Ak ju nájdete na trávniku, strážte si ju ako oko v hlave: Nejde o žiadnu burinu, táto rastlina môže zachrániť zdravie!

Túto rastlinu väčšina z nás pozná pod menom bodliak. Jeho pravé meno je Pestrec mariánsky – rastlina, ktorej liečivé účinky sú známe už stovky rokov. Ak si preto myslíte, že na záhrade v trávniku vám vyrástla obyčajná burina, spomeňte na toto – bodliak je jednou z najzdravších voľne rastúcich rastlín vôbec. Keď zistíte, čo všetko dokáže, určite ho budete chcieť mať aj vo svojej lekárničke!

Rastlina zdravia, sily a dlhého života

Takto bol bodliak známy v ľudovom liečiteľstve. Vedelo sa napríklad, že ľuďom, ktorí trpia vnútornými bolesťami spôsobenými ochorením pečene, pomôže len tento silný liek. To však ani zďaleka nie je všetko, bodliak má mnoho ohromných účinkov na naše zdravie. Toto dokáže:

– znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi,

– pomáha pri ochoreniach žlčníka a dvanástornika,

zlepšuje priechodnosť ciev, čistí ich od usadenín

zlepšuje trávenie, stimuluje metabolizmus,

obvnovuje pečeňové bunky, detoxikuje a odstrańuje toxíny z tela,

dôležitý pre ženy – udržiava maternicu zdravú,

– bojuje proti kŕčovým žilám,

– silný bojovník proti infekčnej mononukleóze,

– pomáha pri probléme nízkeho tlaku a závratoch,

– v minulosti sa používal ako liek pri otrave hubami, alebo jedlom (dokáže rýchlo odbúrať toxíny z tela),

– preukázateľne odstraňuje následky chemoterapie, rovnako chráni telo aj pred negatívnymi účinkami liekov,

– je fantastický pri zmiernení migrény, na ktorú bežne dostupné tabletky nezaberajú,

– zmierňuje prejavy sezónnej alergie,

nemá žiadne vedľajšie účinky.

Čaj, ktorý regeneruje pečeň, čistí cievy, výborný na chudnutie a posilnenie celkového zdravia

Najúčinnejšie je, ak pestrec použijete čerstvý v podobe čerstvo nadrvených semien, ktoré neprišli do kontaktu s kovom. Prášok rýchlo oxiduje, čím sa účinná látka znehodnocuje. Pestrec možno skladovať v uzavretej nádobe s minimálnym prístupom vzduchu.

Aby ste sa dostali k liečivým semienkam, budete potrebovať rukavice. Bodliak totiž svoje plody pichľavo stráži. Semená zbierajte v júli, auguste až začiatkom septembra, keď sa ružový kvet zmení na biele páperie. Dlho neotáľajte, lebo vás predbehnú vtáky. Biele páperie opatrne vyberte. Na jeho konci sú semienka, ktoré očistite. Prázdne hlavičky pre istotu ešte vytraste. Semienka nechajte preschnúť na čistom papieri.

Vždy ho treba rozdrviť

Zo semienok si môžete pripraviť čaj, tinktúru alebo posypať nimi jedlo. Vždy sa však musia pomlieť, inak nemajú účinok. Účinok semienok je veľmi silný v čaji. Myslite na to, že odvar musí vrieť aspoň dve minúty. Ideálne osem až desať minút. Denne stačí vypiť šálku čaju z lyžičky rozdrvených semienok. Tinktúru si pripravíte vylúhovaním semien v šesťdesiatpercentnom liehu. V alkohole ich nechajte sedem dní a užívajte každé ráno tridsať kvapiek. Rozdrvené semená môžete primiešať aj do smoothie alebo nimi posypať šalát. Aby ste účinky pestreca využili naplno, mali by ste ho užívať aspoň dva mesiace.

Z bodliaka zberáme aj listy, ktoré sú zdravé a bez poškodení. Používame na prípravu čaju. 1 lyžičku zalejeme šálkou vriacej vody, necháme lúhovať a pijeme.

 

Dnes najobľúbenejšie