Boľavé zuby? Namiesto liekov vyskúšajte trik starých mám!

Azda každý sa už stretol s bolesťami zubov. Hoci často ide o prejav pokazených zubov či zlú dentálnu starostlivosť, občas sa vyskytnú prípady, kedy si príčiny bolesti nevieme vysvetliť a potrebujeme akútnu pomoc.

Je pravdou, že bez zubára sa v dnešnej dobe nezaobídeme a žiadne problémy so zubmi netreba nechávať na náhodu. Čas na zubára si jednoducho musíme nájsť. Naše staré mamy však prístup k zubárom nemali zďaleka taký jednoduchý, ako je tomu dnes a preto si často museli pomôcť samy. Vďaka tomu našli niekoľko spôsobov, ako si zabezpečiť úľavu od boľavých zubov, a ktoré môžete využiť aj vy, aby ste prečkali čas do vašej najbližšej návštevy zubára.

Toto sú najlepšie z nich!

Klinčeky

Poskytnú skutočnú úľavu. Klinčeky treba žuvať alebo ich priložiť k boľavému miestu. Najúčinnejšiu sú, keď ich pred použitím namočíte v alkohole, ktorý pôsobí dezinfekčne.

Silný alkohol

Ako sme už napísali, alkohol pôsobí dezinfekčne. Je preto dobré vypláchnuť si ním ústa a okolie boľavého zubu. Odvážnejší môžu alkohol aj prehĺtať, túto formu liečby však dlho nevydržíte. :-) Vynikajúci je najmä domáci alkohol – čím viac percent tým lepšie.

Cesnak

Pri malých bolestiach pomôže, ak budete cesnak prežúvať. Pri silnejších bolestiach však treba siahnuť po iných prostriedkoch.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Mätový a šalviový čaj

Čaj z mäty či šalvie pomôže, keď ho budete popíjať vyhladený. Ústa si ním pred prehltnutím dôkladne preplachujte.

Zemiak

Zemiak nastrúhajte nadrobno a dajte si ho do úst na boľavé miesto. Pomže najmä pri zápale ďasien

Studené obklady

Prvá pomoc, ktorú sa oplatí kombinovať so všetkými ostatnými uvedenými metódami. Veľa ľudí však robí chybu v tom, že chladenie neprerušuje. Najúčinnejšie je, ak miesto 15 minút chladíme a potom 45 minút obklad neprikladáme.

Žuvačky

Hoci na prvý pohľad môže žuvanei žuvačky bolesti skôr zvýrazňovať, mnoho ľudí trdí, že im to naopak pomáha. Pri veľkých bolestiach však možno vyskúšate aj žuvačky, len aby ste si pomohli. Za skúšku nič nedáte.

Zubár

Jediné zaručene účinné riešenie. Nepodceňujte vzdelanie lekára, ktorý najlepšie vie, čo treba robiť. Aj keby vám niektorý z uvedených receptov pomohol, vaše prvé kroky by mali viesť do ambulancie. Žiadna bolesť totiž nie je prirodzená a nevyskytuje sa len tak.