Najsilnejšie prírodné antibiotikum máte v lete rovno pod nosom: Len zaliať pár kvietkov, to je všetko – poklad do každej rodiny!

162

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) sa ľudovo nazýva tiež žerucha a pestuje sa u nás už vyše 400 rokov. Okrem krásne červených kvetov sa však pýši najmä silnými liečivými účinkami a funguje ako prírodné antibiotikum. Dokáže bojovať proti zápalom močových ciest, zápalom v ústnej dutine a čiastočne aj dýchacím ťažkostiam. Všeobecne posilňuje imunitu a pomáha telu sa brániť pred nepriaznivými vplyvmi okolia.

Foto: pixabay

Kapucínka pôsobí na: stafylokoky a streptokoky, zápaly močových ciest a močového mechúra, na zápaly dýchacích ciest, na zvýšenie imunity, prírodné antibiotikum. Pri používaní vo forme kloktadla – s alpu alebo alkoholom, ide o jeden z nasilnejších liekov pri angíne a zápaloch v ústnej dutine.

Účinky:

  • Pomáha pri zápaloch – horných dýchacích ciest, mandlí, močových ciest (spôsobených hlavne zápalovými bunkami a iných baktérií)
  • Posilňuje organizmus pri a po prekonaní choroby (oslabenia organizmu)
  • Pomáha pri problémoch s prekrvením organizmu
  • Upravuje nepravidelnú menštruáciu
  • Znižovanie vypadávania vlasov a pomáha proti lupinám
  • Zlepšenie pevnosti vlasov a nechtov
  • Na zápaly v ústnej dutine je výborná na vyplachovanie

Vyrobte si liečivé kvapky

Foto: tjn

Potrebujeme:

– jeden diel kapucínky (stonky, listy, kvety)

– štyri diely kvalitnej vodky (ak používate na vyplachovanie úst a na vonkajšie použitie, môžete použiť Alpu)

– tmavú fľašu

Postup:

Kapucínku zalejte alkoholom, pretrepte a v tmavej fľaši nechajte tri týždne macerovať. Občas zmes znovu pretrepte. Potom roztok preceďte a uchovávajte na tmavom mieste. Užívajte podľa potreby. V období, kedy potrebujete posilniť imunitu, si dávajte trikrát denne 20 kvapiek po dobu aspoň jedného mesiaca.

Tip: Listy kapucínka môžete aj rozmixovať s vodou v pomere 1: 4, scediť a užívať denne jednu lyžicu tejto čerstvej šťavy. Šťava však nemá dlhú trvanlivosť, radšej si denne či každý druhý deň pripravujte čerstvú, aby nestratila svoje účinky. Použiť ju môžete aj ako vlasovú vodu – podporuje rast vlasov a pôsobí blahodárne na vlasovú pokožku.

Titulná foto: koláž tjn/pinterest

Témy:


Pridajte svoj komentár