Banán vám môže v lete zachrániť život: Toto je dôvod, prečo si ho dať každý deň!

Banány sú nie len veľmi obľúbeným, ale aj neuveriteľne prospešným ovocím. V lete však dokážu omnoho viac, ako len zasýtiť!

Banány sú nie len veľmi obľúbeným, ale aj neuveriteľne prospešným ovocím. Ich najvýznamnejšie účinky však najviac oceníte v lete!

Leto je najrizikovejším obdobím pre naše zdravie. Kolapsy z horúceho počasia sú takmer na dennom poriadku a čoraz častejšie sa týkajú aj mladších vekových kategórií. Samozrejme, najdôležitejším faktorom, ako takýmto problémom predísť, je prijímať dostatok tekutín. Ani dodržiavanie pitného režimu však nemusí pomôcť. Vedci prišli na jednoduchý spôsob, ako predísť koplapsom z tepla účinne a skutočne jednoducho – postačí obyčajný banán!

Prečo práve banán?

V letnom období sa často stáva, že vplyvom nadmerného potenia sa z tela vyplavujú dôležité látky, ktoré pomáhajú kardiovaskulárnemu a termoregulačnému systému zvládať extrémne problémy. Ich strata môže viesť k celému spektru prejavov – od pocitov nevoľnosti, cez prehriate organizmu až po náhle zlyhanie srdca, ktoré hrozí najmä jednotlivcom so srdcovými problémami.

Banán dokáže v lete s uvedenými ťažkosťami pomôcť. Za prospešné účinky tohoto ovocia môže predovšetkým fakt, že konzumácia banánu znižuje pocity tepla a pomáha organizmu jednoduchšie zvládať vysokú teplotu. Draslík, ktorý toto ovocie obsahuje najviac spomedzi iných ovocí, znižuje krvný tlak, chráni srdce a stabilizuje tepovú frekvenciu, ktorá môže byť vplyvom teploty extrémne zvýšená.

bananas-on-a-wooden-table

Okrem draslíka sú však pre zvládnutie letných horúčav dôležité aj ďalšie látky, ktoré banán obsahuje – predovšetkým horčík, vitamíny skupiny B a dôležité aminokyseliny. Práve pre obsah týchto látok, ochladzujúci efekt a ochranu kardiovaskulárneho systému, je banán považovaný za najprospešnejšie letné ovocie. Konzumujte ho pravidelne počas letných mesiacov. Práve teraz je pre vaše telo užitočnejší, ako kedykoľvek predtým.

...

Podľa štúdie uverejnenej na portály Huffington Post dokáže pravidelná konuzmácia banánu znížiť riziko srdcového kolapsu u osôb trpiacich dlhodobými ochoreniami kardiovaskulárneho systému a rovnako aj u celkom zdravých jedincov vplyvom extrémnej záťaže.

Aj šupku v lete využijete

Šupky z banánov nevyhadzujte: Takto ich využijete pri príprave mäsa!

Nielen samotné ovocie, ale jeho šupka je v lete veľmi prospešná. Banánová šupka obsahuje prírodné oleje a enzýmy, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky bolestivého spálenia od slnka, podráždenia pokožky či uštipnutia hmyzom. Tiež urýchľuje hojenie rán, škrabancov a iných poškodení kože. Banánová šupka sa tiež odporúča ako prírodná liečba bradavíc. Šupku si prikladajte ne tieto miesta mäkkou časťou.

zdroj: womensbest