Škodcovia na balkónových rastlinách? Takto ich môžete poraziť aj bez chémie!

Drobné čierne mušky, vošky, múčnatku, roztoče a molice. Poradíme vám domáce recepty, ako proti balkónových škodcom bojovať bez chémie!

O tom, ako uchrániť pred inváziou škodcov naše záhrady a úrodu v nich, sme sa zmienili v predošlých článkoch. Bohužiaľ, drobní príživníci sa neobmedzujú len na otvorené priestranstvá našich pozemkov. Ničia aj naše balkónové a izbové rastliny. Najčastejšie ide o drobné čierne mušky, vošky, múčnatku, roztoče a molice. Poradíme vám domáce recepty, ako proti nim bojovať bez chémie!

Výluh zo žihľavy

stinging-nettle-503939_960_720

Drobné mušky a vošky môžete účinne poraziť pomocou užitočnej rastliny – žihľavy. Žihľava najúčinnejšie pôsobí na rastliny, ktoré sú mladé. Výluh vyrobíme z 1 kg natrhanej čerstvej žihľavy a 10 l vody – najlepšie dažďovej. Necháme vylúhovať 3-4 dni a potom scedíme (nezabudnite žihľavu poriadne vyžmýkať, práve v nej je najviac účinných látok). Prelejte do nádoby s rozprašovačom aplikujeme na postihnuté rastliny. Dobrou radou je k žihľavy pridať aj niekoľko vetvičiek rozmarínu, ktorý škodcov silne odpudzuje.

Výluh z cesnaku

Cesnak má vo všeobecnosti silné odpudzujúce účinky pre akýkoľvek hmyz a škodcov. Poradí si teda aj s voškami. Na získanie 1 l výluhu potrebujeme 25 strúčikov a 1 liter vriacej vody. Strúčiky cesnaku nasekáme alebo nastrúhame a zalejeme vodou. Necháme lúhovať 10-15 minút, scedíme, prelejeme do fľaše s rozprašovačom a aplikujeme na postihnuté rastliny.

Na molicu platí výrazná vôňa

molica

Molica dokáže v lete potrápiť petúnie, fuksie a nevyhýba sa ani muškátom. Proti molici skvele účinkujú výluhy z aromatických byliniek (levanduľa, rozmarín, šalvia). Tiež sa osvedčili výluhy z citrusovej kôry, ale aj cesnaku a cibule. Ich účinnosť je však vysoká len vtedy, pokiaľ molica nie je ešte príliš rozšírená. Na molicu dobre funguje aj  postrek z repkového oleja, kvapky olejnatého lecitínu (nemusí byť použitý) a vody.Postrek zalepí moliciam dýchacie otvory a hmyz sa udusí. Ďalšie tipy, ako poraziť molicu na okrasných aj úžitkových rastlinách, nájdete TU.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Výluh z tabakových listov

84_0_Liquid-Tabak-elektrische-Zigarette

Na kvety napadnuté škodcom, ale rovnako aj na pôdu môžeme použiť tiež veľmi účinný výluh z tabakových listov. Približne 200 g usušených tabakových listov rozdrvíme a zalejeme 3 litrami vody. Preložíme na plameň privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a varíme približne hodinu. Necháme vychladnúť, scedíme a prelejme do fľaše s rozprašovačom. Môžeme aplikovať na kvety aj na pôdu.

Čo s muškami na izbových rastlinách?

Ako sa zbaviť mušiek na izbových rastlinách + jednoduchý test, ako ich odhaliť ešte pred vyliahnutím

Drobné čierne mušky si niekedy prinesieme už v črepníkoch s pôdou z kvetinárstva. Drobné larvy totiž dorastajú v pôde, no keď sa vyliahnu, rýchlo nakladú nové a nové potomstvo. Preto je proti nim potrebné bojovať hneď, ako ich objavíte. Kedže potrebujú vlhkosť, najúčinnejším spôsobom, ako sa ich zbaviť je dobre presušiť pôdu. Gazdinky odporúčajú v boji proti nim nasadiť aj tak trochu netradičných bojovníkov – zápalky, alebo strúčiky cesnaku. Tipy, ako si s nimi poradiť nájdete TU.