VEZMITE len tri listy a naučte sa tento starý trik: Kedysi to poznali v každom dome, účinok cítite okamžite!

Voňavý a aromatický vavrín/bobkový list je rastlina s tisícnásobným využitím.

Ako vo varení, tak aj v kozmetike, jeho používanie je osvedčené po stáročia: napríklad mydlo z Aleppa je známe ako liečivé prírodné mydlo na báze olivového oleja a vavrínu siahajúce až do roku 2500 pred n.l.

Ďalej bol vavrín považovaný starovekými Grékmi za posvätný, rastlinný symbol boha Apolóna, ale aj víťazstva, slávy, úspechu.

Vedeli ste, prečo by ste mali bobkový list/vavrín mať vždy doma?

A nielen ako korenie, ideálne je vavrín jednoduch „zapáliť“ a urobiť z neho akési imrpovizované kadidlo.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Jednoduchý postup, ale plný prínosov pre životné prostredie a pre telo. Poďme spoločne zistiť, ako spaľovať bobkový list a aké sú jeho výhody.

Upozornenie: Pred pálením bobkových listov urobte všetky opatrenia, ktoré sú k dispozícii, aby ste celú procedúru urobili bezpečne – vo vhodnej nádobe a tak, aby ste nepopálili. Horiaci vavrín uchovávajte mimo dosahu detí, zvierat a tiež vecí, ktoré by sa mohli vznietiť.

Tu uvedené účinky nepredstavujú liečenie pre žiadnych konkrétnych zdravotné ťažkosti: v takom prípade sa musíte spoliehať výlučne na lekársku pomoc.

Ako páliť vavrín

Horiaci vavrín nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje.

Musíte byť veľmi opatrní, aby ste to nepreháňali s množstvom a neinhalovali príliš veľa – je naozaj veľmi aromatický. Odporúčame maximálnu pozornosť a opatrnosť!

Jednoducho potrebujete kameninovú nádobu alebo kastról, niekoľko suchých bobkových listov, zapaľovač alebo zápalky.

Hneď akolisty zapália, dajte ich do nádoby a prechádzajte po miestnosti – z misky sa bude šíriť dym.

Majte na pamäti, že bobkové listy horia veľmi rýchlo, takže buďte rýchly.

Aby lsa isty nespálili tak rýchlo, že by nemohli dobre šíriť vôňu v miestnosti, môžete dať dohromady niekoľko suchých bobkových listov spojených povrázkom alebo bavlnenou niťou. Nepreháňajte to však s množstvom, pretože môžu byť až príliš intenzívne.

K tomuto druhu vavrínového zväzku, ak chcete, môžete pridať rozmarín, ktorý pridá sladkasté tóny a tiež zvyšuje účinky vavrínu.

Výhody

Znižuje úzkosť a stres

Pálenie vavrínu doma znižuje úzkosť a stres.

V skutočnosti vavrín pri pálení uvoľňuje linalool, účinnú látku, ktorá má relaxačné a upokojujúce účinky.

Znižuje duševnú únavu

Vraciate sa z týždňa intenzívnej práce? Neexistuje lepší spôsob, ako začať víkend ihaláciou vavrínu a šírením jeho vône doma.

Vavrín tiež obsahuje cineol a alemicine, dve látky, ktoré znižujú pocit vyčerpania, dodávajú mentálnu jasnosť a väčšiu ostražitosť.

Aby ste zvýšili jeho účinok, môžete v kúpeľni pred horúcim kúpeľom alebo sprchou rozšíriť trochu tejto arómy.

Pomôže vám lepšie dýchať

Upchatý nos a boľavé hrdlo kvôli prechladnutiu? Pomoc môže prísť s vavrínom.

Bobkový list môžete namiesto spálenia tiež jednu noc vylúhovať v pohári vody. Potom vložte tekutinu do difúzera, ktorý bude šíriť arómu pri zachovaní jej vlastností.

Parfumujte dom

Spaľovanie bobkových listov doma funguje lepšie ako drahý osviežovač vzduchu!

Vavrín má v skutočnosti mierne štipľavú, ale vždy príjemnú vôňu. Po spálení sa tento parfum šíri vzduchom, zakrýva ostatné pachy a je veľmi odolný.

Aj v tomto prípade musíte dym v miestnostiach dobre rozšíriť a vyhýbať sa intenzívnym plameňom, ktoré môžu namiesto toho zhoršiť zápach horenia.

Proti komárom a muchám

Vôňa vavrínu je postrachom pre komáre, muchy a ďalší lietajúci a lezúci hmyz. Práve bobkový list je vynikajúci aj proti moliam, ktoré napádajú potraviny v kuchyni.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: Pixabay