plny-hrniec_transparent_negativ.png

Babičkina zázračná polievka, ktorá vám po sviatkoch naštartuje trávenie: Starodávny recept, ktorý sa oplatí mať vždy poruke!

Starodávna drožďová polievka je recept, ktorý doma varíme už dlhé roky. vždy, keď bol problém s trávením, alebo ako babička hovorila „bol lenivý žalúdok“, robila sa táto polievka. Blahodárne vplýva na trávenie, metabolimus a je aj veľmi sýta, takže druhé už nepotrbujete.

Potrebujeme:

Na polievku:

Trošku oleja

1 cibuľu

1 petrtržlen (koreň)

1/2 koreňa zeleru

Soľ a korenie podľa chuti

1 mrkvu

10 cm póru

42 g droždia

1 vajce

1 liter vývaru (ak nemáme môžeme použiť vodu a bujón)

Pertžlenovú vňať na ozdobu – prípadne jarnú cibuľku

Halušky:

42 g droždia

1 cibuľku

3 lyžice mlieka

1 vajce

Hrsť strúhanky alebo pomleté ovsené vločky

1 strúčik cesnaku

1,5 lyžičky majoránky

Petržlenovú vňať

Postup:

Pripravíme si hrniec, do ktorého dáme trošku oleja a preložíme na plameň. Na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibluľku a keď je zlatistá, pridáme nakrájanú koreňovú zeleninu, pór a krátko orestujeme. Rozdrobíme si droždie a pridáme k zelenine. Spolu smažíme do ružova a následne do zmesi rozbijeme vajcia. Keď sa nám začnú robiť hrudky, zalejeme vývarom. Osolíme, okoreníme  a varíme cca 10 minút.

Na knedlíčky si nadrobno nakrájanú cibuľu opražíme  dzlatista (dá sa aj nasucho, ale radšej pridajte kvapku oleja), pridáme  prelisovaný cesnak a necháme ho rozvoňať. Následne pridáme aj rozdrobené droždie a vymiešame na kašičku. Potom pridáme mlieko a necháme vychladnúť. Nakoniec pridáme aj zvyšok prísad a vypracujeme tak, aby bola hmota vláčna. Strúhanku, alebo ovsenné vločky do zmesi pridávame podľa potreby. V dlaniach tvarujeme knedličky a zavaríme priamo v polievke alebo vo vode. Varíme cca 10 minút, kým nevyplávajú nad hladinu. Varíme priamo v polievke.

Najlepšie recepty na dnes