Bude vám rodiť aj 30 rokov: Záhradkár poradil, ako vypestovať obrovskú úrodu zdravých čučoriedok doma!

Čučoriedky – chutné a zdravé ovocie, ktoré rastie v našich lesoch. Vďaka typickej sladko-kyslej chuti a obrovskej zásoby vitamínov a živín ich považujeme za jedno z najužitočnejších ovocí vôbec. Sú vynikajúce čerstvé, zavárané, v koláčoch, studených dezertoch alebo len tak – ako chutná vitamínová bomba.

Čučoriedky – chutné a zdravé ovocie, ktoré rastie v našich lesoch. Vďaka typickej sladko-kyslej chuti a obrovskej zásoby vitamínov a živín ich považujeme za jedno z najužitočnejších ovocí vôbec. Sú vynikajúce čerstvé, zavárané, v koláčoch, studených dezertoch alebo len tak – ako chutná vitamínová bomba.

Výhody čučoriedok pre naše zdravie:

– bojujú proti vysokému cholesterolu v krvi

– Chránia mozgové funkcie a vďaka zásobe antioxidantov zlepšujú pamäť a kognitívne funkcie

– obsahujú minimum kalórií a sú bohatým zdrojom vitamínov a živín

– Znižujú krvný tlak a riziko srdcových ochorení

– spomaľujú proces starnutia

Vypestujte si čučoriedky u vás doma – toto radia záhradkári!

Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Môžete ich pestovať v záhrade, alebo vo väčších nádobách na balkóne či terase.

Pestovanie čučoriedok

Optimálne miesto pre pestovanie čučoriedky je presvetlená oblasť, avšak môže byť i polotieň. Je dobré vyhnúť sa oblastiam so slabým prúdením vzduchu. Môžeme ju pestovať vo veľkých nádobách s priemerom minimálne 40 centimetrov – táto varianta je ideálna pre malé záhradky, alebo aj pestovanie na balkóne či terase.

Najdôležitejšie je zabezpečiť čučoriedke vhodný substrát. Vyhovujú jej ľahké piesočné pôdy s veľkým obsahom humusu a s ph 3,5 – 4,5. Obyčajná pôda v našich záhradkách teda určite nepripadá do úvahy.

Poloha

Výber vhodného miesta v záhradke pre jednotlivé druhy je veľmi dôležitý. Čučoriedka záhradná vyžaduje slnečné a chránené miesto pred vetrom. Vďaka neskorému kvitnutiu nebýva ohrozovaná neskorými mrazmi. Neznáša v pôde vápnik.

Čučoriedky vyžadujú stále mierne vlhkú pôdu.

Vysádzanie a zálievka

Korene čučoriedok vyžadujú veľa vzduchu, preto ju nesadíme príliš hlboko. Po výsadbe pôdu výdatne zalejeme.

Zálievka by mala byť pravidelná a rovnomerná, pokiaľ pestujeme čučoriedku v kochlíku, môžeme ju zalievať každý deň. Pozor si treba dať na to, aby zemina nebola premočená. Najväčšie nároky na vodu majú v období rastu plodov a diferenciácie kvetných pukov.

Vysádzanie

Najlepšie je sadenice vysádzať na jar, alebo na jeseň. Na výsadbu by sa mali používať len sadenice získané vegetatívne – zakorenením odrezkov. Sadenice zakoreňujú pomerne plytko. Potrebujeme šírku asi 1 meter a hĺbku približne 40 cm. Ak sadíte do črepníka, na dne je vhodné vytvoriť drenážnu vrstvu (nasypte do nej kremičitý piesok) ma odvádzanie prebytočnej vody.

Výsadba kanadskej čučoriedky

Mulčovanie

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pokryte pôdu okolo rastliny pilinami alebo borovicovou kôrou. To pomáha udržiavať vlhkosť a zabraňuje rozširovaniu buriny.

Voda

Čučoriedky sú veľmi náročné na vlahu – potrebujú jej veľa, ale musíme dávať pozor, aby čučoriedky vo vode nestáli, mohli by začať hniť. Dôležité je pravidelné zavlažovanie, ideálne odstátou dažďovou vodou, alebo mäkkou vodou.

Prerezávanie

Pravidelné prerezávanie je veľmi dôležité preto, aby ste sa vyhli nadmernému plodeniu veľmi malých plodov. Odstraňujte mŕtve a suché konáriky, krátke a sfarbené vetvy. Urýchlite tak rast a správny rozvoj rastliny. Tiež je vhodné likvidovať veľmi sa rozrastajúce sa výhonky, ktoré rastlinu zbytočne vyčerpávajú.

Hnojivá

Vhodné sú organické hnojivá s obsahom dusíka.

Viac kríkov

Ak sa rozhodne v záhrade vysadiť viac kríkov vedľa seba, uistite sa, že majú medzi sebou dostatočné rozostupy – minimálne 80 cm-1 meter.

Keď začne čučoriedka raz plodiť, môžete sa na čerstvú úrodu domácich čučoriedok po celé roky!
zdroj: popularne

text: redakcia

Prezimovanie čučoriedok

V našich podmienkach sú čučoriedky dokonale prispôsobené na obdobia mrazu. Napriek tomu, že sú odolné voči zime, koreňový obal by sme mali chrániť a nevystavovať mrazu. Pokiaľ pestujeme čučoriedku na záhradke, jednoducho jej korienky prikryjeme rašelinou. Čučoriedky v nádobách na pestovanie odložíme na bezpečné miesto, nechceme ich predsa vystaviť snehu či prudkým dažďom.

Odrody čučoriedok

Chandler – medzi čučoriedky s najväčšími plodmi jednoznačne patrí táto odroda. Bola vyšľachtená v USA a dorastá do výšky až 1,7 metra.

Aurora – dozrieva najneskôr zo všetkých odrôd čučoriedok, bobule sú stredné až veľké a veľmi dobre prispôsobené na transport.

Bluecrop – ide o neskorú odrodu. Bobule sú však veľké, svetlomodré s mäkkou dužinou.

Duke – patrí medzi skoré odrody, plody sú svetlozelené až modré. Obavy o to, že by plody boli nedozreté však vôbec nemusíte mať, možno vás prekvapia svojou vynikajúcou chuťou.

Draper – veľmi úrodná a licenčne chránená čučoriedka. Plody sú veľmi veľké, sladko-kyslej chuti.

Liberty – je neskorá, licenčne chránená odroda. Bobule sú stredne veľké, sladkokyslej chuti.

Dnes najobľúbenejšie