Výživa pre vaše izbové rastliny: Pripravte si toto silné prírodné hnojivo, prebudí bohaté kvitnutie!

Pred niekoľkými týždňami mi moja kamarátka – majiteľka kvetinárstva poradila skvelú domácu výživu pre izbové rastliny.

Obzvášť teraz ho môžete skvele využiť aj vy.

 

 

Táto výživa nič nestojí a doslova a do písmena po nej ožijú aj tie izbovky, s ktorými ste to možno už chceli vzdať.

Ja som začala zalievať začiatkom roka, stačili dve dávky a rozkvitla orchidea, lopatkovec a oneskorene aj vianočný kaktus.

Odporúčam si pozrieť návod na výrobu hnojiva na youtube.!

 

 

Banány patria k najobľúbenejšiemu ovociu na svete a preto v domácnosti o ne rozhodne nie je núdza.

Možno ste však netušili, že aj šupka z tohto chutného ovocia môže byť mimoriadne užitočná.

Väčšina izbových rastlín totiž miluje hnojivo, ktoré si z nej veľmi ľahko pripravíte tak, ako je odporúčané aj v tomto videu na youtube.

 

 

Vďaka vysokému obsahu draslíka, horčíka a ďalších minerálov sú banánové šupky ideálnym kandidátom na kvalitné hnojivo pre vaše izbové rastliny.

Použiť ich môžete hneď dvojakým spôsobom.

 

 

Môžete ich nechať úplne vysušiť, rozdrviť a zahrabať do hliny blízko koreňom.

Ďalší spôsob je, že čerstvú šupku od banánu zalejete jedným litrov vody a necháte 24 hodín vylúhovať.

 

 

Potom takto pripravenou tekutinou jednoducho kvety zalejete.

Vianočnému kaktusu som dala len po lyžičkách.

Rastlinky čoskoro pookrejú a dokonca môžu začať skôr kvitnúť.

 

 

Toto hnojivo môžete použiť na lopatkovec, vianočný kaktus, orchideu, aj na ďalšie a výborné je aj na muškáty.

Tie však v zime nehnojte a počkajte si až do jari. 

TIP:

Ak chcete vaše izbové rastliny zbaviť prachu a usadených nečistôt a listom dodať lesk, preleštite ich vnútornou stranou banánovej šupky.

Zvlášť užitočný je tento tip u rastlín s takzvanými „voskovými“ listami, ako sú napríklad fikus či voskovka.

Ďalšie využitie banánových šupiek v domácnosti

Vybieli zuby

Banánová šupka je skvelým pomocníkom pri bielení zubov. Odstráni škvrny od kávy, vína či nikotínu a zubom dodá zdravý lesk. Ako na to? Vnútornou stranou šupky si dva týždne potierajte zuby vždy po dobu aspoň dvoch minút. Vďaka tomuto jednoduchému triku vybielite vaše zuby prirodzeným spôsobom bez nutnosti použitia agresívnych chemických prostriedkov. Navyše draslík, horčík, bróm a ďalšie minerály, ktoré šupka obsahuje, posilňujú zubnú sklovinu.

Zmäkčí mäso

Ak chcete, aby bol slávnostný nedeľný obed skutočne delikátny, použite tento jednoduchý trik. Pod mäso, ktoré budete piecť, uložte na dno pekáča šupky zo zrelého banánu. Šupka zabráni vysušeniu mäsa, zjemní ho a mäso tak bude ešte lahodnejšie.

Vyleští topánky

Nemáte práve po ruke krém alebo leštidlo na topánky? Nezúfajte! Vnútornú vrstvu banánovej šupky môžete použiť namiesto krému na topánky. Stačí, keď ňou potriete svoju koženú obuv a nakoniec ju vyleštíte handričkou. Topánky budú opäť čisté a krásne lesklé.

Vyleští a rozžiari striebro

Ovocné kyseliny obsiahnuté v banánovej šupke sú ideálnym prostriedkom pre vyleštenie vašich zašlých strieborných šperkov. Aby ste obnovili ich prirodzený lesk, jednoducho ich potierajte kúskom šupky a potom ich len do čista doleštite handričkou. Šupku môžete tiež rozmixovať na hladkú kašu, pridať trochu vody, aby ste získali hustú konzistenciu a pomocou handričky s ňou jednoducho vyleštiť striebro.

Zbaví vás bradavíc

Vyskúšali ste už všetky prostriedky proti nepríjemným bradaviciam a stále nič nezaberá? Dajte šancu banánovej šupke! Každý večer pred spaním prekryte bradavicu kúskom šupky, prelepte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc. Toto opakujte celý týždeň a váš problém bude minulosťou.

Odstráni vošky

Vošky nenávidia vôňu rozkladajúcich sa banánov. Ak sa ich teda chcete zbaviť, skúste do pôdy k napadnutým rastlinám zakopať banánovej šupky. Tie sú navyše bohaté na vápnik, horčík a ďalšie stopové prvky, ktoré prospievajú výžive rastlín.

Upokojí podráždenú pokožku

Vnútorná strana banánovej šupky je ideálnym prostriedkom proti svrbeniu, či už je spôsobené uhryznutím hmyzu, bodnutím alebo iným kožným podráždením. Postihnuté miesto stačí potrieť vnútornou stranou šupky. Známe sú tiež pozitívne účinky banánovej šupky v boji proti akné, hemoroidom aj ďalším kožným chorobám.

Omladí pleť

Raz za niekoľko dní si premasírujte tvár kúskom banánovej šupky. Ovocné kyseliny, ktoré šupka obsahuje, pomôžu z pokožky odstrániť odumreté kožné bunky. Minerály, vitamíny a antioxidanty vašu pokožku oživia a vy tak získate hladšiu, zdravšiu a rozžiarenejšiu pleť.

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie