Bezkonkurenčný likérový špic: Famózny zákusok s videonávodom!

Desiatky rokov patrí medzi obľúbené zákusky a teraz máme pre vás podrobný videonávod, podľa ktorého si tieto výborné likérové špice hravo pripravíte aj doma. Uvidíte, že zo slávnostného stola zmiznú ako prvé. Ale pozor, kvôli vysokému obsahu likéru je táto pochúťka určená len dospelým maškrtníkom ;) Deťom môžete spraviť modifikovanú verziu s pudingom.

Potrebujeme:

100 g mandlí

40 g vlašských orechov

2 bielky

120 g medu

20 g masla

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

60 g polohrubej múky

okrúhlu zdobiacu špičku

cukrárske vrecúško

formičku na likérovú špičku a plniaci sáčok (veľkosť špičky 20 – 28 mm)

Na čokoládový krém:

4 žĺtky

300 ml 33% smotany na šľahanie

200 g čokolády

120 g práškového cukru

30 g polohrubej múky

50 g masla

Na čokoládovú polevu:

200 g čokolády

50 g kokosového oleja na varenie (môžete použiť stužený tuk)

Na likérovú náplň:

200 ml vaječného likéru

100 ml mlieka

30 g pudingu za studena Creme Ole

Postup:

Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a do neho za stáleho miešania prilejeme med. Keď je med dobre zašľahaný, primiešame mandle, orechy, múku a rozpustené (ale pozor, nie horúce) maslo. Hotové cesto si preložíme do zdobiaceho vrecúška a na plech s papierom na pečenie tvarujeme piškóty s priemerom 3-4 cm. Vložíme ich do rúry predhriatej na 160 stupňov a pečieme asi 5-8 minút. Ak sa vám piškóty nechce piecť, môžete použiť kupované.

Krém si pripravíme nasledovne. Nachystáme si vodný kúpeľ. Do misky si nalejeme smotanu, pridáme žĺtky, práškový cukor, múku a dôkladne premiešame. Keď je zmes rozmiešaná, pridáme čokoládu a rozpustíme ju. Uvaríme hustý krém. Od chvíle keď prisypete čokoládu to trvá asi 5-7 minút. Za občasného miešania necháme vychladnúť. Keď má krém izbovú teplotu, zašľaháme do nej po častiach zmäknuté maslo. Krém preložíme do zdobiaceho sáčku a dáme do chladničky, aby stuhol.

 

Upečené piškóty si nedávajte dolu z papiera na pečenie. Lepšie sa na ne budú striekať špičky takto. Rozstrihajte si ich však na niekoľko kusov, aby sa s nimi ľahšie manipulovalo.

Polevu si necháme trochu vychladnúť a potom ňou potrieme jednotlivé piškóty. Natierajú sa preto, aby sa do nich neskôr nevsiakla likérová náplň. Keď máme piškóty pripravené, môžeme vybrať z chladničky krém a začať tvoriť špičky. Konzistenciu krému musíme vystihnúť tak, aby išiel vytlačiť zo sáčku a zároveň aby sa nerúcal. Ak by vám náhodou nešiel vytlačiť, nechajte ho chvíľu pri izbovej teplote. Ak sa vám naopak krém rúca, dajte ho ešte naspäť do chladničky. Špičky je dobré tvoriť naraz niekoľko kusov a hneď ich dávať stuhnúť do mrazničky. Na telo špicov spotrebujeme asi 3/4 krému. A zvyšný krém si necháme na uzavretie.

Teraz si pripravíme likérovú náplň. Likér zmiešame v nádobe s mliekom a za stáleho mixovania prisypeme puding. Mixujeme ešte 2-3 minúty, kým krém nezhustne. Akú silnú likérovú náplň si urobíte záleží len na vás. Na aplikáciu likéru je najlepšie použiť aplikátor z detského sirupu. Do každého špicu sa vojde asi 12 ml náplne. Špičky uzatvorte zvyšným krémom a dajte opäť vychladnúť do mrazničky. Stuhnuté špice namáčajte do čokoládovej polevy, ktorá nesmie byť horúca. Nechajte odkvapkať a znovu vychlaďte.

Hotovo!

Celý videonávod aj s radami na záver