Aký drevný materiál je najlepší na vytápanie domu počas zimy?

Vytápanie domov a bytov je otázka, ktorá sa naskytá rok čo rok. Rieši sa aj z pohľadu finančného aj z ekologického. Medzi najdrahšie spôsoby vykurovania patrí elektrické a plynové kúrenie. Mnohé domácnosti okrem elektrického a plynového kúrenia, využívajú aj iné alternatívne spôsoby. Brikety a pelety nielen znížia vaše náklady, ale sú šetrné aj k životnému prostrediu. Vyrábajú sa z pilín rôznych drevín bez použitia akýchkoľvek chemických prísad.

Drevo sa delí na tvrdé a mäkké. Obe vykazujú rozličné vlastnosti.

Mäkké drevo

Ľahko sa zapaľuje a dosahuje pri horení vysokú teplotu. Medzi najznámejšie patrí smrekové drevo, ktoré sa však neodporúča používať na vykurovanie. Kvôli živici, ktorú smrek obsahuje, často dochádza k vystreľovaniu. Z toho dôvodu by ste drevo nemali používať v iných ako uzavretých kachliach. Na otvorené ohniská sa hodí brezové drevo, ktoré nevystreľuje, rýchlo vysychá a vytvára pekné a pravidelné plamene.

Tvrdé drevo

Na vytápanie by ste jednoznačne mali voliť tvrdé drevo. Pri jeho spaľovaní sa tvorí veľké množstvo uhlíkov, vďaka ktorým sa teplo v dome udržiava po dlhú dobu. Nevýhodou je, že tvorí viac popola. Medzi najobľúbenejšie patrí bukové a dubové drevo. Bukové drevo je ideálne pre všetky druhy kachlí. Teplo, ktoré sa tvorí pri spaľovaní buku, je rovnomerné a dlhotrvácne. Pravdou ale je, že vyžaduje dlhšie skladovanie, pretože vysychá pomalšie. Dubové drevo sa vyznačuje najdlhšou dobou horenia. Používať by ste mali len dokonalé suché drevo. Spaľujte ho len v uzatvorených kachliach, aby ste tak zabránili šíreniu nepríjemného zápachu, ktoré môže drevo vylučovať.

Vyskúšajte brikety

Do popredia sa dostávajú brikety, ktoré sú čoraz viac obľúbené. Brikety sú vyrábané lisovaním suchých pilín, ktoré pochádzajú z tvrdých drevín (buk a dub). Pri ich výrobe sa nepoužívajú žiadne chemické prísady ani lepidlá. Okrem iného, sú vysoko výhrevné, obsahujú veľmi nízky stupeň vlhkosti a môžete ich využiť v krboch, peciach, sporákoch či kotloch slúžiacich na centrálne vykurovanie.

Vďaka dreveným briketám ušetríte životné prostredie až dvojnásobne – vyrábajú sa totiž z odpadu a pri spaľovaní sa nevylučujú do vzduchu škodliviny. Sú ľahko skladovateľné a manipulovateľné. Navyše, nezanechávajú priveľa popola, majú vysokú výhrevnosť a dĺžku horenia.

Siahnuť môžete aj po nočných briketách. Tie sú vyrábané z čistenej kôry s minimálnym podielom dreva. Brikety majú čiernu farbu a ich obrovskou výhodou je, že dokážu udržať teplo aj počas doby vášho spánku. Priemerná dĺžka horenia sa pohybuje okolo 10-tich hodín.

Ďalšou možnosťou sú pelety, ktoré sa hodia na všetky typy krbov či kotlov s poloautomatickými a automatickými podávačmi.

Stavte aj vy na pohodlnosť, zabudnite na drevo a starosti s ním spojené a vyskúšajte brikety, ktoré vám prinesú vytúžený komfort.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie