Bobkový list nepridávajte len do pokrmov: Využite jeho liečivú silu na upevnenie svojho zdravia!

Bobkový list alebo vavrín patrí medzi tie druhy korenia, ktoré sa nachádzajú snáď v každej domácnosti. Je obľúbenou ingredienciou do mnohých jedál a nevieme si bez neho predstaviť prípravu napríklad obľúbenej domácej kvasenej kapusty.

Mnohí z nás však netušia, na čo všetko sa bobkový list dá použiť a aké obrovské zdravotné benefity má pre naše zdravie.

Vďaka tomuto videu z youtube si povieme o niektorých z nich…

Bobkový list je zázrak z prírody, ktorý vám dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Blahodarne pôsobí na telo, aj na pokožku.

Antibakteriálny prostriedok

Bobkový list zabíja nepotrebné mikroorganizmy, huby a baktérie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Proti depresii

Ak máte zlú náladu alebo vás prepadla depresia, vložte bobkový list do bezpečnej nádoby a zapáľte ho.

Dym z bobkového listu pôsobí relaxačne a navodí pocit pokoja. Stačí použiť 5 – 6 listov. 

Prevencia pred vážnymi chorobami

Bobkový list čistí organizmus od toxínov a pomáha ako prevencia proti niektorým závažným ochoreniam, ako je cukrovka, ochorenia pečene, či pľúc.

Vavrín, alebo bobkový list pomáha znižovať cholesterol, hladinu triglycerolu a glukózy v krvi. Bobkový list tiež pomáha spracovávať inzulín.

Na kašeľ a prechladnutie

Je tiež dobrý pri prechladnutí, chrípke, či iných vírusových chorobách. Pomáha proti kašľu a pri ochoreniach priedušiek.

3 bobkové listy zalejte 1 šálkou vody a nechajte lúhovať približne 10 minút. Potom do tekutiny namočte handričku a spravte si z nej obklad na hrudník. Veľmi účinný je aj čaj z bobkového listu.

Hrsť bobkových listov dajte do 200 ml vody a varte, kým sa väčšina vody 3/4 vody neodparí. Potom tekutinu preceďte a vypite.

Čaj je vynikajúci na znižovanie horúčky, zmiernenie príznakov chrípky a prechladnutia a urýchľuje liečbu.

Veľmi účinný je je aj domáci sirup proti kašľu z bobkového listu.

Na jeho prípravu potrebujete 500 g cukru, 250 g citrónovej šťavy a 15 lístkov bobkového listu.

Všetky ingrediencie zmiešajte a varte približne 1 hodinu. Po dovarení lístky vyberte a sirup skladujeme v uzatvárateľných nádobách v chlade. Užívajte 1 lyžicu sirupu 1 x za deň.

Tlmí bolesť

Dokonale zmierňuje a upokojuje bolesť hlavy, zubov, aj migrény. Stačí ak požujete jeden bobkový list a prehltnete.

Stimuluje imunitný systém

Zbaví telo baktérií, plesní a mikróbov, čím obnoví funkciu imunitného systému a ozdravuje.

Bobkový list môžete jesť pred jedlom, aj po jedle a mali by ste každý deň zjesť aspoň jeden.

Odstraňuje z tela prebytočnú soľ

Na očistu tela od prebytočnej soli pomôže domáce kúra z bobkového listu.

Pripravte si 300 ml vody a vložte do nej 5 g bobkového listu. Preložte na plameň a varte približne 10 minút. Odvar nechajte vychladnúť a pite v priebehu celého dňa po menších dúškoch približne do 8 hodiny večer.

Maximálne kúru aplikujte v priebehu 3 dní. Táto kúra pomáha aj s usadzovaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch.

Proti páleniu záhy a pre lepšie trávenie

Bobkový list dokáže rýchlo a účinne pomáhať proti páleniu záhy. Tiež je silnou prírodnou prevenciou proti nadúvaniu a plynatosti.

Pre dobrý spánok

Lístky vavrínu vložené pod vankúš vám zabezpečia pokojný spánok a pomôž vám rýchlejšie zaspať. Jeho aróma pôsobí upokojujúco, odplavuje stres a napätie.

Ľudia trpiaci nespavosťou z dôvodu stresu naň nedajú dopustiť.

Proti moliam

Niekoľko lístkov vavrínu v skrini vám pomôžu ochrániť vaše šatstvo v skriniach pred inváziou molí. Pôsobia rovnako účinne ako levanduľa.

Pomáha pri reume

V mažiari rozdrvte niekoľko lístkov bobkového listu a zalejte ich olivovým olejom. Premiešajte a zmes naneste na miesta postihnuté reumou. Obklad môžete používať viackrát za deň.

Pre zdravú a krásnu pokožku

Bobkové lístky rozdrvte v mažiari a zmiešajte s vodou. Potom preložte na plameň, prevarte a sceďte. Zmes naneste na tvár pomocou vatového tampónu a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom umyte vodou.

Prvá pomoc po uštipnú hmyzom

Odvary a obklady z bobkového listu sú skvelou pomocou pri liečbe nepríjemných uštipnutí hmyzom, ale aj opuchov, poranení či iných podráždení pokožky. Vyrobte si domácu kúru na bolestivé miesta, ktorú budete mať vždy poruke.

Potrebujete na ňu 50 g bobkového listu, ktoré zalejete 200 ml liehu, necháte lúhovať 1 deň a potom pridáte 400 ml olivového oleja. Túto zmes je potrebné vo vodnom kúpeli zahrievať až 5 hodín.

Zmes následne sceďte, nechajte vychladnúť a skladujte v uzatvárateľných fľaštičkách. Zmes používajte na potieranie opuchnutých, bolestivých a podráždených miest. Tento lektvar pomáha uľaviť aj o reumatických bolestí.

Pre krásne vlasy

Varte 10 bobkových listov v 1 litri vody asi 10 minút a po vychladnutí použite na záverečné opláchnutie vlasov po umytí. Eliminuje lupiny a baktérie vo vlasových folikuloch.

Upozornenie: Tehotné ženy by nemali konzumovať bobkový list. Tiež nekonzumujte bobkový list dlhodobo. Tiež nekonzumujte bobkový list pokiaľ trpíte poruchou zrážanlivosti krvi.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay