Starkej tajná zbraň proti škodcom: Keby som vedel, že to zaberá tak perfektne, skúsil by som to oveľa skôr!

Moja starká je naozaj perfektná žena. Hoci má už dávno po sedemdesiatke, je stále veľmi čiperná a rada nám so všetkým poradí.

Moja starká je naozaj perfektná žena. Hoci má už dávno po sedemdesiatke, je stále veľmi čiperná a rada nám so všetkým poradí. Viem, že čo povie, to skutočne treba vyskúšať, má ohromné skúsenosti a kedže ovdovela v pomerne mladom veku, bola nútená postarať sa sama o celú rodinu. Minule sme u nej sedeli na kávičke a rozprávali sme jej o probléme s hrabošmi a ďalšími škodcami, ktorí nám hlavne v noci lozia do záhrady a bez dovolenia si pochutnávajú na našej zelenine. Mám vyvýšené záhony a naozaj som si myslel, že to ako prevencia stačí, ale vôbec. Tie potvorky sú z roka na rok šikovnejšie.

Tajná zbraň proti hrabošom, myšiam a mnohým ďalším škodcom!

Babka nemala možnosť zabehnúť do obchodu po pesticídy a jednoducho ich nasypať okolo záhonu, tak si musela poradiť len so sedliackym rozumom. Jediné, čo mala k dispozícii a o čom dobre vedela, že funguje, bol amoniak. Nedávala ho však do pôdy, ale jednoducho vzala kúsok savej látky a uviazala na kolíky okolo políčka. Vôňa silne odpudzuje hlavne hlodavcov a pôsobí aj proti králikom, zveri a ďalším nezvaným návštevníkom (aj chrobákom). Navyše, zvieratám to neublíži, len ich to upozorní, že na tomto mieste nie sú vítané. Ja dávam kúsok látky na rohy vyvýšených záhonov.

Ochranný postrek proti húseniciam a škodcom (funguje hlavne na kapustovitú zeleninu)

Potrebujeme:

25 ml tinktúry z valeriány (kúpite na nete, alebo si môžete jednoducho vyrobiť aj doma)

3 l vody

1 lyžicu tekutého mydla

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Všetko zmiešame a nastriekame na kapustu a so škodcami je pokoj.

Tinktúru si môžete vyrobiť aj sami. Ja používam sušené rastliny, ktoré zalejem alkoholom a nechám poriadne vylúhovať. Potom prelejem do fľaštičiek s tmavým sklom a skladujem na chladnejšom mieste.

Počul som aj o výluhoch z mačacieho koreňa (tak sa valeriána zvykne ľudovo nazývať). Používajú sa podobne ako klasické výluhy z púpavy alebo žihľavy. Mne sa osvedčil recept s tinktúrov, ktorý mi tiež neporadil nikto iný ako starká.

Juraj Petrík