 • Borax: Tento všestranný prášok môžete rozprášiť na rôzne povrchy a zaručene zabije blchy v byte. Dávajte si však pozor na použitie na miestach, kde majú prístup domáci miláčikovia alebo deti. Borax nechajte na mieste po dobu 12-48 hodín a potom ho povysávajte.
 • Rozmarín: 1 až 2 šálky čerstvých listov rozmarínu uvarte vo vriacej vode; po vychladnutí vmasírujte do kože vášho domáceho miláčika a nechajte uschnúť (najlepšie na slnku).
 • Jablčný ocot: Pridajte šálku do vody, ktorú bude piť váš domáci miláčik. Blchy neznášajú kyslú chuť krvi.

Šváby

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Všetkými neobľúbený nesmrteľný tvor – šváb – môže byť porazený, ak použijete správne nástroje.

 • Kremelina: Skvelý spôsob, ako sa zbaviť švábov, je rozmiestniť potravinársku kremelinu po celom dome. Výhodou je, že je neškodná pre domáce zvieratá.
 • Jedlá sóda: Zmiešajte ju s práškovým cukrom nalákajte tak šváby do smrteľnej pasce. Jedlá sóda spôsobí rozpad vnútorností švába.
 • Borax: 3 diely boraxu na 1 diel cukru. Umiestnite na miesta, odkiaľ šváby prichádzajú. Má to rovnaký účinok ako jedlá sóda. Hoci je používanie boraxu veľmi účinné, dávajte si veľký pozor na kontakt s domácimi zvieratami alebo deťmi, pre ktoré je nebezpečný.