plny-hrniec_transparent_negativ.png

Babkine šišky – za celých 60 rokov som lepšie šišky nejedla: Aj na druhý deň sú krásne mäkučké, ako čerstvé!

Výborné šišky, žiadne špeciálne prísady – je to starý, odskúšaný recept. Chutia presne ako od našej starkej. Receptík je od Janky.

Potrebujeme:

cca 1/2 kg múka hladká (niekedy je treba pridať, aby sme vymiešali vláčne cesto)

3 dcl mlieko

50 g práškový cukor

2 ks vajcia celé

2 ks žltky

1 kocka droždia

4 polievkové lyžice olej

3 polievkové lyžice rum (nemusí byť) soľ

Postup:

Z droždia, tretiny vlažného mlieka, lyžičky cukru a 2  lyžíc. múky si pripravíme kvások. Prelejeme do väčšej misy, pridáme zvyšné mlieko, vajcia, žĺtky, cukor a metličkou dobre vyšľaháme. Potom pridáme rum, olej, zase pomiešame a po troške prisýpame preosiatu múku, do ktorej sme pridali štipku soli. Cesto necháme prikryté utierkou na teplom mieste kysnúť (cca 30 minút). Potom vyklopíme na pomúčenú dosku.

Rozvaľkáme na plát hrubý cca 2 cm a vykrajujeme z neho vopred pomúčeným pohárikom kolieska s priemerom 4-6 cm, kto má aké veľké rád. Ja som ešte do stredu každej šišky spravila jamku, do ktorej po upečení si každý podľa chuti môže dať džem, šľahačku alebo rozpustenú čokoládu. Tieto necháme ešte asi 15 minút odpočívať pri izbovej teplote.

Na vysokej panvici rozpálime olej, ktorým nešetríme, šišky musia plávať v oleji a z oboch strán ich vypražíme tak,že ich kladieme do oleja vrchnou stranou, nie tou ktorá bola na doske (vďaka tomuto a rumu v ceste šišky nenasiaknú toľko oleja). Odkladáme ich na obrúsok, aby prebytočný tuk odkvapkal. Ešte teplé pocukríme práškovým cukrom. Počet porcií závisí od veľkosti aké vykrajujeme. Mne vyšlo z tejto dávky 50 koliesok s priemerom 5cm. Bála som sa, že sa ani všetky nezjedia, ale spapali sa naozaj rýchlo. :)
U nás je veľmi obľúbená ,,pena,, z bielkov, čo ostanú, keďže žĺtka dáme do cesta, si vyšľaháme tuhý sneh a pridáme do neho džem a ešte trošku vyšľaháme. Veľká pochúťka :)

Najlepšie recepty na dnes