Bič na komáre, muchy aj ďalšiu háveď: Spravte pred odchodom von túto jednoduchú vec a máte pokoj celú sezónu!

Otravné muchy a komáre sa pomaly ale isto prebúdzajú k životu. Poradíme vám, ako si užiť pobyt vonku bez toho, aby vám znepríjemňovali život. Je to prekvapivo jednoduché a veľmi účinné!

Stará finta, ktorá funguje aj dnes. Ja si tento repelent vyrábam každý rok a mne sa osvedčil a rovnako aj celej rodine. Použite pokojne aj najlacnejší mätový šampón. Jeho vôňa v kombinácií s octom je pre komáre veľmi nepríjemná. :-)

Potrebujeme:

Rastlinný olej

Ocot (9%)

Mätový šampón na vlasy

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Všetky prísady v rovnakom pomere zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Získame bielu emulziu, ktorá nám vydrží celú sezónu.

Ako používať? Jednoducho nastriekajte veľmi malé množstvo na odhalené časti na tele. Teraz môžete zabudnúť na otravné bzučanie okolo uší a bolestivé štípance. Muchám a komárom už nebudete chutiť, práve naopak, už z diaľky sa vám vyhnú. :-)

Bezodný repelent mojej babky (Lenka Ž.)

Tento repelent používam každý rok, dávam ho aj deťom na zápästia a okolo členkov, keď idú von. Mám ho overený a je výborný aj na ošetrenie drobných škrabancov, upokojuje a perfektný je aj na bolesť zubov. Za 1 euro máte pokoj na celú sezónu.

Potrebujeme:

30-40 ks klinčekov

Kôru z jedného citrónu

200 ml alpy alebo alkohol aspon 40%

Postup:

Do alpy nasypeme klinčeky a kôru. Necháme lúhovať aspoň 2 týždne, kým tekutina neznedne a potom používame ako klasický repelent. Ja používam normálne na odhalené časti tela. Komáre a muchy sa držia ďalej a máte pokoj vždy, keď idete von. Skladujeme v chladničke. Podľa potreby dolievame prípadne pridávame klinčeky. Repelent vydrží dlho a lieči aj drobné poranenia kože a ak vás bolí zub, dokáže to rýchlo pomôcť s bolesťou.

Domáci voňavý odpudzovač komárov

1 (1)

Potrebujeme:

4 poháre na zaváranie

40 kvapiek esenciálneho oleja (použite cédrový, levanduľový, citrónový, mätový alebo eukalyptový)

2 citróny alebo limetky nakrájané na plátky

8 vetvičiek rozmarínu – alebo mäty

Vodu

Plávajúce sviečky

Postup:

Do každej nádoby vložíme dve vetvičky mäty alebo rozmarínu.

Potom do každej nádoby nalejeme vodu do 3/4.

Pridáme olej – do každej nádoby 10 kvapiek.

Potom do pohárov pridáme plátky ovocia. Nakoniec položte na vrch sviečku a zapáľte.

Nádoby rozmiestnite na miesta, ktoré chcete pred inváziou hmyzu ochrániť.

Kvapalinu meňte každých 5 dní.

Zapáľte listy šalvie – funguje to vnútri aj vonku

Málokto vie o tom, že účinné v boji proti komárom a muchám sú šalviové listy. Ak sa vám teda rozrástla v záhrade, máte šťastie, toto je perfektný tip, ako ju využiť.  Stačí len dať pár listov do nehorľavej nádoby a zapáliť ich. Následne sa uvoľní uvoľní dym, ktorý komáre aj muchy odpudí. Funguje to aj keď grilujete a chcete od komárov pokoj. Stačí, ak do rozpáleného uhlia hodíte aj pár listov šalvie. Mimochodom vydymovanie šalviou veľmi dobre poznali už naše babičky – okrem toho, že sa mu pripisovali magické vlastnosti, v skutočnosti išlo o veľmi praktickú metódu, ako sa zbaviť lietajúcich potvoriek. Nezabudnite však na maximálnu opatrnosť. Maximálne do hodiny by ste mali pokoj aj s dobre ukrytými komármi a muchami, ktoré sa tešili na noc vo vašej spálni. Na vydymovanie sa používali hlavne sušené listy. Mimochodom, kedysi sa táto metóda používala aj ako aromaterapia. 

Na muchy je toto perfektné!

Na veľké muchy, mäsiarky, aj drobné mušky je výborný vratič obyčajný – určite ste ho videli, ide o burinu, ktorá rastie v priekopách a na lúkách aj v záhradách. Ja mám odskúšané, že na jednu miestnosť stačia asi 2-3 kvetinky. Vratič má zvláštnu vôňu, ak vám je nepríjemná, dajte kytičku len na parapetu, alebo zvonku na okno. Muchy vôňu vratiča nenávidia a zmiznú od nej čo najďalej. Vratič takto používam aj sušený, dám do plátenného vrecka a zavesím do okna. Dúfam, že vám to pomôže.

Domáce pasce hmyzu

Na rozdiel od tých ponúkaných v obchodoch sú tieto pasce ekologické, nestoja skoro nič a sú veľmi a účinné.

Pasca vyrobená z jablčného octu

Budete potrebovať:

– jablčný ocot alebo balsamický ocot.
– Prostriedok na umývanie riadu.
– Sklenenú misu.
– Špáradlo.

Do misky nalejte 2 až 3 cm od okraju ocot. Potom pridajte niekoľko kvapiek tekutého umývacieho prostriedku a premiešajte, aby sa rozpustil. Umiestnite misku do spálne a konečne sa vyspíte bez štípancov a bzučania. Hmyz v noci pritiahne octová aróma, ale z pasce sa už nedostanú. Hmyz sa dotkne hladiny a utopí.

Prípadne si môžete naliať do viacerých malých misiek zmes octu, citróna a levandule. Misky porozkladajte po byte a komáre nebudú mať šancu.